Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
763
 

Nurbanu Valide Sultan

Nurbanu Valide Sultan
 

Resim hakkında bir bilgim yok, temsili de olabilir.


Asıl adının Cecilia/Olivia Venier Baffo olduğu ve Barbaros Hayrettin Paşa'nın Korfu seferi sırasında esir düşüp İstanbul'a  getirildiği söylenir. Ancak Baffo'nun Safiye Sultan ( Nurbanu'nun gelini, daha sonraki yazılarımda ondan da bahsedeceğim) olma ihtimali daha kuvvetlidir.

Nurbanu II. Selim'in hasekisi ve  Murat'ın annesidir. Ayrıca Esmehan adında bir kızı da vardır. Yani Hürrem Sultan'ın gelinidir. İstanbul'da Osmanlı haremine getirilen Cecilia'yı Hürrem görüp beğenmiş, ona Afife Nurbanu adını vermiştir. Daha sonra yetiştirilmesi için  Manisa sarayına göndermiştir. O sırada daha 12-13 yaşlarındadır. Yıllar sonra Hürrem bu saraya geldiğinde yeteneklerinden memnun kalıp Selime haseki yapmıştır. 

II. Selim'in ölümünden sonra oğlu Murat tahta geçtiğinde Nurbanu Valide Sultan olmuştur. Valide sultan adını ilk defa o kullanmıştır ve bundan sonra Devletlu İsmetlu Afife-Nur Banu Valide Sultan Aliyyetü'ş-Şan Hazretleri diye anılmıştır. Valide sultanlığı döneminde yaptırdığı birçok hayratı vardır.Oğlunun saltanat döneminde vefat etmiş ve Atasofya Camii'nde bulunan II.Selim türbesine defnedilmiştir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 924
Kayıt tarihi
: 28.08.11
 
 

Matematik bölümü mezunuyum ve aynı bölümden yüksek lisans yapıyorum. Seçtiğim meslekten de anlaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster