Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '07

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
440
 

Novum olarak ölümsüzlük ve diğerleri

Novum, düşünde, bilimde, sanatta yeni ve farklı kavramlara denir. Örneğin, metafizik Aristo ile düşüne novum olarak girmiştir. Aynı zamanda, asıl metafizik düşüngü Lao Tzu’nun ‘Tao Te King’i iken, onun Aristo’ya karşı bir novum olduğu hala tam kabul edilmiş sayılmaz. Yine onun sentetik diyalektiği, Aristo’nun analitik diyalektiğine karşı bir novumdur. Aristo’nun metafiziğine, sonraki yüzyıllar boyunca, onun geleneğini üstlenenlerce, 10’a yakın metafizik novum daha (sonuncusu Heidegger veya Adorno tarafından) eklenmiştir. Bu durumda, novum önerildiği yeranda biriciktir ve sonra görelidir.

Ölümsüzlük (şimdilik ve bedensel olarak tanımlı durumuyla); insan klonlamanın ve beden naklinin bir toplamıdır. İlginç olan durum; klonlamayı savunan Rael’in ve maymunlarda kafa / beden naklini başaran White’ın ikisinin de bu konuya karşı olmasıdır. Ayrıca, konuya Bill Gates ve Stephen Hawking de (kendileri için) karşıdır. Bu nedenlerle ölümsüzlük bir novumdur (şimdilik). 20. Yüzyıl’da ortalama 40’tan 80’e çıkan ve 2’ye katlanmış olan yaşam, bunun için önveriler sağlamıştır: İnsanın yapamadığı savunulan birçok şey bir biyografi sınırları içine sığmaya başlamıştır.

Uzaycılık; Jules Verne, Goddard, Tsiolkovsky ile 20. Yüzyıl’ın başında tanımlandı. Ancak, 1945’te 2 atom bombası patlayana dek, uzaycılığın insan türünün yok olmasına karşı bir panzehir ve novum olduğunu kimse düşünmemişti. SSCB-ABD yarışı ile de birkaç yüzyılda gerçekleştirilebilecek ilerleme 40 yılda sağlandı ve daha önemlisi uzay mekiği kazaları gibi ketleyici travmalar atlatıldı. Uzaycılık önümüzdeki 100 yıl boyunca insanlığın en önemli eksodus vektörü durumundadır.

Yazılım ölümsüzlük ise bambaşka bir yoldan işleyecek: İnsan zihni bir yazılıma dönüştürülüp bir bilgisayara aktarılacak. Bu dönüşüm önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde ne zaman yapılırsa yapılsın, insanın iç beynindeki içgüdü-coşum-duygu devrelerinin simülasyonu ve aktarımı (şimdilik) olanaksız olduğu için, aslına uygun (kendine özdeş) olmayacaktır ki insan zihninin kendine özdeşliği kuşkulu bir durumdur. Bu durumda yazılım ölümsüzlük, ölümsüzlük ve (onu engelleyeceği için) uzaycılık açısından eksi novumlu ama yeni tür bir yazılım tasarımı nedeniyle novumdur.

Bu konuda da, şimdilik başarılmış olan, kafaya takılan kasklar yoluyla bilgisayar donanımını ve yazılımını kullanma konusu, yazılım ölümsüzlüğün oldukça uzağında bir konudur, hatta o konunun uzmanları konunun oraya gittiğini görmeyebilir, görse de inkar edebilir ve o konuda çalışmayı kesebilir. Bu da geriye doğru itki vektörü demektir ama konunun gelişmesine olumsuz katkıda bulunacağa benzemiyor. Yapay zeka da bir novumdur.

Robotçuluk, diğerleri arasında en az novum olan ama en hümanist olabilecek / kalabilecek olandır: Robotçuluk sayesinde insanoğlu gelecekte sıfır mesai yapabilecek ve tüm yaşamını yaratıcılık yolunda kullanabilecektir.

Robotçuluğun olası eksi novumu, insanın evrimini yavaşlatması olacaktır. İnsanı ilk evrildiği tropik bölgelerde, yağmur suyu ve muz ile herşeyi hazır bulan insanın hemen hiç evrilmediği bir gerçektir. Robotlar da herşeyi yaparak aynı durumu yaratabilir.

Toplu olarak baktığımızda, bu kategorilerin ve diğerlerinin 2. Sanayileşme için, 1. Sanayileşme vektörlerinde olmayan bir novumluk / aşkınlık içerdikleri bir panorama gözlüyoruz. Gelecekbilimciler boşuna tekillikten söz etmiyor: Bunların tümü, insan türünü gerçekten yepyeni, bambaşka ve bugünden kesin öngörülemeyen birşeyler kılacaklar.

Tekillik, ne artı, ne de eksi novum değil şimdilik; boş ve tanımsız bir gösterge.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 485
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster