Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '09

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
624
 

Nuri Demirağ'ın hikayesi

Nuri Demirağ'ın hikayesi
 

Arkadaşlar bugünkü yazımda ise geçen gün internette sörf yaparken karşılaştığım adını daha önceden duyduğum fakat farkedemediğim hayatı başarılarla dolu bir kişiden bahsetmeye çalışacağım. Evet bu kişi Nuri Demirağ. Kendisini bir girişimci, işadamı, siyaset adamı, sanayici, eğitimci, hayırsever, mütahitlik gibi birçok altın bileziğe sahip bir kişilik.

1886 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinde doğdu. 24 yaşında Maliye Bakanlığının açtığı sınavı kazanarak varidat memuru oldu. Taksim kışlası ve Talimhane’nin Fransızlar’a verilmesini engelledi. Hasköy Mal Müdürlüğü’ne getirildi. Maliye Mekteb-i Alisi’nde gece derslerine katılarak yüksek öğrenimini yaptı.

1918 yılında, Maliye’nin Tatavla şubesi’ni denetlerken işgalcilerin hakaretine uğradı. Memurluktan istifa etti. Yabancıların tekelinde olan sigara kağıdı işine girdi. İlk türk sigara kağıdı yapımını başlattı. Ürettiği sigara kağıdına “Türk Zaferi” adını verdi.

1926 yılında Demiryolu yapımı işine girdi. Ankara’nın doğusuna demir yolları yaptı.Ördüğü demiryollarından dolayı Atatürk ona Demirağ soyadını vermiştir.

Daha 1931 yılındayken İstanbul’un gelişimini ve geleceğini önceden tahmin ederek İstanbul’a Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü projesi üretti. Proje Atatürk’e ulaştırıldı. Atatürk’de hükümete yolladı. Fakat hükümet projeyi kabul etmedi. Ve o zaman proje gerçekleşmedi.

1933 yılında kendi memleketine enerji sağlama planları yaparken memleketin gelişiminden kaynaklı ileride yaşanacak enerji problemlerini öngörerek Keban Barajı projesini dile getirdi.

1934 yılında, Yabancıların tekel oluşturarak çimentoyu 33 liraya satmaya başladıklarını görünce çimento fabrikası kurmak istedi. 13 liraya satmayı önerdiği halde fabrika kurmasına izin verilmedi.

Daha sonra 1942 yılında Sivas da çimento fabrikası kurulmasını sağladı.

Milli endüstriye o kadar önem verir ki "Milli Kalkınma Partisi"ni kurar. Ancak, başarılı olamaz
Birçok ilke imza atan bu cumhuriyet döneminin ilk müteşebbisi bugün içinde bulunduğumuz
sıkıntıdan çıkmak ve özgüven eksikligimizi gidermek için önemli bir isimdir. İlk paraşüt imalatını, prefabrik ev imalatını gerçekleştirmiştir. İzmit'teki selüloz fabrikasını kurmuştur.

Bütün bu yaptıklarının dışında ayrı bir yazı konusu olan havacılıkta yaptıkları ve düşünceleri ise gerçekten Türkiye’nin bugünkü global dünyadaki konumuna etki edebilirmiş.

Heraldi Nuri Demirağ gibi başarı hikayelerinin günümüzde artması ülkemizin küreselleşen dünyada yerini üst sıralara çıkarabilirdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atom müh. bir dostum, 4-5 yıldır Demirağ'ın hayatıyla ilgili çalışma yapıyor. Pek fazla tiraj yapmaz, ama kalıcı bir eser olur.

mamut 
 08.09.2009 0:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 976
Kayıt tarihi
: 08.01.09
 
 

Merhaba Arkadaşlar. Ben Furkan Karagöz buradan herkese ulaşabilmek çok güzel. Ben 1984 doğumlu Yıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster