Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
490
 

Nukleer tehlikeli mi

Nukleer tehlikeli mi
 

Fotograf internnet alinmistir


Tekerleği icat eden insan…
Ateş yakıp yemeğini pişiren insan…
Atomu parçalayan insan…
Antibiyotikleri bulan insan…
Uzaya ve Everest’in tepesine bayrak diken insan… 


Yukarıda saydıklarımız teknolojik devrimin ve insan azminin ortaya koyduğu başarılardan sadece birkaç tanesi...
Nükleer santraller konusuna gelince tartışmalar birden alevleniyor, aslında olaya insanlara olan zararlarindan ve yararlarından bakarak başlamak lazım. 


Nükleer enerji üretmenin bazı sakıncaları var midir? Evet vardır. 


Birde şu boyuttan bakalım, Dünya ve Türkiye nüfusu her geçen gün artıyor, enerji gereksinimi de daha büyük bir artış gösteriyor, günlük olarak kullandığımız hemen herşey elektikli aletlerle çalışıyor, dünya üzerindeki enerji kaynakları, doğalgaz, kömür kaynakları, petrol vs yavaş yavaş tükenmeye başladı, rüzgar ve su enerjisi de her yerde kolay olarak uygulanamıyor. 


Büyük çarpışmayı simüle eden çağımız insanları tabiki nükleer enerjiyi de yaşamak geçirmek durumundalar, burada ki sorun bütün bu saydığımız işler yapılırken maksimum güvenlik önlemlerinin alınması, ülkemizde yaşayan insanların oy almak uğruna linyit kömürü ve bulgur çuvalları ile kandırılacağına eğitilmiş, herhangi bir tehlike anında ne yapması gereken bireyler olarak yetiştirilmesidir. 


Hayatta herşeyin bir bedeli vardır ve olacaktır, insan olmanın bedeli ilk çağlardan başlayarak tehlikelere karşı uyanık olmaktır. Modern toplumların hemen hepsi nükleer enerjiyi kullanıyor, Cernobil’i örnek verebilirsiniz ancak doğal afetlerde ölen insan sayısına bakarsanız bunun yanında çok daha büyük kayıplar göreceksiniz. 


Bio ürünler kullanmaya evet…
Sağlıklı bir dünyada yaşamaya evet…
Güvenlikli yapılmış nükleer santrallere de evet… 


23 Mart 2011
Ali Sami 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynen katıldığım fikirleriniz ve blogunuz için sizi kutluyorum. Sorunları abartmadan ve her yanıyla ortaya koymak gerekiyor. Sizin de belirttiğiniz gibi nükleer enerjinin riskleri elbette ki var ama kömür, petrol gibi yakıtlardan üretilen enerjinin doğaya verdiği zararları kimse görmüyor. Atmosferdeki karbon artışına dayalı küresel ısınma ve asit yağmurlarına dayalı bir çok göllerdeki organik yaşamın şimdiden sona ermesi veya ormanlar üzerindeki tahribat gibi sorunlar karşısında nükleer riskler bana göre çok daha küçük kalıyor. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 27.03.2011 10:51
Cevap :
Desteginiz icin tesekkurler, ben hemen reddetmek yerine tartismak istiyorum bu konulari. karbon salinimi konusundaki gorusleriniz cok onemli bir tespit. selamlar  28.03.2011 14:15
 

Yazınızda savunduğunuz noktaların büyük bir kısmına katılmakla beraber...Doğal afetlerle nükleer afetleri kıyaslamanıza katılamıyorum. Doğal afetler: İnsan yaşamını alt üst eder kabul...Yanardağ patlamasından bir süre sonra o yörede yepyeni canlılar( envai çeşit bitkiler istila eder yanmış yıkılmış toprakları)türer. Bu patlamadan ortaya çıkanlar toprağın gübresi olur. Nükeer patlama sonucu toprak zehirlenir, sular zehirlenir. Canlının yapı taşları tamiri mümkün olmayan hasarlara uğrar. Bağışıklık sistemi bozulur. ( doğal afetlerin bir kısmını yine insanoğlu tetikler.) Bırakın nükleer sentralleri uranyum elde edilen bölgelerin görüntüsü bile doğaya yapılan işkencenin kanıtları. Atom enerjisine hayır; çünkü insanoğlu onu kontrol altında tutamıyor. İnsan aç gözlüdür, doymak bilmez. Hedefimiz: Sözünü ettiğiniz elektrikli aletlerin çoğalmasını nasıl engelleriz veya hayatımızdan çıkarabiliriz olmalı. Fönler, tıraş , çamaşır kurutanlar, soğutan ısıtan klimalar,mikro dalgalar vb. Selamlar.

Alev Meisel 
 26.03.2011 16:23
Cevap :
merhaba Alev hanim, Ben burada bir konuyu tartismaya acmak istemistim, geri donusler de beni sevindiriyor. Sizden once Mustafa bey karbon ile de atmosferin ne hale getirildigini anlatmis, keske sizin dediginiz gibi bir dunya kurabilsek ne hos olurdu. selamlar Ali  28.03.2011 14:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 452
Kayıt tarihi
: 24.12.10
 
 

Öncelikle merhaba. Bugün 24 Aralık 2010, ben de blog dünyasında yerimi aldım. Merhaba. Hepinize k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster