Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
14850
 

O Ses Türkiye'de reyting düelloları

O Ses Türkiye'de reyting düelloları
 

Haftaya damgasını vuran düelloda kazanan Cansu Çebi kaybeden Arzu Akdaş oldu.


O Ses Türkiye'de bu sezon 2. tur olan Düellolar başladı. Düellolarda bu sene güçlü seslerin birbirleriyle eşleşmeleri dikkat çekti. Geçen sene sadece Hülya Avşar güçlü sesleri eşleştirmesiyle dikkat çekmişti. Bu sene ise diğer juri üyeleri de güçlü sesleri eşleştirme yoluna gitti. Bunun nedeni ne diye soracak olursanız... Tabi ki reyting.

O Ses Türkiye bu sene ilk programlarda reytinglerde iyi giderken Karadayı dizisinin reytinglerdeki ani yükselişi ile zor anlar yaşamaya başlamıştı. Hatta geçen hafta O Ses Türkiye uzun bir süre reklam koymayarak izleyicilerin reklam arasında başka kanallara kaymasını engellemeyi amaçlamış ve zorda olsa günün 1. si olmayı başarmıştı. Bu hafta ise Acun Medya juri üyeleri ile toplantı yapmış ve eşleştirmelerde reytinglerinde düşünülmesini istemiş olacak ki juri üyeleri hiç acımadan takımlarındaki en güçlü sesleri birbirleriyle eşleştirdiler.

Mustafa Sandal'dan inanılmaz ters köşe !

O Ses Türkiye'de bu sene internette en çok izlenilen ses Cansu Çebi ile tüm yarışmacılar arasından 3. en çok izlenilen ses olan Arzu Akdaş'ın eşleştirilip düelloda yarıştırılması; yani Mustafa Sandal'ın takımındaki videosu en çok izlenilen 2 sesi birbiriyle eşleştirmesi hangi mantıktır? Mustafa Sandal bu seçimi ile kimi kime kırdırmayı amaçlamıştır anlamış deyiliz. Juri üyelerinin yarışmadaki amacı daha güçlü seslerle bir üst turda olmak değil midir? Peki neden Mustafa Sandal halk tarafından performansı en çok beğenilen 2 yarışmacısını birbirine kırdırma yolunu seçmiştir. Bunun mantığını reytingden başka bir nedene bağlayamayız değil mi?

Üstelik Mustafa Sandal geçen sene izleyicilere ''ters köşe'' yapmaktan hoşlandığını söylemişti. O Ses Türkiye O Ses Türkiye olalı sanırım böyle ters köşe (?) görmedi. Üstelik geçen sene düellolarda Mustafa Sandal; ya iki  yarışmacınında tarzı olmadığı apayrı bir şarkı seçerdi. Yada; ikisininde ortak noktası olan şarkıyı bulup okumalarını isterdi. Bu eşleştirmede ise Cansu Çebi'nin tarzında tam onun ağzına layık bir şarkı olan Benim İçin Üzülme'yi seçerken Arzu Akdaş'ın ise biraz daha uzağında olan bu şarkıyı seçmesi de diğer bir eleştiri konusu oldu. Tarzı olmamasına rağmen bu şarkının da üstesinden gelen ve rakibinden arda kalmayan Arzu Akdaş malesef reyting kurbanı oldu ve elendi.

Hadise ağlasa mı gülse mi?

O Ses Türkiye'de diğer ilginç eşleştirme ise Hadise'den geldi. Bu sezon O Ses Türkiye deyince Hadise'nin takımından herkesin aklına hiç şüphesiz 3 yarışmacı geliyordur. Çocukluk arkadaşı Samet Nohut, performansından etkilenip uğruna göz yaşları döktüğü Mehmet Bilgi ve kendisini seçtikten sonra koluna yazdığı Hülya ve Mustafa yazısını göstererek Hadise'nin büyük tepkisi çeken Filiz Aydın. Bu 3 yarışmacı da haber sitelerinde bu özellikleriyle haber olmayı bile başarmıştı. Şimdi bu 3 yarışmacıyı da aynı düello da toplamanın mantığını reytingden başka ne ile açıklayabilirsiniz? Düello sonucu belki Hadise'nin çocukluk arkadaşı Samet'i kayırdığını düşünenler olmuştur. Ama gerçekten Samet düelloda farkını ortaya koyarak üst tura çıkmayı haketmişti.

Murat'ın seçimi performansa değil reytinge göre

Murat Boz ise tarzları birbirlerine benzeyen 2 yarışmacı Ayda Mosharraf ile Yusuf Eren Çelebiler'i birbirleri ile eşleştirmesi dikkat çekti. Diğer juri üyleri gibi Murat Boz'da önce bu şarkı da Yusuf'un performansının Ayda'dan daha iyi olduğunu kabul etti. Ama kararını açıklarken bu geceki performansa göre karar verdiğini söyleyip Ayda'yı seçmesi herkesi şaşırttı. Geçen sene Hülya Avşar; Ayda'yı elediği için sosyal paylaşım sitelerinde büyük eleştiri almıştı. Murat Boz'da hem o eleştirileri hem de Ayda'nın halk tarafından daha çok sevildiğini düşünmüş olacak ki Yusuf'un performansı o şarkıda Ayda'dan daha güzel olmasına rağmen Yusuf'u birazda reytingleri düşünerek eledi.

Hülya Avşar bildiğimiz gibi

Hülya Avşar geçen sene de güçlü sesleri birbirleriyle eşleştirdiği için onu bu sene eleştirmek doğru olmaz sanırım. Ayda ile Barış'ı; Çağrı Emrah ile Fatma'yı birbirleri ile eşleştirmesi geçen sezon haftalarca konuşulmuş tartışılmıştı. O yüzden Hülya Avşar'ın yine güçlü sesleri birbirlerine kırdırmasını eleştirmemiz bir anlam ifade etmez sanırım.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cansu Çebi - Arzu Akdaş düellosu özelinde, yarışma sitesindeki izlenme verileri üzerinden bir karar verildiğini düşünüyorum.Fakat google trends te iki yarışmacının ekim, kasım, aralık ayları ilgi uyandırma grafiklerini kıyaslarsanız google da Arzu Akdaş 'ın 3 kat fazla ilgi uyandırdığını görürsünüz. Ayrıca yarışma sitesinde sezon boyunca en çok izlenen Cansu ve Arzu performans videolarındaki izlenme sayısının yanında duran facebook like sayısına bir göz gezdirin. cansu 2.6K , arzu 25K.(neredeyse 10 kati), facebook like sayısı önemli bir marketing verisidir. İki yarışmacının o şarkılarını satmaya çalışsanız biri digerinden 9 kat fazla iş yapar anlamını taşıyor. Bu veriler ışığında jürinin izleyici halkın ilgisini okuyamadığını söyleyebilirim. bir video çok izlenip like almıyorsa bunda da bir tuhaflık var tabi de iki yarışmacıya da müzik yaşantılarında başarılar dilerim.

Feliks Hondurash 
 08.01.2013 14:09
 

Ayrıca Gülşah Sargın Erkam Aydar Düellosunu da Unutmamak Lazı Sırf Yakışıklı Diye Seçilen Erkam

Yunus Emre Bilek 
 11.12.2012 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 10226
Kayıt tarihi
: 03.06.10
 
 

Müzik dinlemek (Türkçe Pop) ve futbol maçı (özellikle Beşiktaş maçları) izlemekten hoşlanıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster