Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '12

 
Kategori
Yetenekler
Okunma Sayısı
558
 

Nuray'ın yetenekleri

Nuray'ın yetenekleri
 

Nesneleri biçimlendirme, yapma, araç ve aygıtları kullanma konusunda kazanılan beceri olarak tanımlanıyor yetenek, membasının zekadan geldiği ve genetik olduğu bilinmekle birlikte, gelişiminde ise çevre koşullarının ve eğitimin etkisi var.

İlginç olan ise Nuray'ın yetenekli olduğu bahse geçen konularla ilgili hiçbir kursa dahi gitmemiş,  eğitim almamış olmasıdır. Kullandığı materyallerin bir kısmını doğadan bir kısmını ise Eminö'nünde Mercan yokuşu, Mahmutpaşa'dan temin etmektedir. Kürkçü handan aldığı ipliklerin taşınmasında aracılık yapan ve eve getirilme sürecinde oldukça yorulan ise benim. Kapı boncuğu, kolye, bileklik, hal hal yapımında kullandığı boncuk ve aparatların nakliyesi ise kolay ve zahmetsizdir.  Deniz kabuklarından ise yaptığı panoların malzemelerini bazen Eminönü'nden bazen de Ege'nin en ucundaki Yazlığımızın olduğu Enez'de yaz sezonu sonunda denizin kenarında doğal ortamdan toplamaktayız. Nuray'ın yeteneği doğuştandır. Bunların yanında ise iç mimarlara taş çıkartacak düzeyde tefrişat ve raum yeteneğinin olmasıdır. (Bir mühendis olarak bunu net söyleyebilirim.)

Nuraymı kim? Nuray benim 20 yıllık eşim, İTÜ İnşaat Fakültesi Öğrenci İşlerinden çalışırken bu yılbaşında emekli oldu. Merthan ve Gülce'nin de Anneleri. Onlar adına nefes alan inanılmaz bir Anne aynı zamanda.

Nuray el ile, farklı renklerdeki yün iplikleri kullanarak, özgün desenler oluşturularak büyük şişlerle yün halılar dokumakta, dokuduğu halıların üzerine ise sonradan elle dokuduğu motifleri dikerek halının son halini vermektedir. Dokuduğu halının kalitesinin kullandığı ipin kalitesi ile ördüğü motitifin özgünlüğüne, dokuma sıklığına bağlı olduğunu söyler. El yün halılarının en temel özelliği temizlenmesindeki kolaylığıdır. Halılar Çamaşır makinesine atılarak kolaylıkla temizlenmektedir.

Dokuduğu halılardan bazıları;

 Yaptığı tüm boncuk imalatları ise gerçekten insana hayret duygusu verir,  hayranlık uyandırır. Çalışkan yorulmadan, tek tek, ilmek ilmek bir sanatçı dinginliğinde yapar çalışmalarını…

Yaptığı kapı boncuklarından bazıları ;

Deniz kabuklarını panoya yerleştirmeden önce, pano üzerine kabukları yerleştireceği planın kara kalemle eskiz bir ön çalışmasını yapar. Daha sonra onları silikon veya yapıştırıcı ile panoya yapıştırır. Panodaki boşluklara, kum veya ince boncuk serper, son olarak tüm imalatı vernikleyerek panonun parlaklığını kazandırır.  Deniz Kabuğundan yaptığı panolar;

Aslında tüm bunlardan öte tüm diğer el dokumalarını, öğrenci performans ödev tasarımlarını, tüm yemekleri, pastaları, börekleri harika yapar. Meyvelerle yaptığı komposto ve reçel çeşitleri ise tüm bunların yanında resmi tamamlayan ifade edilmesi gereken önemli unsurlardır. Oturduğumuz apartmanın ve yazlığımızın bahçe düzenleme işlerinin tasarım ve uygulaması da ona aittir.

Belki de hayatın anlamı küçücük bir kelimede olan paylaşmakta gizlidir. Bir dilim ekmeği, bir yudum suyu, bir nefes havayı. Üzüntülerimizi, dertlerimizi, sevinçlerimizi. Biliyoruz ki, acılar paylaştıkça azalır; mutluluklar paylaştıkça çoğalır. Sevgiyi paylaşmak. Paylaşmak dünyayı, yeryüzünü; ağaçları, kuşları, buram buram bereket kokan toprağı. Yolu sevgiden geçen bütün insanlarla aynı sofrayı paylaşmak. Bir dağ başı yalnızlığında rüzgarın elini sıkmak, güneşin tebessümünü karşılamak tebessümle.

Yetenekli olduğunu kendisine çok nadiren ifade ettiğim, ürünlerinin tasarım ve uygulama sürecini ödünsüz tüm çevresindeki insanlarla paylaşan eşim Nuray'ın yeteneklerini bende sizinle paylaşmak istedim.

Hoş kalın.

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizi gönülden tebrik ederim. Genellikle Bizler dışarıdakileri övmekte cömert, aile içinde oldukça cimri davranırız belkide farkında olmadan, Siz asıl olanı, hemde desteğinizi de esirgemediğinizi ekleyerek sergiliyorsunuz. Allah daim etsin, uzun ömürlü olsun üretimleride övgüleride...Güzel anlatım ama arzu ederdim ki bir kaç görselde olsaydı. Elinize sağlık eşinizle beraber esenlikler diliyor sevgiyle selamlıyorum

Cemile Torun 
 30.06.2012 11:15
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Aslında sizin vurgu yaptığınız yakınımızı övme konusundaki cimrilik bende de var sayılır ama bir hamle yapıp cömert olmaya karar verdim :)) Neyse resimler koymuştum ama nedense çıkmadı hatta yazıda var örnekler diye kaç kere denedim olmadı 6 resim paylaşmıştım. İlginize yüreğinize sağlık. hoş kalın.  30.06.2012 15:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3744
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2619
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster