Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
625
 

Nükler santral ve deprem (son acı örnek, Japonya)

Nükler santral ve deprem (son acı örnek, Japonya)
 

Nükler Santral Patladı ölüm ve çevre felaketi


Japonya'da, sadakat ve iş ahlakı en üst seviyede olduğu bilinmektedir. Japonya gücünü, disiplinli ve özverili çalışmalarına borçludur. Dolayısiyle hiçbir işini şansa bırakmıyan, mantık dahilinde yapan bir millet olarak tanınmaktadır. 

Deprem kuşağında yer alan Japonya ve Japon'ların İlkokul'dan itibaren bu bilinçle yetişmelerine rağmen, 8.9 luk depremin ve tusunaminin etkisinden kurtulamadılar.  

Deprem sonrası yaşanan nükler felaket ise, bir insanlık dramı olarak, karşımıza çıkmasının acı bilançosu, her geçen gün biraz daha artarak kendini gösterecektir.  

Nükler Enerji'yi güvenli diye pazarlayanlar, bu enerjinin korkunç yüzünü tüm dünyaya birkez daha gösterdiler. Fukuşima nükler santralindeki patlamalar, ikiyüzbinden fazla insanın tahliyesine ve yüzlerce insanın radyosyondan etkilenmesine neden oldu.  

Bizim açımızdan unutulmaması gereken, Çarnobil Nükler Santralinin patlamasının acı blançosudur. Radyosyon yağmurlarıyle kirlenen Karadeniz Bölgesi'ndeki kanser vakalarındaki patlamadır. Belleklerimizde hala tazeliğini korumaktadır.  

Bugün, Almanya, Çin, İsviçre, Venezüella gibi ülkeler ve tüm dünyada nükler enerji santrallerinin tehlikelerini sorgulamaktadırlar. 

Böyle bir ortamda, deprem kuşağında bulunan Türkiye'nin Akkuyu Nükler Santrali için ısrarcı davranmasını anlamak mümkün değildir. 

Japonya'da; Fukuşima Daiçi Santralinde yaşanan felaketi yanlızca, depremin büyüklüğüne ve tusunamiye de bağlamak mümkün değildir.Problem varsa iligili şirketler ve lisans veren hükümetlerde sorumluluktan kaçamazlar.  

İnsan ölümlerinin yanında, çevre felaketiyle karşı karşıya kalmamak için, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılması ülkemiz için hayırlı olanıdır. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Artık bu kadar olur. Cahilce bir ülke tehlikenin içine itilmek isteniyor ve buna anında tepki göstermeyen bir millet. Ama felaketler gelince çığrışacak insanlar. Herkesin cebinde cep telefonu olsa ne kafalarda hala smart kart yok. Selamlar. Eline yüreğine sağlık,Hasan bey.

Sahipsiz Gezegen 
 24.03.2011 8:31
Cevap :
Japon'lar, 9 luk depremde yarılan yolu 6 günde onarıyorlar. İnsanları hayrete düşürüyorlar. İstanbulda depreme karşı açık olması gereken yollar ise BüyükŞehir Bel. otopark olarak işletiyor. Tam bir kara mizahlık. Selamlar Saygılarımla..  24.03.2011 12:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 461
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1494
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster