Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
738
 

NTV'ye teşekkür, TRT'ye hem teşekkür hem sitem

NTV'ye teşekkür, TRT'ye hem teşekkür hem sitem
 

Şef Georges Pretre Viyana Filarmoni Orkestrası'yla muhteşem bir konsere imza attı.


Sözcükleri tasarruflu kullanmanın gerekliliğini zaman zaman çok derinden hissederim. ‘Mükemmel’, ‘olağanüstü’, ‘görkemli’, ‘çok güzel’ vb. gibi...

Dikkat de ediyorum aslında, ama ölçünün kaçtığı oluyor; Geç fark ediyorum bazen.

24 Saat içinde peş peşe iki konser; Berlin Filarmoni ve Viyana Filarmoni Orkestraları’nı izleyince, sözcükleri daha özenli seçmek gerektiği gerçeğini bir kez daha anımsadım.

Dinlediğim canlı konserlerde olsun, çeşitli kayıtlar için olsun, zaman zaman bu tanımlamaları kullandım. İki gün içinde izlediğim/dinlediğim konserleri hangi sözcükle tanımlayayım, onu düşünüyorum.

***

Önceki akşam NTV’de Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konseri vardı. Orkestrayı Sir Simon Rattle yönetti ve solist olarak da Çin’in dünyaya sunduğu yetenekli bir piyanist Lang Lang vardı. S.Rahmaninof 2.Piyano Konçertosu’nu seslendirdi.

Orkestranın sunduğu müzikaliteyi zaten izleyen/dinleyen müzikseverler fark etmiştir. Yayındaki çekim kalitesinin de gözden kaçmadığını sanıyorum.

Endişelerim vardı; yayında reklam için kesilmeler olabileceği şeklinde. Müzikseverler için önemli konserin canlı yayınına gereken saygıyı göstermişti NTV. Kesintisiz ulaştırdı. Bu nedenle teşekkür ediyorum.

***

Bugün öğle saatlerinde 12.15’te Viyana Filarmoni Orkestrası’nın “Yeni Yıl Konseri” vardı. Bir endişeli bekleyiş de bu konser içindi. 12.10 da Vefa Çiftçioğlu ve Remzi Buharalı’yı görünce inandım, artık yayınlanacağına. Charpentier’in Te Deum’u görkemli trompet ve timpanileriyle ses vermeye başlayınca Erovizyon’un sinyal müziğini de duymuş oldum; Yayın başlıyordu.

O muhteşem salonun görsel ögeleri gerçekten çarpıcıydı. Sunucular, 74 ülkeye canlı yayın yapıldığını belirttiler ve çeşitli istatistikî bilgiler sundular izleyenlere. Salondaki tüm çiçekleri, Viyanalı çiçekçiler getirmişler. Antoryomlar, papatyalar, laleler, orkide ve birçok değişik çiçeklerle güzel bir armoniydi görüntüdekiler.

Dünyanın en önemli konser organizasyonu, diye belirtti sunucular VFO’nın konserini. Sanıyorum ‘klasik müzik alanında’ diye ayırmak gerek bu tanımı.

Şef, 85 yaşındaki Fransız Georges Pretre, konseri önünde nota sehpası olmadan yönetti. Yaklaşık 2,5 saat süren konser programı(ara dahil) nasıl enerjik yönetti, izleyenler tanık oldular. Mimikleriyle yönetti, demek bile olası.

Arada, konser provaları, kostüm ve bale hazırlıklarından görüntüler, yapılan işe gösterilen özeni anlatmaya yetiyordu.

Kameralar, çalınan eserlerde solo çalgıları bile ne kadar iyi izlediler, gördük.

İlginç enstrumanlar da vardı, özellikle kuş sesleriyle ilgili, dikkat çekmiştir; ben hala onların bir kısmının adlarını öğrenemedim. Bu blogu okuyan ve bilgisi olan müzik dostlarımız yazarsa da mutlu olacağım.

Viyana Filarmoni’nin tutuculuğunu bildiklerinden sunucularımız, 2 bayan orkestra üyesinin varlığını fark edemeden; “orkestrada hiç kadın sanatçı yok” dediler. Bazı verilerde de atladılar. Değerli sunucularımızın iyi hazırlanamadıklarını söylemem, umuyorum kendilerini incitmeyecektir.

Araya TRT de reklam almadı, bölmedi yayını.

Buraya kadar TRT’ye de teşekkür kısmı. 4. parçadan itibaren stüdyodan kaynaklandığını düşündüğüm ‘anormal ses’ sorununu bir türlü çözemedi TRT. Hatta, arada Çiftçioğlu ve Buharalı’nın bilgi aktardıkları anda bile bu seslerle kulaklarımız tahriş edildi.

TRT-2 de izlediğimiz "Viyana Filarmoni Orkestrası Yeni Yıl Konseri" adlı görsel ve işitsel şölen, özellikle konser çekimleriyle de bu kurumumuza örnek olur.

Orkestrayı muhteşem bir performansla yöneten Fransız şef Georges Pretre, alkışların en çoğunu hak edendi.

Fotoğraf: http://www.wienerphilharmoniker.at/index.php?cccpage=concerts&set_language=en

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok teşekkürler bilgilendirici paylaşımınız seyredemedim konumuzla alakalı olan konseri ama şefin eski kayıtlarını izledim performansına hayran olunmayacak gibi değil...Ve Kuş sesleri ile ilgili görsellerden Messiaen on Birds -1- www.youtube.com/watch?v=9QdgUJss9BU&feature=related Messiaen on Birds-2- www.youtube.com/watch?v=xkKrD9knBvU&feature=related __________Saygılarımla esenlikler dilerim...

Nil ALAZ 
 09.01.2010 19:22
Cevap :
Merhaba. İlettiğiniz linklere baktım. Sanıyorum çok genç bir dönemi olmalı şefimizin. Yorumunuz ve link için teşekkür ederim. İki yıl önce de büyük bir coşkuyla aynı orkestrayı yönetmiş ve çok beğenilmişti Pretre. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  09.01.2010 22:45
 

NTV'de,yayınlanan Berlin Filarmoni Orkestrası,yeni yıl konserini keyifle izledim. Asıl izlenecek,konser Viyana Filarmoni Orkestrası yeni yıl konseriymiş, sizin bu yazdıklarınızı okuduğumda izlemediğim için kendime kızdım doğrusu 85'lik,şef Pretre izlenmeye değermiş.2,5 saat ayakta durmak bir yana,notasehpası olmadan bir konseri yönetmek kolay bir iş değil.Yılların vermiş olduğu,müziğin gücü;beyne ve kalbe kazınmışlık olmalı. Demek ki,"Mozart etkisi" gibi... Viyana Filarmoni Konseri'ni,TRT'nin vermesi beni izlememeye sevketti.Önceki konserlerde yaptığı hatalardan dolayı,gerçi yine bir durumlar olmuş söylemenize göre;TRT buna benzer hataları genelde yapıyor nedense...Tekrarını kaçırmamak gerekli artık;müziğin büyülü,tutkulu ve gizemli duyguların hazını almak,hissetmek için. Bu güzel paylaşımınıza teşekkür ederim Selam ve saygılarımla.

Zaman Tüneli 
 03.01.2010 2:30
Cevap :
Merhaba Sedat bey. Sevindim NTV de Berlin Filarmoni'yi kaçırmamanıza. Bir de tabii Lang Lang olayı. Viyana Filarmoni müzik dostumuz Ayşe Öktem'in ilettiğine göre 18 Ocak ta Mezzo Tv den tekrar edilecekmiş. O yayını alabiliyormusunuz bilmem! İkinci konserde; Viyana Filarmoni gibi dünyanın bir numarası kabul edilen orkestra ve konserini kaçırmak bir yana, Pretre'i kaçırmanıza üzüldüm. O enerjiyi yaşamın her alanında örnek almak gerekir. Örneğiniz de güzel, 'Mozart etkisi'. TRT kurumu eskiden benim için güven kaynağı bir 'marka' idi. Şimdi ise, her sözüne kuşkuyla yaklaştığım sıradan bir kuruluş oldu. R-3 ü izleyin bakın, yine herşeyi çorbaya çevirmişler. Çeşitli atraksiyonlarla klasik müziğin süreleri sürekli kısaltılıyor. Televizyonlarda da hangi kanala atılacağı belli değilmiş, yapımcıdan işittiklerime göre. Ben de size teşekkür ediyor mutlu yıllar diliyorum. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  04.01.2010 10:50
 

O kadar istememe rağmen hepiciğini (bir talihsizlik yüzünden) kaçırmış bir garibanım ben...:(

Emine Supçin 
 02.01.2010 17:57
Cevap :
Eğer Mezzo Tv yi izleme olanağınız varsa, 18 Ocak ta tekrar yayını var orada. NTV ve TRT de tekrar yayınlayabilirler, ancak bilgi sahibi değilim. Programları izlemek gerek. Bilgim olursa mesajla ileteceğim. Yoksa, bu şansı elde etmek için tam bir yıl daha beklemeniz gerekiyor. Selamlar, saygılar.H.H.Dulun  02.01.2010 18:17
 

Gerek NTV'deki Berlin Filarmoni ve gerekse TRT 2'deki Viyana Filarmoni'nin konserlerini keyifle izledim. Lang Lang'ın Rahmoninof 2. piyano konçertosu yorumu çok güzel ve kendine özgüydü. Rahmaninof 3. piyano konçertosunu da çok severim. Bu yıl Aya İrini'de David Helfgott yorumunu dinleme şansım oldu; muhteşemdi gerçekten. Konser sonrası kıyamet koptu. 85 yaşındaki Fransız Georges Pretre'nin konseri önünde nota sehpası olmaksızın yönetmesi, enerjisi gerçekten hayrete düşürüyor insanı. Müziğin insan beynine böyle bir etkisi de vardır belkide. Beynimiz doğru kullanılmayı, iyi bakılmayı, mutlu edilmeyi ve çalışmayı seviyor çünki. Kuş sesleriyle ilgili enstürümanlar triyangil ya da ksilafon olabilir mi emin değilim? Araştıracak bir şey daha çıktı:) Bilgiledirici, geliştirici ve güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Saygılar, selamlar.

Yaz Hamra Aydemir 
 02.01.2010 15:17
Cevap :
Merhabalar. Konserleri kaçırmamış olmanıza sevindim. İki konserde gerçekten çok güzeldi. Viyana Filarmoni ye görsellikte eklenince seyir ve müzik zevkine doyum olmuyor. Pretre'i izlerken orada bir insan değil, sanki başka bir varlıkmış gibi bir duyguya kapıldım inanın. Zaman zaman karşılaştığım arkadaşlarımın adlarını anımsamakta güçlük çekerken, 85 lik bir delikanlı dünyanın en önemli orkestrasının konserini yönetiyordu; ezbere! David Helgott konserini biliyorum ama, İstanbul'a gitme olanağım olmadığından, ancak izlenimlerle yetinmek zorunda kalıyorum. Rahmaninof 3. Piyano benim de beğendiğim bir yaratıdır. Görkemli finali çok akılda kalıcı. Enstuman adlarında triyangil bir geometrik şekil olarak çıkıyor karşıma. Böyle benzese o ad da olabilir ama benzemiyor. Ksilofon bildiklerimden. Sorduklarım neredeyse avuç içinde çalınacak kadar ahşap yapılı aletlere benziyordu. Müziğin etkisi konusunda belirttikleriniz çok doğru şeyler. Aslında karşı çıkanlar ya da engel çıkartanlar yararlansa h  02.01.2010 18:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1061
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster