Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
470
 

O şiirdeki kadın...

O şiirdeki kadın...
 

Bir kıyıda durup akan nehirlere bakmak mıydı tercihi, yoksa nehrin içine bodoslama dalıp yüzmeyi öğrenmek mi olmalıydı. Her bir su damlasını kendinde biriktirdiğini biliyordu o. Damlaların ışıltılarını yüreğinde sakladığını hissediyordu.

Deli gibi çağlayan nehirlerin suskunluğunda geçmişti yaşamı. Öfkeli ve suskun çocukluklardan gelen bir vücudun dünyaya tekrar dirilişiydi bu. Ya atlayacaktı ölümüne o çağlayanların arasına, ya da kenarda durmayı yeğleyecekti. Kenarda durup imrenerek uzaktan yaşayacaktı o muhteşem duyguyu. Dayanamadı, akıp giden damlacıkların ışıltılarına kapılıverdi birden ve peşlerinden sürüklendi. Biliyordu o melek kanatlarına tutunacağını yorulduğunda.  

Kelebek kanatlarının sayılmayacak kadar çok renklerinde bulmuştu o bir çift derin hareli gözü. Etkilenmişti bakışlarındaki kor alevlerden.  O ateşin narında yanmıştı, ellerini uzatınca yakalayamayacağını bilerek yine de o ateşte yanmayı isteyerek basmıştı ayaklarını o kor ateşin üzerine.

Canını yakan alevler değildi oysa, teni ateşten yanarken onun yokluğunda içi üşürdü. Buz tutardı saçları, dudakları alev alev yanarken. Zamansız vakitlerde yaşamaktı dileği o yokken yanında. Yanında hissedince varlığını, duyunca nefesini işte o zaman diriliş törenleri yaşıyordu.   

Sevdasından içi yanarken o susuyordu hep, aslında içi avaz avaz bağırırken. Yüreğine mızraklar batarken, kanatırken bile sivri uçları okların, nehrin tabanındaki sessiz kayalar gibiydi sustuğunda. Mağrur ve öfkeli. Ne zaman ki deli rüzgarlar kabartır nehir yatağını, ne zaman ki deli yağmurlar azdırır nehrin sularını. O zaman deliler gibi haykırırdı, seller olup taşardı.

Şiirler olup karışırdı havaya, suya, rüzgara sözcükleri. Dağı taşı aşardı yüreğinden kopup gelen dizeler. Martılar birbirlerine anlatırlardı hikayesini. Yaz yağmurlarında ıslanmaya razıydı o. Tek tek topluyordu buluttan yağan her bir kelimeyi ve açıp koynunda saklıyordu. Razıydı. Yeter ki nefes alabilsin ve aldığı her nefeste o yağmurlar içine yağsın.

Sevgiyle...

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hayat ne acılar yaşatır insana sevme adına, sevgiyi ta derinde hissetme adına. melek kanadına tutunma yüceliği melankoliye götürüyor bazen... ki yağan yağmurdan süzülen aşk sözcüklerini toplama telaşı...ne kadar güzel hissettirdiniz...yüreğinize sağlık hanım efendi. sevgilerimleeeee....

Metin TOPÇU 
 02.04.2012 12:13
Cevap :
Çok teşekkürler Metin bey beğeniniz için. Yüreği sevgiden geçen herkes bir yerde buluşuyor işte ve anlıyor. Saygı ve sevgiyle selamlar...  02.04.2012 17:27
 

Bir duygu seline kapılmış gibisin sevgili Şükran hanım. Ne güzel. Şiir gibi çok nefis bir yazı çıkmış ortaya. Sizi kutluyorum. Eline ve yüreğine sağlık. Şen ve esen kalın...

Dr Atanur Yıldız 
 28.03.2012 17:27
Cevap :
Teşekkür ederim Atanur bey değerli yorumunuz için. Beğendiğiniz için de ayrıca memnun oldum. Sevgiyle selamlar...  29.03.2012 0:05
 

Çok güzeldi. Aynı yerlerde dolaşmış içimiz bir gün arayla. Tebrikler.

Ahmet KARAKAYAN 
 24.03.2012 5:38
Cevap :
Teşekkür ederim Ahmet Bey, duygulanmaların zamanı ve mekanı yok bilirsiniz. Bir yerde buluşuluyor...  24.03.2012 13:16
 

bile bile ateşe uzanmak... çok naif duygularla bezenmiş tebrikler sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 23.03.2012 19:30
Cevap :
Teşekkür ederim Meral hanım, öylece gönlümden geçenleri karalamıştım. Sevgilerimle...  23.03.2012 19:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2955
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster