Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1715
 

Numan Kurtulmuş'a 7 maddelik öneri paketi

Numan Kurtulmuş'a 7 maddelik öneri paketi
 

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş yeni partisi le görücüye çıkıyor.


Saadet Partisi ile yollarını ayıran Numan Kurtulmuş, yeni parti için Pazartesi gününü işaret etti. Sayın Kurtulmuş'a başarılar dilerim. Ancak yıllardır siyasetin içerisinde olan kendisi de farkındadır ki farklı olabilmek cesur çıkışlarla mümkün olur.

Bugün Recep Tayyip Erdoğan'ı %50'lere varan desteğe onun ve ekibinin çeşitli konulardaki cesur çıkışları getirdi. Ancak 12 Eylül referandumundan EVET çıkması sanılanın aksine Tayyip Erdoğan ve ekibinin işini zorlaştırdı. Çünkü halk artık "Ben yapmadım, bana yaptırmadılar" savını inandırıcı görmeyecektir. "2007'den bu yana sana yaptırılmayanı iki tane referandumla, ikisi yerel 4 tane seçimle, 300'ü aşkın milletvekilinle ve bizden aldığın önemli destekle yapabiliyor olmalıydın" diyecektir.

İşte tam da bugün alternatif arayışında olanların önünde çok önemli bir fırsat vardır. Gerek CHP gerekse MHP halkın 12 Eylül referandumunda verdiği mesajı görememiş görünüyor. Dolayısıyla iktidar olabilmekten çok uzaklar. Numan Kurtulmuş ve ekibinin ise 2009 yerel seçimlerindeki ve 12 Eylül referandumundaki performanslarını sürdürmeleri olumludur ancak yeterli değildir.

Ne yapmalıdır Numan Kurtulmuş? Biraz maddeleyelim:

1. Partisi, salt Milli Görüş tabanına değil Özal'ın dile getirdiği "Dört eğilim" e hitap etmelidir.

2. Süleyman Soylu, Ali Müfit Gürtuna, Abdüllatif Şener gibi merkez sağ siyasetin önemli isimleri ile istişare etmeli, beraber yürümeye çalışmalıdır.

3. Tansu Çiller, Erkan Mumcu, Mehmet Ağar, Aydın Menderes, Besim Tibuk gibi kimi bir dönem kimi ise halen aktif siyasetle ilgilenen duayenlerin kapısını çalmalıdır. Hatta bunu periyodik dönemlerde tekrarlamalıdır. Herbirinden alacağı destek onu kamuoyu önünde daha da güçlendirecektir.

4. "Ben Avrupa Birliği üyeliğine karşıyım" zihniyeti ülkede gerçekten azınlıkta olan milliyetçi muhafazakar zihniyetin gönlünü alabilir ama global gelişime, demokrasiye, özgürlüklere, ekonomik girişimciliğe, yeri geldiğinde yabancı istihdama ihtiyacı olan Türk halkının, ERASMUS programlarıyla, Work&Travel programlarıyla, internetle haşır neşir, uluslararası arenaya atılmak için mücadele eden Türk gencinin beklentilerine merhem olamaz. Teslimiyetçiliğe karşı olabilirsiniz, olmalıyız da. Ama ortaklığa, stratejik işbirliklerine tamamen kapalı olamayız. İşte Kurtulmuş, iktidara giden yolda reçetenin Avrupalı, Afrikalı, Asyalı, Amerikalı meslektaşlarıyla diyaloğa açık bir siyaset izlemek olduğunun farkında olmalıdır.

5. Yasaklarla mücadeleye başlamalıdır. Bu, sadece başörtüsü yasağı ile sınırlı kalmamalıdır. Toplumun tüm kesimlerinin feryatlarına kulak vermeli, internet yasaklarına, fikir yasaklarına, mahalle baskılarına, YÖK baskısına, kız evladına karşı töre baskısına karşı durduğunu özellikle genç kesimlere net olarak ifade etmelidir.

6. Seçim barajının indirilmesi ve seçim sisteminin değiştirilmesi için önemli bir mücadele başlatabilir. Bugüne kadar bu sorun hep cılız seslerle, itirazlarla dile geldi. Kimse toplumsal bir dayanışma göstermedi. Ama görülmüştür ki meclisimizin 2-3 partinin sen ben kavgasına değil çok sesliliğe ve çok renkliliğe ihtiyacı vardır.

7. Bu söyleyeceğim çok önemli. Sayın Kurtulmuş; muhafazakar bir yaşamınız, bir inancınız, örnek bir aileniz olabilir. Herkes buna saygı duymak zorundadır da. Ancak siz, sizin gibi olmayanlara ne kadar olumlu yaklaşırsanız onların da takdirini o kadar kazanırsınız. Erdoğan'ın yapamadığını, Kılıçdaroğlu'nun yapmak isteyip de yapamadığını yapıp öteki mahallelerdeki insanları dinleyebilir onlara geleceklerinin güvende olduğu garantisini verebilirsiniz. Bu güveni sağlayabilirseniz ömrü hayatında AKP'ye oy vermemiş seçmen kitlesi de hedef potanıza girebilecektir.

Bütün bunları yapamazsanız Erbakan'ın Saadet Partisi ile yarışır hatta onların oyunu böler bir pozisyonda olacaktır partiniz. Çünkü Haziran'da sandık başına giden seçmen yine kendisine sunulan "istikrar" seçeneğini seçecektir kerhen de olsa, o seçeneği alternatifleştiremeyen muhalefet partileri nedeniyle.

Bakalım, dikkatle izleyip göreceğiz :=) Hayırlı olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1171
Kayıt tarihi
: 12.10.10
 
 

Alice'in harikalar diyarındaki cennet bahçesinden sesleniyorum sizlere. Burada önyargı, olur olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster