Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
331
 

O, daldan eğme değil, "Kökten Sürme" saraylı

O, daldan eğme değil, "Kökten Sürme" saraylı
 

İşte her yerin iklimine, havasına uyan doğuştan saraylı Vehbi Bey,eşi ile.


Bir şehrin eğlence ve içki kültürünü çok önemlidir. İçki kültürü, o şehrin sosyokültürel  yapısının ipuçlarını verir.  İyi tetkik etmek lazım.  Biz de öyle yaptık.

Bir de baktık ki, içki içilecek yer yokmuş Bartın’da, iyi mi? N’apıyormuş millet, 10 -16 kilometre uzaklıklardaki İnkumu sahiline veya Amasra’ya gitmek lazımmış. Hele Amasra’ya tünel açılınca, mesafe  5 dakikaya iniyormuş.

Dediler “Pembe Köşk” e git. Orası, dünya sinemasından fragmanlar gösterir. Duvarlarında, masalarında bin bir çeşit aksesuarlarla hem eğlenirsin, hem kafayı bulursun”  dediler.

Öylesi tanıştık sahibi ile. İsmi, Vehbi Gürcan Birgücü. Adamın aksesuarları gösteriyor ediyor hangi taraklarda bezi olduğunu.

Büyükçe bir yer. Loş ışıkla aydınlanmış. İsmi “Pembe Köşk” İçinde pembe renk yok amma, pembe dünya var. Sahibinin kafasındaki o “pembe dünyası” var. Hepsini getirip yığmış ortalıklara, yaymış masalara. Asmış duvarlara.

Bir bakıma salaş meyhaneyi anımsatıyor içerisi. Ama, sonradan gözünüz  alıştıkça, döküm  döküm  dökülmeyen  bir  meyhanede olduğunuzu anlıyorsunuz.

Bir bira söyledik. Masa üzerinde Fasid hesap makinesi ile kolla çevrilen telefonun yanı başında  bardağa, usulca yer açtık. Çerezi koyacak yer kalmadı. Pencere kenarına da tünedik.

Gözüm loşluğa alışınca, resimlerin, şekillerin manasını çözer  gibi oldum.

Köşk merakını sorduk. Öyle ya. Bazıları saraylarda doğduğu için, köşkleri terk ederek saraylı oldular, oralara yöneldiler. Vehbi Bey, Sarayda marayda doğmamış. Gönlü köşk gibi ferahmış, uçsuz bucaksızmış. İstediği yere konaklarmış.Vehbi Bey için, dünya ha varmış, ha yokmuş. O, bütün makaraları dolamış. Ebrulisi, fıstıkisi, zeytunisi. Hayatta, kafasına bir şey takmamış. Aklına estiği gibi yaşıyor. Çat kapı Paris’te, çat kapı Abu-Dabi’ de, Maldiv’lerde. Canı  çekti mi, Almanya’daki malikanesinde. Canı istedi mi, Bartın’daki Pembe Köşk Barında. Amasra’da Büyük Limana bakan köşkünde. O, her yolun sevdalısı. O’nun en iyi vakit geçirdiği yer,  Bartın’daki  Pembe Köşkü.

O şimdiki moda akımı sarayların , köşklerin adamı değil. Gittiği yerleri saraya, köşke çeviren adam.

Hani, kadehinizi yanınızdakine kaldırırsınız ama, aklınızda kim varsa, ona içersiniz ya. İşte o hesap. O kafasına göre yaşıyor. Aklını hiçbir şeye takmıyor. O, kafasının hükmettiği istikamette yaşıyor.

Ununu elemiş, eleğini duvara asmamış cinsinden bu Vehbi Bey. Bazı arkadaşları geliyor  meyhanesine. Kendileri yazıp kendileri sahneye koyuyor oyunlarını. Gırgır şamata sokaklara taşıyor. O, arkadaşları için var. Dünyanın sayılı yerlerine demir atıyor, demir alıyor. O saygın yerlerin saygın kişileri Pembe Köşk’e misafir oluyor.

İçerde rejisör de o, senarist de o, kameraman da o baş rol oyuncusu da o. Birlikte sahneye koyuyorlar mizansenleri. Kıyafetler deseniz afili. Espriler küpüne batıp çıkıyorlar bazı bazı.

Dünyadan haberi olan bir insan Vehbi Bey. Her iki kitabımı Azim Kitabevinden alıp, getirdi önüme koydu imza için.

Molier’in “Yemek için yaşamalı, yaşamak için yemeli” felsefesinden hiç birine bağlı değil. O, “bulduğu zaman lüp etmeli, bulamadığı zaman da lup etme yollarını aramalıdır” felsefesine ağırlık veriyor. Yani atılıma, çalışmaya, aramağa, keşfetmeye bulmağa  yakın projeleri olan felsefeyi benimsemiş.

Ve de, tuttuğu her şey,i, saraya dönüştüren bir yappısı var.

BURASI PARİS. VEHBİ BEY, EŞİ VE KIZI İLE. BARTINDA PEMBE KÖŞK, ONUN MEKANI. SARAYLARA DEĞİŞMİYOR.

O, ŞEHR-İ ALEMDE EĞLENİRKEN   (SAĞDA)

O, ABU DABİ'DE HÜLYALARA DALMIŞ.

O, PEMBE KÖŞKÜNDE LAS VEGAS GECELERİNDE, BAŞROLDE

KÖŞKÜN MASALARINDA, NE ARARSAN VAR. HAMAM TAKUNYASINDAN, KUMBARAYA,, GAZ LAMBASINDA HESAP MAKİNESİNE KADAR VAR OĞLU VAR. DUVARLARDA ATATÜRK POSTERLERİ İLE  PEMBE KÖŞKTE HER TÜRLÜ İÇKİ SERVİSİ VAR. BİZ GİTTİĞİMİZDE BU MASALARDA BARDAĞI KOYACAK YERİ ZOR BULDUK.

ELİNE NE GEÇTİYSE, VEHBİ BEY HER YERE TIKIŞTIRMIŞ. MASLARDA TATLI ACAYİPLİKLER OLUŞMUŞ.

PEMBE KÖŞKÜN EN SAKİN HALİ

AMASRA BÜYÜK LİMANA BAKAN  İKİNCİ PEMBE KÖŞKÜNDE SABAH KAHVALTISI. ONDA KÖŞKLER SARAYLAR ÇOK.

DUVARLAR DA DAHİL, HER YER HER ÇEŞİT EEŞYALARLA DOLU. .DİRSEĞİNİZİ MASANIN UCUNA KOYDUNUZSA NE ALA.

BAZAN BU PEMBE KÖŞKE,  VEHBİ BEYİN LLAS VEGASLI ARKADAŞLARI GELİR. VBUR PATALASIN, ÇAL OYNASIN GECELERİ SABAHLARI BULUR. İŞTE BU ANLARİ, VEHBİ BEYİN EN MESUT OLDUĞU ANLARDIR.

BU CONİ DE, MALDİV' LERDEN GELMİŞ.. TÜRK USULÜ EĞLENCELERE BAKIP BAKIPĞ DA AYILIVERMİŞ DEĞİL Mİ? YAHUT BİZE Mİ ÖYLE GELDİ?

BUNLARDA KUVEYTLİLER. DOYA DOYA İÇTİLER O AKŞAM.

AMASRADA GÜN BATIMI

PEMBE KÖŞKÜN GENEL GÖRÜNÜMÜ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 891
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster