Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '09

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
538
 

Norveçliler Biliyor, Darısı Bizimkilerin Başına

Norveçliler Biliyor, Darısı Bizimkilerin Başına
 

Yeniden 1919 Derneği Arması


Mustafa Kemal Gibi Düşünmek! (18 Mayıs 2002-Yer, İtalya’nın Perugia kenti)

Genç Türk işadamı Utku Oğuz, bilgisayarında kayıtlı son Atatürk fotoğrafını projeksiyon makinesinin aydınlattığı duvara yansıtıp sözlerini tamamladı:
- İşte, Anadolu aydınlanmasının temeli olan Türk Devrimi budur…


Perugia’nin önde gelen kişilerinin oluşturdugu Felsefe ve Tarih Kulübü’nün üyeleri ve konuklar büyük bir coşkuyla alkışladılar genç adamı. Genç adam da bir saatlik “1918 - 1939 arası Türkiye ve Atatürk Reformları” konferansının gördüğü ilgiden mutlu, biraz da şaşkındı!

Kulübün Başkan Yardımcısı İtalyan dostu bir süre önce, “Şu hayranı olduğun ve her karşılaşmamızda bana anlatıp durduğun Atatürk’ü bizim kulüp üyelerine de anlatır mısın?” dediğinde hiç tereddütsüz kabul etmiş, ama böylesine yoğun bir ilgi ve heyecanla karşılanacağını düşünmemişti.


Ama Utku Oguz için o 18 Mayıs gecesini asla unutulmayacak kılan yorum, orada konuk olarak bulunan yaşlı bir Norveç’liden geldi:
- Norveç dilinde “Mustafa Kemal gibi düşünmek” diye bir deyim vardır. Herhangi bir problem karşısında, çözümü imkânsız olduğu düşüncesiyle hemen kestirmeden teslim olma eğiliminde olan, ne yapıp edip bir çözüm üretmek için yaratıcılığını zorlama zahmetine katlanmak istemeyen ruh ve zihin tembeli kişilere söylenir bu söz. Bu tip insanlara derhal, “Hayır, yanılıyorsun bu problemin mutlaka bir çözümü olmalı, biraz da Mustafa Kemal gibi düşün” deriz.
Ancak sizin bu geceki sunuşunuzdan sonra bu sözün arkasındaki anlamı çok daha derin bir şekilde kavramış durumdayım; bu güzel fotoğraflar eşliğinde yaptığınız
sunuşunuz bana bu yaşımda bir şey daha öğretti; yani benim anadilim olan Norveççe’ye yerleşmiş olan eski bir deyimin arkasındaki gerçek ve derin anlamı! Size bunun için minnettarim.
Genç Türk’ün gözleri yaşardı. Dünyanın bir başka ucundaki ülkenin anadiline bir deyim olarak yerleşmiş büyük devrimciyi bir kez daha minnet ve özlemle andı. Yalnızca bir saatlik bir konferans olarak planlanan gece ancak 19 Mayıs’ın ilk saatlerinde sona erebildi. Saatlerce süren tartışma ve yorumlar ise şu ortak yargıyla sonuçlandı:


- Atatürk Devrimleri bütün ülkelere uygulanabilecek evrensel bir reçetedir. Zira din ve etnik ayrım temellerine dayanmayan çağdaş devlet modeli ne kadar çok ülkede uygulanırsa, dünya o kadar daha huzur ve barış içinde bir yer olacaktır.


Genç adam gecenin sessizliğinde yürürken büyük bir iç sızısıyla “Türk Devrimi’ni yıkmak için yola çıkan karşıdevrimciliğin ülkeyi sürüklediği bataklığı, başka çare yok diyerek IMF’nin önünde boyun büken siyasetçileri” düşündü. Sonra büyük bir heyecan ve coşkuyla yaşlı Norveçli’nin bu kölelik zincirini kırmak için müthiş bir formül sunduğunu anımsadı:


- Mustafa Kemal gibi düşünmek!..

Dip Not: Yeniden 1919 Derneği internet sayfasından alıntıdır. Derneğin incelenmesi için internet adresi www.yeniden1919.com dur. İncelemek isteyenlerin bilgisine...

Ben Not: Gene tembellik yaptım ancak hala buradayım :))))

Gerekli Not: Sayın Utku Oğuz'dan izin alınmadan yayınlanmıştır ancak bu noktada paylaşımının daha fazla insana ulaşmasından memnun olacağı düşünülmüktedir.

En Not : Cemal Hüseyin Çağlar Öğretmenime hediye olarak, sevgiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BU YAZIYI OKUDUDUĞUMDA KEŞKE DEMEMEK İÇİN KENDİMİ ZOR TUTTUM.KEŞKE,ONUN GİBİ DÜŞÜNEBİLSEYDİK.VE SADECE DÜŞÜNMEKLE KALMAYIP UYGULAYABİLSEYDİK!ATA'YA DUYULAN DERİN ÖZLEM HER GEÇEN SANİYE ARTARAK DEVAM ETMEKTE.

Denizin Kızı 
 04.02.2009 1:19
Cevap :
Özlemek çok şeyi çömüyor :) Tek Adam, Milli Kurtarıcı gibi söylemlerle, geleceğimize pranga vurdurtmaya çalıştılar... Bu topraklar üzerinde HEPİMİZİN birer Mustafa Kemal olduğumuzu göstermemiz gerekiyor... Bunun için de kendi içimizdeki gücü görmemiz ;) Damarlara bakmak gerek :) Mustafa Kemal öyle söylüyor :))) Sevgiyle...  05.02.2009 11:10
 

Sayfam yok. Sayfasizim (Allahsiz gibi bir izlenim birakabilir belki, ama olsun. Sikayetim yok. Gecici bir durum). Yazini tesadüfen gördüm. Türk gibi... ile baslayan cok laf bilirim Bati dillerinde. Ama "Mustafa Kemal gibi"yi senden ögrendim. Cok tesekkür ediyorum. Iyi ki varsin. Selam ola, bumerang gibi geri gele.

pirmete 
 20.01.2009 21:52
Cevap :
Valla sevgili babicim, ben de sayfalara bakamadığım için ne olup ne bittiğinden habersizim :( Türk gibilerin kimilerini ben de biliyordum ama Mustafa Kemal gibiyle ben de ilk defa karşılaşıp paylaşayım dedim ki iyi de yapmışım... Uzun zamandan sonra senden selam almak bile değdi :)))) ve Bumerangın geri döndü :))) Sevgiyle...  21.01.2009 10:53
 

Sevgili Barış;Norveçliler Atatürk'ümüzü bizden daha iyi bellemişler,örnek almışlar;bu yüzdendir ki Norveç, dünyanın en sorunsuz ülkelerinden biridir. AB'nin davetini halkına soruyor, halkı AB'yi istemiyor.Kendi dünyalarını çok iyi inşa etmişler,huzurları yerinde ve kendilerine güvenleri tam.Bugünkü Yeniçağ'da Atatürk konulu bir haber şöyleydi:"Makedonya elçisi:Mustafa Kemal ile gurur duyuyıruz.Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Melpomeni Korneti,"Atatürk Yunanistan'da değil;Makedonya'da doğdu.Askeri eğitimini de Manastır'da aldı.Biz de en az sizin kadar Atatürk'le gurur duyuyoruz."dedi."Çin basını-1938:"Atatürk,bütün Asya kıtasının atasıdır."Romanya Timpul Gazetesi:"Bir milleti,uçurumun kenarından,sarsılmaz azmiyle kurtaran,kuvvetlendiren,yükselten yöneticiler arasında Atatürk en birincisidir."Atatürk adı, insanlık varoldukça yaşayacak yüksek bir idealin adıdır:İçinde bağımsızlık,özgürlük,cumhuriyet,demokrasi ve barış olan bir ideal!.. Şimdi tam Mustafa Kemal olma zamanı.Sevgilerimle..

Cemal Hüseyin Çağlar 
 19.01.2009 18:10
Cevap :
Bu kadar kötü günler yaşamasaydık, bir çoğumuz için Mustafa Kemal gibi olma düşüncesi olmayacaktı... Bu yüzden bu kötü günleri de seviyorum öğretmenim... Hareket etmeyi ve "O'nun" gibi olmayı hatırlattığı için... Sevgiyle...  19.01.2009 22:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 576
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 1918
Kayıt tarihi
: 08.06.06
 
 

İnsanın kendisini anlatması zor. Beykoz, Saint Benoit, Psikolog. Bu kadar... Detay gerekiyors..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster