Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
605
 

Not Defteri -13-

Not Defteri -13-
 

19 Şubat 2009 Perşembe - İzmir

• George Grosz'un "Les funérailles d'Oskar Panizza" tablosu

• Konstantin Kavafis, Yorgo Seferis

• Başbakan, muhalefet yapan her türlü medya kuruluşunu "yandaş medya" diye niteleyerek susturmaya çalışıyor. Yıllardır AKP'yi destekleyen, başbakanın ağzından çıkan her şeyi sahiplenen medya kuruluşlarına ise hiç ses çıkarmıyor.
Bir ülkede demokrasinin en önemli yapı taşlarından biri olan bağımsız medyanın, öncelikli görevi güç odaklarını eleştirmek, onlara karşı muhalefet yaparak, ellerindeki gücü daha iyi bir şekilde kullanmaları için yönlendirmektir. İktidarları eleştirmek hiç kimseye maddi bir kazanç getirmez, ama iktidar yalakalığı yapmak her zaman kazançlıdır.

Başbakan bunu unutmamalı! Ve buna göre tedbirini almalı.

• Teoman'ın sesinden "O Yaz"

• Etrafında gerçek dostları olanlar, yalancı dostlardan kendini arındırmayı başaranlar, zaman ve para gibi maddi kayıplar yaşamazlar. Gerçek dostları olanlar, genelde kısa süreli depresyon ve can sıkıntıları yaşayıp, dostları sayesinde bunların da üstesinden gelirler.

• Bana göre, yaşayan en önemli kadın yazarların en başında gelen Ayfer Tunç'un yeni romanı "Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi"...

• Mehmet Sevigen istifa etmemek için inat ediyor. Umarım yaptığının yanlış olduğunu bir an önce anlar ve istifa etme onurunu gösterir.

• Aşk özlemle ilgilidir.

Beklemeyi becerememektir aşk... Aceleci olmaktır.
Aşk, özlemin yağında kavrulup, beklemeye bırakıldığı sürece güzeldir.

• şiirsel...

konuş, dedi
kalemim
kelimelere ben yön vereceğim
mürekkebim sestir benim
müziğimse kâğıt
dile gelirsem eğer
susturamaz beni
hiçbir ağıt...

• Dünyanın en büyük ahlaksızları kendi ahlaksızlıklarını ahlak olarak etraflarındaki insanlara empoze etmeye çalışanlardır.

• Christopher Nolan'ın "Memento" filmi...

• yeniden... bütün insanlardan beklentilerimi ortadan kaldırmaya çalışıyorum. bütün beklentilerimi sanatın karşılamasını istiyorum ya da sanattan hâlâ çok büyük bir beklentim var.

• Başbakan, hiç çekinmeden, "gazetelerini almayın" çağrısı yaparken, şimdi de Maliye Doğan grubuna 826, 3 milyon TL'lik vergi cezası kesmiş.

• Selim İleri'nin "Cehennem Kraliçesi" adlı kitabından:
"Yalnızlık: herkes için geçerli tek yaşama biçimi."
"Güzel erkekler özverisizdir. Bütün güzel insanlar özverisizdir."
"Dostluk bir aldanıştan ibarettir. Kimse karşısındakini anlayamaz."
"Resim yapabilmek için ağlamaya ihtiyaç vardı. Resim, aşk gibi, tutku gibi iç fırtınaları gereksinir."
"İnsan sevmeyi unuttuğu yerlerde her şeyi çorak görür."
"Cehennem başka nedir ki, insanın sevmediği bir kişiye yenik düşmesinden, sevmeyerek hâlâ ona bağlı kalmasından başka nedir ki cehennem!"
"Hayat: ölümün görülebilir yüzü."
"Yaşanılanlar kâğıda aktarılınca etkisini yitiriyordu. Sözcüğü sözcüğüne de kâğıda geçirse, durum değişmeyecek, yazınsallık belirmeyerek o inanılmaz içsel titreşim, acı, şiire yansımayacaktı. Yaşam karşısında yenik düşüyordu şiir."
"Çağrılmamak, bütün yalnız insanların, yalnız olmayanlarca belirlenmiş değişmez yazgısıdır."
"Yalnızlık da bir aşk olur. Yanıt vermesini bilen tek aşk."

• yazarlar kitaplar -i-

Orhan Pamuk istanbul hatıralar ve şehir oğuz atay tehlikeli oyunlar korkuyu beklerken orhan pamuk beyaz kale kara kitap murathan mungan kadından kentler aslı erdoğan mucizevi mandarin aydın boysan ne hoş zamanlardı yaşar kemal yılanı öldürseler nâm-ı diğer kaptan attilâ ilhan'ı dinledim görünmez adam tahsin yücel kitabı attilâ ilhan hangi atatürk nâzım hikmet memleketimden insan manzaraları inci aral anlar izler tutkular mor orhan pamuk cevdet bey ve oğulları ömer hayyam dörtlükler veysel çolak şiir nedir nasıl yazılır ayşe kulin içimde kızıl bir gül gibi uğur mumcu sakıncalı piyade pınar kür akışı olmayan sular buket uzuner ayın en çıplak hali murathan mungan metinler kitabı çador enis batur patates sunay akın makiler antik acılar 62 tavşanı kaza süsü hıncal uluç kapıyı anahtarla açmak can yücel rengâhenk tuna kiremitçi git kendini çok sevdirmeden aydın çubukçu bizim '68 murathan mungan erkeklerin hikâyeleri hıfzı topuz başın öne eğilmesin ahmey say müzik nedir nasıl bir sanattır a'dan z'ye melih cevdet anday sunay akın istanbul'da bir zürafa önce çocuklar ve kadınlar istanbul'un nâzım planı yüz yıldan denemeler bilge karasu uzun sürmüş bir günün akşamı vüs'at o bener bay muannit sahtegi'nin notları bertolt brecht halkın ekmeği kürşat başar kış ikindisinin evinde a'dan z'ye ahmet hamdi tanpınar a'dan z'ye yaşar kemal

• Okuduklarım
- Vatan ve Cumhuriyet gazeteleri
- Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Sayı:992
- Selim İleri'nin "Cehennem Kraliçesi" adlı romanı
- Tuna Kiremitçi'nin "Git Kendini Çok Sevdirmeden" adlı romanı

• İzlediklerim
- Star TV Ana Haber Bülteni
- NTV'de yayınlanan "Canlı Gaste" adlı program

Tuna BAŞAR

http://izmirligozuyle.blogcu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 250
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 391
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

1985 yılının soğuk bir Ocak sabahında gözlerimi dünyaya açmışım. Gerçek ismim Mustafa. Sıradanlık..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster