Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3034
 

O günün gazete manşetleri ile 28 Şubat ve Necmettin Erbakan

O günün gazete manşetleri ile 28 Şubat ve Necmettin Erbakan
 

"Yüzbin motor üretecek, kendi uçağımızı tankımızı yapacağız." ifadesinin Karşılığı bu olmamalıydı.


*Gazete manşetleri ilgili resim galerisinde verilmektedir. 

.... 

Sinop Kadı Vekili Mehmet Sabri ile Kamer Hanım'ın oğlu olarak dünyaya geldi. İlk öğrenimine Kayseri'de başlamasına karşın babasının tayin olması dolayısıyla Trabzon'da tamamladı. İstanbul Erkek Lisesini birincilikle bitirdi. Üniversiteye sınavsız girişi hak kazanmıştı ancak sınava girmeyi tercih etti ve birinci sınıftan değil ikinci sınıftan öğrenime başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi'nden 1948 yılında mezun oldu. Aynı yıl "Motorlar Kürsüsü"nde asistan oldu. 

Üniversite tarafından 1951'de gönderildiği Almanya'da (Aachen Teknik Üniversitesi) doktorasını yaptı. Alman Ordusu için araştırma yapan DVL Araştırma Merkezi'nde Prof. Dr. Schmidt ile çalışmalar yaptı. 

27 yaşında 1954'de İTÜ'de doçent oldu. Araştırmalar yapmak üzere tekrar Federal Almanya'nın Deutz fabrikalarına gitti. Leopard tanklarını geliştirme çalışmasında araştırma başmühendisi olarak görev aldı. 

1956-1963 arasında 200 ortaklı ilk yerli motoru üretecek olan Gümüş Motor'u kurdu ve motor üretimini gerçekleştirdi. 1965'te profesör unvanını aldı. 1967'de TOBB Genel Sekreterliği'ne seçildi. 

Siyasi hayatı  

1969'da Adalet Partisi'nden milletvekili aday adaylığı Süleyman Demirel tarafından veto edildiği için Konya'dan bağımsız aday oldu ve iki milletvekili seçtirecek oy alarak milletvekili seçildi. 1970'de Milli Nizam Partisi'ni kurdu, ancak parti kısa süre sonra Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. 

11 Ekim 1973'de MNP kadrosuyla Milli Selamet Partisi'ni kurdu. 1974-1978 döneminde üç ayrı koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı yaptı. 1973 seçimlerinde Milli Selamet Partisi 48 milletvekili çıkardı. Bu dönemde, Kıbrıs Harekâtı'nın yapılmasını savundu. Harekâttan sonra adanın tamamının ele geçirilmesini konusunda Ecevit ile görüş ayrılığına düştüler. 

6 Eylül 1980'de partisinin Konya'da düzenlediği Kudüs Mitinginin 12 Eylül Askeri müdahalesi'nin sebeplerinden birisi olduğu söylenmiştir. 

12 Eylül'de bir süre İzmir Uzunada'da gözaltında tutuldu. 15 Ekim 1980'de 21 MSP yöneticisiyle birlikte 'MSP'yi illegal bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe aykırı davranmak' suçlamasıyla tutuklandı. 24 Temmuz 1981'de serbest bırakıldı ve beraat etti. 

1982 Anayasası gereğince 10 yıl siyaset yapma yasağı aldı. 1987'de halk oylamasıyla tekrar siyasete döndü. 19 Temmuz 1983'te kurulan Refah Partisi'ne daha sonra genel başkan seçildi. 1991 seçimlerinde Konya'dan milletvekili oldu. 

Refah Partisi 1995 seçimlerinde 158 milletvekili ile birinci parti oldu. DYP-ANAP koalisyonu başarısız olunca DYP ile kurduğu REFAHYOL hükümetinde 28 Haziran 1996'da başbakan olarak göreve başladı. Koalisyon hükümeti Başbakanı olarak görevde olduğu 1996-1997 arası 1 yıllık dönemde Türkiye ekonomisi %7.5 oranında büyümüş ve Türkiye'nin GSMH'si Dünya toplamının binde 11.96'sınden binde 12.37'sine yükselmiştir. 

Yapılan reformlar arasında, kamu kuruluşları arasında havuz sisteminin kurulması ve gelişmekte olan halkın çoğunluğu Müslüman ülkelerden 8 tanesini biraya getiren D8 oluşumu gösterilebilir. 

Laiklik ve Atatürkçülük tartışmaları sonucunda, post-modern darbe ile Erbakan istifa etmek zorunda bırakılmıştır. 

21 Mayıs 1997'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, RP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu ve RP kapatıldı. Kurucusu olduğu Milli Görüş Hareket''nin 2001 yılında bölünmesinden sonra Erbakan'ın da desteklediği Milli Görüş'çü kanat Recai Kutan başkanlığındaki Saadet Partisi'ni kurdu. 

Daha sonra partinin genel başkanlığını yürüttüyse de siyasi yasağı nedeniyle görevi bıraktı ve cezası kalkınca da sağlık problemleri nedeniyle göreve dönemedi. Hakkında açılan kayıp trilyon davasından sonra ev hapsi cezası aldı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sağlık sorunları nedeniyle affedildi. 

17 Ekim 2010'da tekrar kendi kurduğu Saadet Partisi'nin genel başkanlığına geldi. 

19 Ocak'ta kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı Ankara'daki Güven Hastanesi'nde uygulanan tüm tedavilere rağmen kalp hastalığı ilerledi. 27 Şubat 2011 tarihinde saat 11:40 civarında Ankara'da tedavi gördüğü Güven Hastanesi'nde kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği nedeniyle vefat etti. 

Kaynaklar; 

-İçerik, Vikipedia’dan yararlanılarak hazırlanmış,  

-Resimler, haber7’den alınmıştır. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Temiz, dürüst ve çalışkan insanların dışlandığı, suçlandığı bir dönemi yaşadık. Öyle zamanlar geldi ki, mahkemelerin suçlu ilan ettği kimselerle gerçekten suç işleyenleri birbirine karıştırdık. Necmettin Erbakan'ın ölümüyle sanki birileri günah çıkardı, sanki hakikati teslim etti. Ya da bana öyle geldi. Umarım Erbakan Hoca'nın bıraktığı miras, bu ülkede taşların yerine oturmasına yardımcı olacaktır. Selam ve hürmetlerimle.

Hüseyin Atacan 
 01.03.2011 21:23
Cevap :
Değerli Hüseyin Bey, bilirsiniz, Allah, "Ben kullarımın samimiyetine bakarım" demektedir. Rahmetli Erbakan'da siyasete bir idealist olarak atıldığı ilk günden son gününe kadar neye inanmış ise onu yaşamış, samimiyeti defalarca göstermiştir. Günümüzde açık-gizli sömürge olmamanın nerede ise tek şartı vardır; Kendi ağır sanayii tesislerine sahip olmanızın yanında, çağın gerektirdiği yüksek teknolojiyi üretmek. Eğer, bunu yapamamış iseniz, sömürge olmaktan kurtulma şansı yoktur. Değerli ilim insanı bunu çok iyi bildiği için bir taraftan ülkemizin ağır sanayii tesislerine olan ihtiyacını vurgularken, diğer taraftan da, gizli dış vesayeti kaldırmak için denk bir bütçenin yapmanın hesabı içerisinde olmuştur. Ve bilmektedir ki yatırım kaynakla olmaktadır. Ülkemizin yeterli kaynağının bulunmadığını bildiği için, Bunu kardeş İslam ülkeleri ile kurulacak işbirliği ile çözmeyi düşünmüş bu konuda ciddi çaba içerisinde olmuştur. Mekanı cennet olsun inşaallah. Teşekkürler, sağlıcakla kalınız.  02.03.2011 11:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1073
Toplam yorum
: 2681
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1706
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster