Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '08

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
420
 

O chugen

O chugen
 

OCHUGEN PAKETLERİ


Buraya ilk geldiğim yıl idi. Aralık ayının başından itibaren bazen posta ile bazan taşıyıcı şirketler aracılığı ile eşimin ailesinin evine genellİkle kısa zamanda tüketilecek yiyecekler ve içecekler gelmeye başladı . Oldukça saşırmıştım . Eşim bunun bir gelenek olduğunu özellikle iş ilişkisinde olan kişilerin birbirlerine hediyeler yolladığını söyledi . Kış mevsiminde olanına OSEİBO denildiğini yazın verilene ise OCHUGEN denildiğini söyledi .

Ancak bu hediye olayı sadece iş ilişkisi olanlar arasında kalmadığını sonradan ögrendim deneyimlerimle . Örneğin çocukları küçükken götürdügüm doktora ya da özel hastane doktorurumuza , devlet hastanelerinde gerçekten kabul etmiyorlar icecek vs yolluyorduk minnet duygumuzu belirtmek için . Onlardan teşekkür kartı alıyorduk .

Çocuklarımın piyano hocası, yüzme hocası da hediye yolladıklarımız kişilerdi . Karşıliğında ögretmen çocuklara mendil ya da şekerleme veriyordu .

Uzun süredir kendi kurduğum sınıfımda evde özel ders veriyorum . Bir kaç yıldır ben de ögrencilerimin velilerinden hediye alıyorum . Öğrettiğimin karşıığında aylık ücret aldığımı bu tür hediyeye gerek olmadığını ısrarla belirtmeme rağmen bazı veliler yılda iki kez meyve suyu , çerez pasta hatta dondurma yolluyorlar . Alışkın olmadığım bir davranış biçimi ve altında kalmamak için her bir veliye bana yollanan hediyenin yarısından fazla değerinde bir başka hediye ile karşılık veririm her yıl .

Tüm alışveriş merkezlerinde ve süpermarketlerde bu dönemde özel paketlerde yiyecekler hazır satılır. Herkesin kesesine göre setler vardır. Meyve suyu, bira setlerinden, deterjan, yemeklik yağ ve et setlerine kadar her şeyi bulmak olanaklı .

Bir süre saklanabilen deterjan, sabun setleri bazan o kadar çok gelir ki bazı aileler kullanamadıklarını aralık ayında sehir merkezinde hazırlanan kermese bağışlarlar ve onların geliri şehir ve okullar için kullanılır .

Ekonomik yaşamdaki zorluklar, özellkle yakın zamanda petrole yapılan zam maliyetin yükselmesine neden olunca ailler hediye yollamakta biraz bütçelerini sınırlamak zorunda kaldılar ama gelenek gereği sınırlı da olsa yollamaya devam edıyorlar .

Benim de minnet duyduğum bir kaç doktorum ve eşimin ailesi için almam gerekiyor. Bir de bana gelenlerin karşılığını hazırlamam gerekli.

Burada yaşamamın bir parçası ve yüksünmeden hatta alışverşi seven biri olarak zevkle yapıyorum tabi bütçemizi zorlamadan...

Eklediğim resimdeki kutuda meyve suyu kutuları var. Ve de smoked salmon... hadi siz de buyrun tadına bakın .

Sevgi ve saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben bu hediye geleneğine bayılıyorum:) hem o smoked somon'un tadına varmış biri olarak mutluyum da:) tütsülenmiş somon yemek ayrı bir zevk bence...sevgilerimle aplam:)

mutlumavi 
 16.07.2008 0:05
Cevap :
gel de yine birlikte tadina bakalim ..senin totoro gelecek yil gelecegini yaziyordu. sevgilerimle  16.07.2008 1:24
 

Yıllardır ben hediye almamak için direniyorum, bazen emirvakiye getirip velilerin birşeyler bıraktığı oluyor ki, o zaman da çok rahatsız oluyorum. Sizin anlattığınız çok ilginç. Ama bana çok sıkıcı geldi. Sonuçta kimden geldi, kime göndereyim işleri bana göre değil:) İyi ki siz zevk alıyorsunuz. Sevgilerle...

moonlight1 
 12.07.2008 21:47
Cevap :
Burada ki gelenek olunca ister istemez yapmaya alisiyorsunuz . cunku hemen her ailede o tur bir kosturmaca var kis ve yaz doneminde . Sevgilerimle .  13.07.2008 1:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1101
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster