Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
2884
 

O Ses Türkiye, Karadenizli İkizler ve Lokantacı Hasan

O Ses Türkiye, Karadenizli İkizler ve Lokantacı Hasan
 

Hasan Doğru ve Cemal-Soysal Dilmaç


Ekranların sanırım en çok izlenen yarışmasıdır “O ses Türkiye”.  Bizim evimizde de en çok o izleniyor. Nedenine gelince, sahneye sırtı dönük bir jüri, sadece sesi ve müziği beğendikleri taktirde dönüyorlar, yani fizik, kimya, biyoloji(!) etken değil. Bu da yarışmada torpil olmadığı konusunda izleyiciye daha fazla güven veriyor.

Yarışmanın formatı ithal ama, gerçekten çok güzel kurgulanmış. Şarkı söyleyen yarışmacı, şarkıya başlayıp bitirene kadar iktidar jüri üyeleri… Bir çoğunun yarışmacının beyninde seslendirdikleri şarkı süresince, acaba döneceklermi endişesi çok net okunuyor. Hiç kimse dönmezse, gittin, bittin… yani o gün yarışmadaki ilk ve son günün. Ama bir jüri dönerse, o anda gözleri parlıyor. Bunu da hissediyoruz. O rahatlama, kalan sürede şarkıdaki performansını da güzelleştiriyor.

Fakaaaat… İkincisi, üçüncüsü veya dördü birden dönerse bir anda iktidar yarışmacı oluveriyor. O jürinin kendini beğendirme çabaları, yarışmacıya övgüler, sesinin tınısından, fiziğinin güzelliğine kadar… Bunlar yetmiyor özellikle bu sezon Athena Gökhan ile başlayan tiyatral taktikler, vücut dili, farklı bakış atmalar, tatlı sataşmalar, bazı yarışmacıları hayatında belki hiç karşılaşmadığı bir ilgi odağı haline getiriyor. O anda ki hislerini ve düşüncelerini  tahmin edebiliyorum. Düşünsenize Türkiye’nin en çok tanınan 4 sanatçısı onun için adeta ölüyor. İktidarsınız ve siz seçeceksiniz artık bir jüri üyesini... yarışmacıların bazıları o an'ın tadını güzel çıkarıyor.

Asıl sorun şimdi başlıyor. Dün gece takımların oluşturulması bitti… bu akşam düellolar bölümüne geçiliyor. Düello zaten adıyla da ölümü çağrıştırıyor. Yani yarışmacı açısından; seni seçerken senin için ölüp biten jüri üyesi, şimdi her an seni öldürebilir. Katıldığın ailede kardeşlerinle yarışıyorsun ama, annen yada baban konumundaki insan sana diyecek ki “seni çok istedim ama, artık sen git, kardeşin kalsın.” Gökhan şimdi hapı yuttu... aşırı duygusallığı, sevgiyle dolu, insanları incitmemek için herşey yapan, neden dönmediğini bile her yarışmacıya uzun uzun anlatmaya çalışırken şimdi ne yapacak merak ediyorum.

Ama yarışmanın formatı bu... yapacak birşey yok

Güzel çekişmeli bir sezon olacak. Bu sezon yarışanlarda en terbiyeli, en saygılı, en güzel sesli hatta benim için favori 2 kişi var. Biri opera bölümü mezunu Hasan Doğru adlı Zonguldak’lı lokantacı genç, diğeri ise dün gece çıkan Cemal-Soysal Dilmaç adlı Karadenizli ikizler… Her güzelliğin yanında bir kötü durum çıkıyor ortaya; bu ikisi de Gökhan’ı seçti. Galiba birini öldürmek zorunda kalacak.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1047
Kayıt tarihi
: 08.02.13
 
 

Cengiz Ülkü 1966 yılı Manisa-Salihli doğumluyum. İlk, Orta ve Liseyi Salihli’de... Üniversite..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster