Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '16

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1373
 

Now You See Me. Nam-ı diğer "Sihirbazlar Çetesi"

Now You See Me. Nam-ı diğer "Sihirbazlar Çetesi"
 

'Now You See Me', Atlas isimli son derece karizmatik ve etkileyici bir illüzyonistin liderliğini yaptığı, dünyanın en iyi sihirbazlarından oluşan 'Four Horsemen' ekibinin başından geçenleri konu alıyor.

Ekip üstün sihir marifetlerini sadece sahne gösterileri için değil, soygun yaptıkları bankaların sistemlerine erişmek ve izleyicilerini soymak için kullanıyorlar.

Bu adamlar izleyicileri önce başka bir kıtadaki bir bankayı soyarak, daha sonra beyaz yakalı bir suçlunun bankadaki milyon dolarlarını izleyicilerin banka hesaplarına aktararak şaşırtıyorlar. Bunun üzerine onları durdurmaya kararlı olan özel FBI ajanı Dylan bu çetenin peşine düşer ...

İnternet özeti bu şekilde. Şimdi gelelim kendimce izlenimlerime...
 

O biiir zihin okuyucusu, o biiiir beyin sihirbazı, o biiir mentalist. Evet, Merritt McKinney (Woody Harrelson)'den bahsediyorum. Karakterin tanıtımı karısını aldatan bir zamparadan para söğüşlerken oluyor. Hemen kızmayın daha sonra adama cezasını da veriyor hergele.
 

Merritt McKinney

Açıkçası Jack Wilder(Dave Franco)'ın karakter tanıtımına ilk başta ''Bu berbat bir sihirbaz, bununla ne yapacaklar acaba?'' diyerek küçümsedim. Pişmanım. Meğerse bu eli çabuk illüzyonist arkadaşımız sihirbazlığı paravan şirket olarak kullanıyormuş. Yani kaşla göz arası adamın cüzdanını hoop indire-gandi yaptı.
 

Jack Wilder

Geldik şimdi Dört Süvari'nin tek dişisine... Henley Reeves (Isla Fisher) bir eskapist olarak tanıtılıyor. Var ya hani şu içi su dolu camekan kafesten kaçmaya çalışan kişiler. İşte o... Dişi, tanıtımın da resmen ''Böyle şov olmaz arkadaş!'' dedirtti. Film başlamadan ölecek sandım bir an. O camekandan çıkamadı,üstüne vahşi balıklar salındı bir de ortalık kırmızıya büründü dedim kız gitti, Allah rahmet eylesin. Meğer hepsi şovmuş. Yok anacım yok böyle şov ol-maz!
 

Henley Reeves

Birbirinden yetenekli bu dört sihirbaz bir gün kart ile ''The Eye'' yani ''The Göz''den davet alıyorlar ve macera başlıyor.

    Atlas'ın kartı ----------------------------- Aşık
    McKinney'in kartı ----------------------- Keşiş (ki bence cuk oturmuş)
    Wilder'ın kartı  -------------------------- Ölüm
    Reeves'in kartı ------------------------- Yüksek Rahibe

Kartların anlamları ilerleyen zamanlarda ortaya çıkıyor merak etmeyin. :)

Film, karakterlerin tanıtımları ile başlıyor. Tanıtımlar bittikten sonra bir yıl ileri atlıyor zaman. Dörtlü Süvarilerimiz büyük bir şova soyunuyor. Canlı yayında banka soyuyorlar.  BAM BAM BAM!! Zaten olay tam burda başlıyor ve Amerikalı FBI ajanı Dylan Rhodes(Mark Ruffalo) ile Parisli Interpol ajanı Alma Dray (Mélanie Laurent) araştırma amaçlı dahil olmasıyla işler iyice karışıyor.

Rhodes'u izlerken istem dışı '' Ne kadar da salak bir ajan'' demekten kendinizi geri alamıyorsunuz açıkçası. Küçümsemekten doğan bir salaklığı var adamın.
 

Dylan Rhodes

Dray'i izlerken ise dişiliğin getirdiği geri plana atılmışlığa şahit oluyorsunuz zaman zaman. Arada bir de şüpheye düştüğünüz oluyor şimdi yalan yok!
 

Alma Dray

Bir diğer ana karakter olan Thaddeus Bradley(Morgan Freeman) emekli eski bir sihirbaz olarak karşımıza çıkıyor bu seferde. Sihirbazların kirli çamaşırlarını, sırlarını ortaya döken Bradley, zaman zaman av zaman zaman da avcı konumuna düşüyor.
 

Thaddeus Bradley

Film, çok iyi planlanmış koreografi ile karşımıza çıkıyor. Her an sizi şaşırtma amaçlanmış gibi sanki ve bunu finalde başarıyor da. Şahsen sonuna ben çok şaşırmıştım. Filmin en sonunda anlıyorsunuz ki bütün her şeyin amacı intikam imiş. Evet evet, sadece intikam...


FİLMDEN ÇIKARILACAK DERS: İntikam aldıracak kadar kendinden nefret ettirme.

NOT: Eğer İllüminatinin gerçek olduğunu düşünüyorsanız film de bir çok İllüminati sembolü var. Gözden tavşana, Mısırdan piramite kadar. Biz arkadaşlar ve kuzenlerle baya geyiğini yapmıştık bu sebepten.

FİLMDE EN SEVDİĞİM KARAKTER: Açık ara McKinney açıkçası. Sempatik, biraz sapık ve kel.

FİLMDE EN İYİ ROL YAPAN KİŞİLER: Bence Rhodes bu konu baya iddialı. Sebebini filmi izleyenler anlayacaktır. Tabii ki bir diğeride Bradley. Morgan Freeman rolde ne sahte duruyor ne de bir şey. Mimikleri, hareketleri o kadar sahici ki adam işinin hakkını veriyor.

SD PUANI: 9/10

Sürç-i lisan ettiysem affola. XOXO SD..

*Bloğuma da beklerim. http://deneyimlerimandizlenimlerim.blogspot.com.tr/

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 19480
Kayıt tarihi
: 17.09.16
 
 

Bu blog şahsi deneyimlerim ve izlenimlerim hakkında olup aklınıza gelebilecek her konuya ev sahip..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster