Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
263
 

Not defteri -8-

11 Ekim 2008 Cumartesi - Afyonkarahisar

Mehmed Uzun'un ölümünün 1. yıldönümü...

• Kriz bizi etkilemez, diyerek 9 günlük bayram tatilinde önlem almakyerine sadece tatil yapmayı düşünenler, kaybedilen zaman nedeniylekrizin daha olumsuz bir şekilde etki etmesi durumunda ne yapacaklar?

• İlerde kadınların erkeklere ihtiyaç duymadan hamile kalabilecekleriyönünde çıkan haberleri doğrular nitelikte bir olay yaşanmış. ABD'ninVirginia eyaletinde bulunan bir akvaryumda 8 yıldır tek yaşayan birdişi köpekbalığı hamile kalmış.
Erkeksiz üreme (partogenez)denilen bu olay, bazı yılan, kuş ve balıklarda görülüyormuş. Genetikbozukluk nedeniyle dişi X kromozomları yumurtayı çatlatıyor vedöllenmesine neden oluyormuş.

John Lennon

• Türban sorununun çözümü konusunda sadece bir öneri:
Bu ülkede başörtüsünün türbanlaşma süreci tamamen siyasi birevrimleşmedir. İslam'ı siyasi amaçları uğruna kullananlar, başörtüsünüalıp, ona siyasi bir anlam yüklemişlerdir. Bu süreci hızlandıranlar daİslam'ı insanlara anlattıklarını söyleyip, İslam dini üzerinden maddigüç elde edip, şu anda toplam bütçesi milyar dolarlara ulaşan veözellikle ABD merkezli faaliyetlerin Türkiye ayağını oluşturancemaatlerdir.

O nedenle öncelikle başörtüsünü siyasi simgehaline getirenler siyasetten uzaklaştırılmalı. Bu ülkenin kuruluşilkelerine göre yasal olmayan cemaatler kapatılmalı ve bu cemaatlerlebağlantılı olan kişiler siyasetten uzak tutulmalı.
5 yıllık birsüreç sonunda çıkacak yeni bir yasayla başörtüsü sorunu ortadankaldırılabilir. Tabii tekrardan bir siyasi simge olma eğilime karşıtedbirler alınarak. Gerçekten başörtüsü konusunda hassas olanlarınsiyasetle işi olacağını sanmıyorum. Onlar da zaten siyasi simge halinegelen türbandan, siyasi simge haline getiren kişilerden ve cemaatlerdensıkılmışlardır. Onlar da böyle bir fikre sıcak bakacaklardır.
Zaten yasağa sebep olan kişilerin yanında olup, sonra da niçin yasak kalkmıyor, diyen kişiler ikiyüzlü insanlardır.
Öncelikle yasağa sebep olan şeyi bulup, ortadan kaldırmaktan başka çare var mı?

• Ne yazık ki toplumumuzda anlam veremediğim bir gariplik var. Hem de çok yaygın bir şekilde.
Birinin yaptığı şeyi eleştirenler çok kısa bir süre sonra aynı şeyikendileri yapıyor ve bir de bu yaptığını savunabiliyor. Bu ne yamançelişki böyle!

Erik Satie'nin IV no'lu gnossien'i

• Günlerdir golf oynayan komutan üzerinden TSK yıpratılmaya çalışılıyor. İktidara yakın çevreler bu olayı büyüttükçe büyütüyor.
Evet, paşa bence de istifa etmeli. Hem de hemen. Ama golf olayınınüzerine gidenler başka olayların da aynı şiddette üzerine gitmeliler.
Mesela yolsuzlukların, kaldırılmayan dokunulmazlıkların, halkıazarlayan yöneticilerin, terör olaylarının son dönemde artmasınınaltında yatan siyasi iradenin zayıflığının...

• Bir kez daha yineliyorum;
Onurlu insanlar gerektiği zaman istifa etmeyi bilen insanlardır, diyenot düşmüştüm geçen hafta. Şimdi bu söze şunu da eklemeliyim: İstifaetmeyi bilen insanlar yaşadığı topluma ve bulunduğu konuma büyük saygıbesleyen insanlardır.

• Ekonomik kriz Asya'ya da sıçradı.

• TÜSİAD uyarmış:
"<ı>Sonyüzyılın en ciddi küresel krizi yaşanıyor. Hep gündeme getirdiğimizyapısal reformlar tamamlanmış, mikro reformlar uygulamaya konmuş, IMFile anlaşma sağlanmış ve AB süreci hız kazanmış olsaydı, küreseldalganın sınırlarımıza ulaştığı bu günlerde sınırlarımızı biraz dahasağlamlaştırmış olurduk."

• ODTÜ stadyumundaki dev DEVRİM yazısı 1968'den sonra ilk defa yenileniyormuş.
Yazıyı Mustafa Yalçıner, Alpaslan Özdoğan, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mete Ertekin ve Taylan Özgür yazmışlar.

Dostoyevski "Yeraltından Notlar"

• Finlandiya'nın eski cumhurbaşkanı, BM özel temsilcisi ve Kosova'daki anlaşmanın mimarı Martti Ahtisaari 2008 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi olmuş.
Dünyanın en karmaşık etnik sorunlarının çözümündeki büyük işlevi nedeniyle ödülü kazandığı açıklanmış.

• Ergenekon soruşturması başlamadan ihbarlar doğrultusunda baskınlardüzenlendi ve bütün belgelere el konulup, bazı kişiler tutuklandı.
Peki, Almanya'da sonuçlanan Deniz Feneri davasında Türkiye'deki DenizFenerinin de işin içinde olduğunun belirtilmesine rağmen baskınyapılıp, belgeler toplandı mı? Yoksa hâlâ Almanya'daki dosyanın gelmesimi bekleniyor? Bu zamana kadar belgeler karartılmak istense, bu yapılırmıydı?

Nakış

Unuttuğumu sanma, unutmadım
ama zor geliyor bu yaştan sonra
mürekkep haznesi hasretle doldurulmuş
bir dolmakalem ile mektup yazmak
her sözcüğünü sevda ile nakışlamak

Çünkü beyaz bir kâğıdın yüzünde
bembeyaz bir lekedir yaşlanmak

Refik Durbaş

• Okuduklarım
- Vatan, Hürriyet, Taraf ve Sabah gazeteleri
- Enis Batur'un "Bu Kalem Bukalemun" isimli deneme kitabı
- Cemal Süreya'nın "Sevda Sözleri" isimli şiir kitabı
- Hermann Hesse'nin "Doğu'ya Yolculuk" isimli romanı
- Sinema dergisinin Ekim 2008 tarihi sayısı...

• İzlediklerim
- Kavak Yelleri

Tuna BAŞAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 250
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 392
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

1985 yılının soğuk bir Ocak sabahında gözlerimi dünyaya açmışım. Gerçek ismim Mustafa. Sıradanlık..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster