Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
669
 

O Şimdi, Hem Bartın'lı, Hem de Bartın'ın "Fahri Valisi"

O Şimdi, Hem Bartın'lı, Hem de Bartın'ın  "Fahri Valisi"
 

Kim ne derse desin, "buruk" bir vedaydı.


 Ve beklenen gün gelip çattı. Bartın Valisi İsa Küçük, Merkez Valiliğine atanırken bir veda mesajı yayınlayarak, Fahri bir Bartın’lı olarak hep yanınızda olduğumu unutmayın” dedi.

Grand Astra Otelde gerçekleşen  yemekte Bartın Valisi İsa Küçük tüm davetlilerle vedalaşarak,  “6 yıllık sürede görevimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Bizzat kendi işimmiş gibi işimi mükemmel yapma gayreti içerisinde oldum. İnanıyorum ki benden sonra Valimiz Bülent Savur Bey’de sizlerle elele, birlikte Bartın’ımızın gelişmesi, güzelleşmesi, kalkınması için daha da hızlı bir tempoile çalışmaya devam edecektir” dedi.

Bundan önceki yazımızda, çalışan, üreten, fedakar davranışlarla  meseleyi, kendi meselesinden üstün görerek yapıcı bir şekilde sonlandıran bu valimize reva görülen bu tayin keyfiyetiyle,  “İktidar,bindiği dalı kesmiştir.

Bartın için büyük projeleri olan çalışmaların sonu beklenseydi olmaz mıydı? diye de sormuş, “ Bu kadir kıymet bilmezlik niye? Bu acelecilik niye?Bu iktidarın gözleri, kulakları yok muydu? İktidar, ne zaman  kadir kıymeti bilecek? Nasıl öğrenecek?”diye de yazmıştık.

Eğitim konusunda da Bartın’ın ismini ulusal TV’lerde duyanlar, bu küçük ili, aklından hiç çıkarmayacak şekilde beyinlere kazırken, Bartınlılar, eğitimdeki bu başarı ile gurur duyuyordu. İsa Küçük’ün, Bartın’ı eğitimde birinci yapmanın idealiyle 6 yıl önceden başlattığı programlı, planlı ve dayanışma içersindeki çalışmaları, büyük bir başarı tablosunu ortaya koymuştu. Herkesin gözleri, fal taşı gibi de açılmıştı. Ve bunu, iktidara yakınTV ulusal kanalları defalarca yayınlamıştı.Eğitime katkı olsundiye konağını satmaya bile razı olmuş bir Vali, siz hiç gördünüz, duydunuz mu?

KÖYDES çalışmalarında asfaltsız köy yolu bırakmamış, KÖYDES’le Karadeniz’de birinci, Türkiye’de 21 nci sırayı il olarak performansıyle yerini almıştır. Ayrıca Van depreminde Erciş’e yapılan yardınlar unutulmamış, 2023 programını hazırlayan ve kitap halinde bastıran ilk iller arasında da yer almıştır.

Araştırmacı Gazeteci yazarlarımızdan Erkan Ahçıoğlu,“Vali Küçük’ün ismi taşlara yazılmıştır, kazılıp unutulmaması için” diye yazdı. İktidar gazeteleri“Vali Beyin modeli, Bartın’ı zirveye taşıdı” dedi. Gündem Gazetesi“Kimi izbırakır, kimi is bırakır diyerekSayın Küçük’ü övdü. 88 yıllık Bartın Gazetesi: “Başarının ödülü bu mu olmalıydı” dedikten sonra“ Yeri zor doldurulur” diye de ekledi.

Osmaniye’de Vali iken, çalışmalarını takdir için  kazı ekibi başkanı Arkeoloji dünyasının 96 yaşındaki çınarı Halet Çambel’iplaketle ödüllendiren Vali Küçüğe verilen cevabı biliyorsunuzdur: “ Tam 46 yıl sonra fark edilmek de mutlu bir olay” demişti.

Çocukluğumuzu geçirdiğimiz Bartın’a davet edilerek “ Bir de edebiyat günlerimizde  anlat yazıp söylediklerini” diyerek sahnede  plaket verilirken, Vali Küçük’ün, beni işaret ettiği sözleri, düşündürücüdür. “Bu şehir, 60 yıl önce kaybettiği çocuğunu buldu”demiştir. İşte vizyon genişliği budur. Kadir kıymet bilmek budur. Hizmet aşkı budur. Zamansız bir tayinin ardından iktidar, bindiği dalı kesmiştir” diyoruz. Ufkunu geniş tutamamıştırdiyoruz.

Her branşta, her kolda, her atılımda imzası olan, tükenmeyen enerjisi ile, yorulmasına rağmen, Bartın’ın 20 yıllık envanterini çıkarıp sunan İsa Küçük, daima büyük lokma olmuştur. Her boğazdan onun için geçememektedir. Bu uğurda karı koca, şarkılı türkülü, imecelere , karısı ile  gidip, yere oturak dizleri üzerinde mısır yolmuş kişilere görülen reva bu mu olmalıydı?!

Osmaniye’den ayrılırken, genç bir kızın, arkasından ağladığınıda biliyor muydunuz? Biz o kızı bulduk. İsmi Tuğba Tarhan. Şöyle demişti: Vali İsa Küçük, Osmaniye’de de Valilik yaptı. Görevinin sonlarına doğru tanışabildim. Kendisini hep sevdim. Çağdaş, Atatürkçü, turizme önem veren, bulunduğu şehrin tarihi kültürel özelliklerini ön plâna çıkarmada gayretli olan, toplumsal içerikli projelere katkı sağlayan, mütevazi, sanata, san’atçıya değer veren, bulunduğu şehrin tarihi ve kültürel özelliklerini ön plâna çıkarmada gayretli olan, toplumsal ve sosyal içerikli projelere halk için katkıda öncelik tanıyan, birkaç tane de tiyatro oyunu senaryosu olan bir kamu görevlisidir İsa Bey.”

Tuğba’ya, “halk, onun için ardından ne dedi?” diye. sormuş, şu cevabı vermişti;: “ Çok sevmiştik kendisini. Ayrılırken arkasından ağladım” diyor ve  “Eski valimizi hasretle anıyoruz. Onunla ayrıca da gurur duyuyor ve arıyoruz. Sizin vasıtanızla da Bartın’a selâm ve saygılarımızı yolluyoruz, diyor” sevgili Tuğba’cık. (Halen Milliyet Blog yazarıdır kendisi) Bu ayrıntıyı yazarken, merak ettik. Bartınlılardan ağlayan çıktı mı diye. Daha fazla izaha lüzum yok. “Yürekleri kan ağlıyordur”.

İsa Beyin temennileri yine de net ve iyimser. Veda  söyleminde diyor ki:  “Dönemimizde başlayan ve çalışmaları devam eden birçok yatırım da önümüzdeki yıllarda tamamlanarak Bartınlıların hizmetine sunulacaktır.”

Öğrendiğimize göre yeni atanan  Vali Savur, ilk beyanatında “Bartın’ın adının duyurulmadığından”  bahsetmiş. Bir şikayet gibi mi söyledi, bilmiyoruz amma, bırakılan işlerin takipçisi olacağını umuyoruz.

Her iki valimize, görevlerinde başarılar diliyoruz. 

 

  

 

  

                                                                                      BARTIN'IN ESKİ VALİSİ İSA KÜÇÜK.

                            

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli üstadım, çok gecikmeli olarak okuyabildim bu kadirşinas yazınızı. Memuriyet işte böyle bir şey, bugün burada, yarın bir başka yerde. Ama görev aşkı hep aynı. Ümit ediyorum ki, İsa beyin başlattığı yatırımlar yarım kalmaz. Her iki valimize de başarılar dilerim. Size selam ve saygılar.

İpek Çevik 
 09.09.2012 17:18
Cevap :
Ne kadar duyarlı, ne kadar nazik bir mesaj vermişsiniz. İsa Bey, sayfalarımızı ( Bloglarımızı istisnasız okuyor) ( Belki de seçtiklerini, öyle diyelim) Duygulanmıştır sözlerinizden. Sayfama şeref verdiniz. Yine bekleriz. Selam ve sevgilerle sunulur.  09.09.2012 20:50
 

İktidarın bindiği dalı kesip kesmediğini, ilk seçimlerde verilmeyen oylarda görmeyi umut ederek, gören aklınıza, kadir bilen yüreğinize sağlık diyor, sevgilerimi yolluyorum. Saygılarımla.

derinmavi.. 
 03.09.2012 11:18
Cevap :
Uzaktan da olsa, duyan yüreğe sahip bir İzmirli olarak, bu teşhisiniz tam yerinde. Sevgili doktorumuz. Yazınız, fazla yorum cevabı kaldırmaz. Böylecene bırakıyorum. Anlayan, anlamak istediğini çıkarır bu satırlardan. Bu iktidar, işte böyle böyle kadirbilmezlikler yüzünden kaybedecek. Karlı dağlardaki ceryansız evlere buzdolabı veren bu iktidarla olacak iş değil bunlar. Saygılarla.  03.09.2012 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 900
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster