Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1621
 

Nusret Özliman'ın yağlıboya ve dijital ortam resimleri sergileniyor

Nusret Özliman'ın yağlıboya ve dijital ortam resimleri sergileniyor
 

Nusret Özliman'ın sergi davetiyesinde yer alan çalışmaları


Nusret Özliman'ın "Bir İmzanız Olsun" adlı Yağlıboya ve Dijital ortam Resimleri, 03 - 28 Şubat 2010 tarihleri arasında Kadıköy Altıyol’daki Tatbiki Sanat Galerisi’nde izleyiciyle buluşuyor.

http://www.olayhaber.com/haber/Tatbiki-Sanat-Galerisi-Nusret-Ozliman-sergisi/39513

03 - 28 Şubat 2010 tarihleri arasında Kadıköy Altıyol’daki Tatbiki Sanat Galerisi’nde izleyiciyle buluşacak olan çalışmalarında yılların resme susamışlığının yanı sıra; birikimi, almış olduğu güçlü “Temel Sanat Eğitimi”nin yansıması var. Hedef, izleyicide “Beyin Rahatlatma” ise, ki şuphesiz öyle. Aynı çalışmanın farklı renk ve değerlerle oluşturulmasından da anlaşılabileceği gibi beyin rahatlatmanın aracı olan “Orta Gri”yi yakalama çabalarından hareketle; resim sanatçısı Nusret Özliman’ın bundan böyle kendi ifadesiyle “Yaşamımda uğraş adına resmin yerini hiç bir şey tutmadı” sözünü sloganlaştırarak; her bir çalışmanın daha sonraki çalışmalarına basamak teşkil edeceğinin ve eğitilmiş gözlere sahip kişiler tarafından değerlendirildiği taktirde “Bilişim Teknolojileri”nin de artık sanatın vazgeçilmezi haline geleceğinin işaretini bu sergisiyle vereceğe benziyor .

Nusret Özliman 03 Eylül 1951 yılında Makedonya’da Manastır, a bağlı Resne kasabasında doğdu.1956 yılında “Elveda Rumeli” deyip, ailesiyle birlikte ana vatanına dönerek ailenin en büyük çocuğu olarak o zaman İstanbul’a bağlı bir ilçe olan olan Yalova, ya yerleşti. Atatürk İlkokulu’nda 1958 yılında başladığı ilköğrenimini 1963 yılında tamamlayarak Yalova Ortaokulu’nda öğrenimine devam etti. Kendi ifadesiyle hayatının şekillenmesini sağlayan resim öğretmeni Abdulhamit Toktay’ın öğrencisi oldu. Özliman’ın resim yeteneğini keşfeden Toktay, kendisine boya, fırça, iş gibi yardımlarla destek sağladı. Eski Kızılay binasının çatı katında Yalovalı genç ressamlar derneğini kurdurdu. “Sen fakir bir ailenin çocuğusun, bu nedenle “Öğretmen Okulu”na gidip yatılı okumalısın. Orada “Sanat Eğitimi” dersleri hem sayıca fazla hem de önemseniyor. Sonra da Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na devam etmelisin hedefin bu olmalıdır” diye telkinde bulununca motivasyonu artan Özliman, resim çalışmalarına hız vererek; öğretmeninin yönlendirmesi ile Yalova Halk Eğitimi Merkezi’nde ilk resim sergisini açtı, Henüz çocuk denilebilecek yaştaki Özliman’ın bu sergisi, sanat yaşamının temel taşını oluşturdu. Ortaokuldan mezun olduğu aynı yıl girdiği İstanbul Ortaköy İlköğretmen Okulu’nun sınavını kazanarak; üç yıl boyunca Hidayet Gülen Hamdi Dicle ile Beşir Oruç Atölyelerinde resim eğitimi aldı. Bu sürede “Resim Semineri” dışındaki sınıflar arası resim yarışmalarında iki kez birinci oldu.

1970 yılında mezun olan Özliman öğretmenlik yapmayarak; aynı yıl şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Dekoratif Resim Bölümü’nün yetenak sınvını kazanarak Erol Eti, Engin İnan, Oktay Maral, Nevzat Yüzbaşıoğlu ve Metin Şahin’in öğrencisi oldu. Öğrenciliği süresince tatillerde tabela ressamlığı yaptı. Hem okudu hem de sektörel piyasada grafikerlik, dekoratörlük ve içmimarlık yaparak hayatını sürdürdü. Öğrencilik döneminde öğretmen okulundan sınıf arkadaşı Sevim Boz ile hayatını birleştiren Özliman, çeşitli dönemlerde amblem, afiş ve duvar resmi (fresko) yarışmalarında ödüller kazanarak 1975 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından “Çağdaş Mobilya” sektöründe teknik müdür, fabrika müdürü ve genel müdür olarak 20 yıl kadar çalıştı.

“Yaşamımda uğraş adına resmin yerini hiç bir şey tutmadı” diyerek yeniden resim yapmaya başladı. Yağlıboya çalışmalarına devam ederken bilgisayar olanaklarının farkına varıp, digital ortamda da fırça ve boya kullanmadan ancak; eğitilmiş gözün de hakkını vererek resim yapabileceğini keşfeden sanatçı çalışmalarını bu alana yoğunlaştırdı. 03 ekim 2009 da BASAT(Bakırköylü sanatçılar dernegi ) salonunda açtığı sergide yağlıboya eserlerinin yanı sıra digital eserlerini de ilk defa sergiledi.

Sanatçı halen İstanbul’da ofisinde ve atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1882
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

1947 yılında Mazıdağı'nda doğdu. İstanbul İlköğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra; İstanbul A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster