Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
268
 

Noksanlığın zevki

Noksanlığın zevki
 

Yarım elma


Noksanlıkta esrar vardır. Kapısı açıktır. İçine girebiliriz. Tam olanın esrar kapısı kapalıdır. İçine giremeyiz. Tam olanın zevki olmaz. Yaşamda ki noksanlıklar kaliteyi ve potansiyeli artıranlardır. İnsan düşüncesi sabit değildir. Aklına sürekli farklı şeyler gelir ve yaşar. İnsan bir noksanlıkla karşılaştığı zaman düşüncesi hemen o noksanlığa yönelir.

Noksanlık hakkında kısa ve ya uzun sorgulamalara girişir. İnsan noksanlığı ortadan kaldırmak için elinden geleni yapar. Ama bu noksanlığın düzeyi düşükse insan daha çok derinlere dalabilir. Ve bir simetri hastalığı peşinden gelebilir. Olaya metafizik açıdan yaklaşırsak noksanlık harika bir sebeptir. Çünkü insan düşüncesini kendine bağlar.

İnsanı düşünmeye sevk eder. Ve fark edemediğimiz ayrıntıları bilincimize veya bilinç altımıza aktarır. İnsan her zaman gördüğü şeyden sürekli zevk alıyorsa bu o şeyin derinlerinde bir yerde bir noksanlığın barındırdığındandır. Tam olan bir şey insan düşüncesini kendine bağlamaz. Ve düşünülmeyen şeyde insana zevk vermez. Noksanlığın zevki tam olanın zevkinden üstündür. Tam olan zamanında noksandı. Hep düşünce eğirdi. Ve insanlar eğirilen düşünce potasında hep mutlu oldular.

T. Mustafa YAŞAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 478
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster