Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
65544
 

Nokta mı, virgül mü? İşte asrın sorusu!

Nokta mı, virgül mü? İşte asrın sorusu!
 

nokta-lama!


20 yılı aşkındır bilgisayar kullanırım ve bunun son 10 yılını aşkın kısmında da öğretmenliğini yaparım. Bu yazının konusu belki sadece bilgisayar kullanıcılarının aklında bir ışık yanmasına sebep olacak. Biz dinimizden seçeceğimiz politikacıya kadar her konuda meraksız, ilgisiz, araştırma nedir bir türlü öğrenemeyen bir topluluk olduğumuzdan bu konu bunların yanında incir çekirdeği kadar bile önemli gelmeyecektir ama düşünen, beyni olan herkes için aslında çok önemlidir. İlk öğretmenlik günümden beri derslerimde yer verdiğim bu konuyu şimdi buradan da paylaşıyorum, umuyorum bu yazıyı elektronik ortamda okuyor olmanız sebebiyle sizin ilginizi çekecektir.

Binlik ayraç ve ondalık ayraç nedir?

Bir milyon nasıl yazılır? 1.000.000 şeklinde mi yoksa 1, 000, 000 şeklinde mi?
Aslında affınıza sığınarak bu sorunun ve sorulmasının kesinlikle "salakça" olduğunu derhal belirtmeliyim. Doğru bir tanedir. Ancak bu konunuyu bu kadar önemli kılan halkı boşverin devletin kurumlarının bile doğruyu bilmemesi ve saçmalamaları!

Doğruyu ben mi nereden biliyorum, siz merak etseniz nereden öğrenebilirsiniz? Haklı olduğunuz nokta, öğrenmek isteseniz bile bir kaynak bulamayacağınız! Ben de zamanında bulamadım ki o zamanlar internet diye birşey de yoktu. Bu ülkede meraklı biriyseniz benim yaptığım gibi mantığınızı kullanarak cevabı yine kendiniz bulmanız gerekiyor.

Ancak bu devirde beni dehşete düşüren şey, Maliye Bakanlığı gibi hiç beklemeyeceğiniz kurumların "yanlış" karar vermesi, yetmezmiş gibi fetvalar yayınlaması ve yanlışı legalleştirmeye çalışması. Onun da devamında bitmeyen saçmalıklar listesine baktığınızda Merkez Bankasının bu saçma emir hatta kanuna rağmen doğruyu yapması. Ancak bizim açımızdan "burası Türkiye kardeşim, Dünya ne yaparsa yapsın biz bildiğimizi okur herşeyi kendimize göre yorumlar geçinir gideriz" diyen "Devlet"imizin yanlışları haklarımızı bilmemiz durumunda bizi çok zengin yapabilecek olması!:)

Cevabı merak ediyorsunuzdur. Hemen başta özellikle söylemedim ki okurken siz de bir kendinizi yoklayın, sizce nedir bir düşünün, ne olmalıdır?

Cevap: Binlik ayraç ", "(virgül), onluk ayraç "."(nokta)dır. En azından taklit etmeye çalıştığımız medeni dünyada böyledir. Fakat ben size nedenini de açıklayacağım. Öncelikle konumuzu örneklendirelim:
Bin lira 15 kuruş rakamla şöyle yazılır: 1, 000.15
ülkemiz sınırlarında hemen her yerde gördüğünüz gibi; 1.000, 15 şeklinde yazılmaz!

Şöyle diyelim:

Para birimi ne olursa olsun dünya bunu 1, 000.15 şeklinde yazar, sadece! ve sadece! Türkiye'de 1.000, 15 şeklinde yazılır! Canım Türkiyem, hep demez miyiz Dünyada bir tanedir diye? Her anlamda Dünyanın tersine giderek bunu kanıtlıyoruz zaten.

Şimdi gelelim naçizane şu fakirin mantık yürüterek bulduğu sebebe!

Siz 4 kişinin sinemaya gittiğini nasıl yazarsınız?

"Ali, Veli, Ahmet, Mehmet birlikte sinemaya gittiler."

Bu cümleye itirazı olan var mı? Yok. Peki bakalım bu cümleyi şöyle yazarsak;
"Ali. Veli. Ahmet. Mehmet. birlikte sinemaya gittiler, " ne dersiniz? Buna da itirazı olmayan yok değil mi? Hep bir ağızdan "cümle bittimi ki nokta koyuyorsun aralara, hem sonunda cümle bitmiş oraya da virgül koymuşsun, ne ters adamsın yahu" dersiniz değil mi?

E kardeşim maaşını ifade eden, hayatının hemen her dakikasında dilinden düşürmediğin "para" denen şeyi yazdığın rakamlar üzerinde neden hassas değilsin?

"Domates seçerken gösterdiğin özeni, vatandaş olarak hayatını yönlendirmek adına eline geçen tek fırsat olan seçimlerde aday seçerken neden göstermezsin" sorusuna benzedi mi?:)

Arkadaşlar, rakam bittimi ki araya nokta koyuyorsunuz? 1.000.000.000.000 TL yazdığınızda aslında sadece 1 TL demiş oluyorsunuz! 1 yazdınız, noktayı koydunuz, sonrasında milyon tane "sıfır" yazsanız anlamı yokki! Ha Maliye Bakanlığına sorarsanız o başka ki sormayında zaten, onlar hiç bilmiyor:)

Para kazanma konusunda gelince, paramızda bol sıfır olduğu dönemde çok komikti ve zorlasanız kazanabilirdiniz. Tabii davalarınızı Türk kanunlarına göre değil, Dünya kanunlarına göre açmanız gerekirdi. Küçük bir örnek vereyim:
O zamanlar ekonomi sayfalarında döviz kurlarını takip ederdik. Bir banka 1$=1.350.000 TL diye duyurdu diyelim. O bankaya bir milyon üçyüzelli bin TL değil bir lira otuzbeş kuruş götürerek 1$ isteme hakkınız olurdu, bir anda dolar milyoneri olmanız işten bile değildi.:) (Bu arada madem başladım düzeltmeye, bir önceki cümlede kullandığım "işten bile değil" ifadesi doğrudur "içten bile değil" derseniz yanlış olur çünkü birşeyin "içten" gelip gelmemeisnden değil "iş" bile sayılmayacak kadar kolay olmasından bahsediyoruz) :)

O zamanlar Merkez ve Ziraat Bankaları gibi işin aslının farkında olupta uyandırmayan bankaların kur bildirimlerinde aynı şey 1$=1, 350, 000 şeklinde olurdu.

devam edecek...

Aslında cennet vatanımızda hayatımızın her alanında bu tür saçmalıklar
bitmeyeceği için, devam edecek yerine "bitmek bilmeyecek..." diye düzeltiyorum.

Sevgiler.

11 Mart 2009 17:16

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 15167
Kayıt tarihi
: 11.06.08
 
 

Dünyada olumlu izler, hatta eserler bırakma yolunda, yani hayatta karşılaştıklarımı paylaşıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster