Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '09

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
503
 

Nükleer silah istemiyoruz

"Çevremizde nükleer silah istemiyoruz ama bunu bütün komşularımızda istemiyoruz". Sn. Başbakan' ın özetle İran özelinden hareketle yaklaşımı bu nükleer silahlara. Kendisine içtenlikle katılıyorum. Sadece İran' da değil, bende komşularımızda da ve dahi hiçbir ülkede nükleer silah istemiyorum. Ama burada bir nüans var, eğer nükleer enerji insan sağlığını gerektiren kontrollu bir kullanım dışında günlük hayatımıza girerse silahtan ne farkı kalacak. O zaman soru şu olmalı değil mi? Biz nükleer silahlara mı karşıyız yoksa istisnai -tıpta kullanım- durumlar dışında nükleer güce mi karşıyız ?

Ben nükleer silahlara da karşıyım, nükleer enerjiye de karşıyım. Hatta işi çok ileri götürürseniz nükleer silahın kullanım ve yaratacağı zarar olasılığı ile nükleer enerjinin ki en çok farklı değil derim. Örneğin benim bildiğim neredeyse Iğdır' dan bakınca gözüken Medzamor nükleer santralı bizim için olağanüstü büyük bir tehlike bana göre. Ve hatta benim bildiğim sızdırma sorunu ve buna bağlı olarak yörede yarattığı sağlık ve tarımsal sorunlar var. En azından bu konuda iddialar var. Ki bu santralın teknoloji eskiliği nedeni ile kapatılmasına karar verilmişti ama uyulmuyor diye anımsıyorum. Şimdi İran veya İsrail' deki veya dünyanın her hangi bir yerindeki nükleer silahlar mı yoksa bu santral mı bizim için daha tehlikeli düşünün.

Sayın okurlar bir şeyi silah diye yaptığınızda kullanımı aslında -belki göstermelik bile olsa- daha kısıtlı oluyor. Oysa santral diye yaptığınızda ne kadar yeni teknolojiler ile inşa etsenizde zaten kullanılsın diye yapıyorsunuz ve kullanıldığı sürece de potansiyel bir tehlike ile yaşıyorsunuz. Üstelik bu sevimli! canavar örneğin ameliyathanelere elektrik vermek gibi ulvi amaçlar için çalıştığından kolay kolay da tehlike demiyoruz. (Benim gibi asosyal, kendine bile muhalif bir azınlık dışında) Ayrıca bana itiraz eden okurlarıma sürekli olarak nükleer enerjinin milyonda birde olsa yaratacağı tehlikenin boyutunun korkunç olduğunu ve bir sorun yaşanmasada en azından nükleer atık konusunun ayrıca başlı başına bir risk olduğunu belirtiyorum. Bugüne kadar bana bunun aksi bir görüş gelmedi. Ayrıca bende başka bir ortamda aksine bir görüş okumadım. Zaten tehlike çok büyük olduğu için anormal güvenlik önlemleri alınıyor.

Evet sayın okurlar nükleer silaha karşı olup ama nükleer enerji ile yan yana yaşamayı kabullenmek doğru bir bakış açısı mı? Bu arada dikkatinizi çekmek isterim her zaman olduğu gibi sadece siyasi iktidar ve iktidar adayları bu ikilemde değiller. Azımsanmayacak bir çoğunluk nükleer silaha karşı ama nükleer enerjiden yana.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayat maalesef risk ve yarar denklemi üzerine kurulu. Bu konular gösterildiği ya da çevrecilerin yansıttığı gibi olmuyor genelde.Tekelleşmiş ülkelerin ya da ülkenin gelişmesini istemeyenlerin söylemleri öne çıkyor çoğu kez. Herkes nükleer enerji kullanıyor, bize gelince-istemezüük- eylemleri yaptırılıyor.Altını,Bor u, çıkarılmamız istenilmeyen petrolü düşünün. Biz kömüre mi muhtaç olalım hep. Üretimi kolay,maliyeti düşük, tüm ülkeye taşınabilecek riski faydasına göre çok düşük enerji cinsi ne olabilir keşke bunları bilimsel ve ulusal çıkar mantığıyla ideoloji dışı konuşabilsek.saygılar

beyazışık 
 11.11.2009 0:01
Cevap :
Sayın okur öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. İdeolojiden dışı konuşmaktan en azından benim yazılarım açısından neyi kastdettiğinizi tam anlayabilmiş değilim. Hemen tüm yazılarımı elimden geldiğince somut ve neden sonuç ilişkileri içerisinde ve analitik olarak yazmaya çalışıyorum. Ben ülkemizin insan nicelik / nitelik büyüme sorunu çözümlenmeden her alan da alındığı iddia edilen hiç bir önlemin önlem olamayacağını somut örneklerle matematik ilişkiler ile yazıyorum. Bu nedenle ideoloji! dışı konuştuğumu ve yazdığımı düşünüyorum. Bu büyüme durmaz ise hangi alanda neyin nasıl ne zamana kadar yeteceğini siz yazın. Bakın çevre tarih risk vb demedim. Sadece bu nitelik ve nicelikteki büyüme durmaz ise hangi alanda ne yeter dedim? Somut olarak İspanya, ABD, Almanya tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlardan bahsettim. Evet top sizlerde sizlerde önerilerinizi yazın? Saygılarımla.  11.11.2009 18:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 547
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

15 Nisan 1959 İstanbul doğumluyum. Marmara üniversitesi siyasal bilimler fakültesi mezunuyum. Ancak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster