Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '17

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
90
 

Normalde Toplumun Düzeni Zenginle Fakirden Oluşur, Orta Sınıf da Neymiş

Normalde Toplumun Düzeni Zenginle Fakirden Oluşur, Orta Sınıf da Neymiş
 

Ya zenginsindir ya fakir, orta sınıf diye bir şey yok, kapitalizmin oyunu. Orta sınıf fakirle zengin arasında tampon bölge. Yani fakire diyor ki doğrudan zengin olmak diye bir şey yok, biz seni eğler, ha bak durumun iyileşti falan diyerek kandırıp orta sınıfta oyalarız.

E toplumun yarısı fakir yarısı zengin olmaz ki örneğin Türkiye için örneğin 40 milyon fakir 40 milyon zengin olur mu öyle şey. Bir ülkenin 40 milyon fakiri hele hele 40 milyon zengini asla olmaz.

Biraz durumu iyi olanlarla fazla zengin olmayanları ayırıp orta sınıf diyelim. Yani orta sınıfın zengini zengin değil fakiri de fakir değilmiş.

Orta sınıf fakirliğin toplumda yaratacağı travmayı ve zenginlerin fazla dikkat çekmemesini sağlamak için var. Doğal bir orta sınıf yok, orta sınıf icat edilmiş. Orta sınıf dediklerinin evine yoksulluk sınırı olan 5000 lira bile girmiyordur, yoksul orta sınıf olur mu?

Türkiye toplumu zengin ve fakirden oluşuyor, orta sınıf denilen aradaki blok kandırmaca. Orta sınıf diye uyduruk bir kavram icat edilmese bu kadar fakir bu kadar zengin olur mu diye toplumsal olayların önüne geçilemez.

Fakir fakir olarak kaldı zengin aldı başını gitti. Orta sınıf fakirlere cesaret vermek için. Zira zengin olamazlar ama üç beş daha fazla kazanarak sınıf atlayabilirler. Öte yandan zenginlerin itibarını korumak için. Önüne gelen zenginim derse olur mu? Beyler paşalar sıyrılır gider kalanına orta sınıf deriz.

Orta sınıf fakirlerin zenginleşmesinin önünde engel. Adam durumu biraz düzeltince sınıf atladın deniliyor, o da orada kalıyor. Zenginlere kullanılacak fakir sınıf ve kandırılacak bir orta sınıf lazım.

Zengin deyince bizde trilyoner anlaşılıyor. Onların da sayısı az olunca geri kalan orta sınıfa. Ayrıca hükümetlerin ülkedeki yoksul sayısını düşük göstermek için az biraz durumu iyi gibi görünen yoksulları orta sınıfa alıyorlar.

Ben orta sınıfın normal olmadığını düşünüyorum. Kesinlikle şüpheli bir durum, içinde çok şeyler gizli.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız, ya garipsindir ya garip değil! Orta garip olur mu:))

İbrahim ARSLAN 
 11.08.2017 6:49
Cevap :
Teşekkür ediyorum İbrahim bey, selamlarımla.  12.08.2017 13:49
 

Haklısınız, ya garipsindir ya garip değil! Orta garip olur mu:))

İbrahim ARSLAN 
 11.08.2017 6:49
 

Haklısınız, ya garipsindir ya garip değil! Orta garip olur mu:))

İbrahim ARSLAN 
 11.08.2017 6:49
 

Merhaba Kerim Bey...Ben de bu işi anlamış değilim...Ben emekli bir devlet memuruyum...Gayet güzel yaşıyorum, kimseye de muhtaç değilim, tatil de yapıyorum; bazen yoksullara da elim uzanıyor; ama gel gelelim maaşım "yoksulluk" sınırını geçemiyor...Selamlar.

cdenizkent 
 10.08.2017 17:36
Cevap :
Bu konu ancak bu şekilde açıklanabilirdi...  12.08.2017 15:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5633
Toplam yorum
: 14292
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster