Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '10

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
1589
 

Obez çocuklar konusunda ABD ile yarışıyoruz

Obez çocuklar konusunda ABD ile yarışıyoruz
 

Obez Çocuklarımız
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’nca çeşitli kurumlarla işbirliği içinde yapılan çalışma sonuçları göstermiştir ki ülkemizde ilköğretimde okuyan çocuklar arasında obezite hızla artmaktadır. Çalışmada dikkat çeken istatistiklerden en önemlisi, ülkemizde obez çocuk oranı %28’lere ulaşırken bu oranın ABD’de de %40 olduğu gözükmektedir.

Bu sonucun anlamı şudur; Bizim gibi sebze temelli ve yarı et ve sebze temelli beslenen genelde evde yemek yiyen bir toplumda iş hayatının getirdiği zorluklar anne ve babanın çalışması ve çocuğun okulda hamburger ve patates gibi karbonhidrat ağırlıklı beslenmesi sonucu çocuklarımız hızlı bir şekilde obez insanlara dönüşmektedir. İşin ilginç tarafı ise ABD gibi hazır yemek ve hamburger gibi beslenen bir toplumda bu oran çocuklarda %40’larda iken bizim gibi yeni nesli yeni yeni hazır gıda ve hamburgerlerle beslenmek zorunda kalan çocuklarımızda şimdiden %30’lara yaklaşmıştır.

Ülkemizde son yıllar da ağırlaşan ekonomik koşullardan dolayı aile içinde hem anne hem de babanın çalışmak zorunda olması ve çocukların öğle yemeklerinde okuldan yüksek kalorili gıdalarla beslenmek zorunda olması (bazı öğrenciler arasında özellikle kızlarda öğle arasında ekmek arası patates kızartması tüketimi çok yaygın), yine çalışan annelerin evde yemek yapmayıp haftanın 3-4 gününü dışarıda yemek yiyerek geçirmesi, evde yemek yapan annelerin sebze ağırlıklı ya da sebze-et karışımı yemek yapmayıp sırf kalorili (pilav, makarna, patates kızartması, mantı vb) ya da sırf protein ağırlıklı (sadece et ve kebap türleri ve patates kızartması) yemekler hazırlamaları çocuklarda obeziteyi artıran diğer faktörlerdir. Okullarda beden eğitimi derslerinin formaliteden öteye gitmemesi, çocukların sanal alemde ya da bilgisayar ya da televizyon bağlantılı sistemlerde sanal olarak oyun oynayıp gerçekte hiçbir spor faaliyeti yapmaması ya da yapamaması da obeziteyi artıran sebeplerden biridir.

Bir diğer önemli faktör de sinema filmlerinde çocuklara ve gençlere ucuza sinema filmi izletmek adı altında promosyonlu ürünlerin (cola, patates kızartması, hamburger) tüketmelerinin sağlanması, çocuklara her vizyona giren animasyon filminden sonra hamburgecilerde animasyon filmlerindeki film kahramanlarının küçük oyuncaklarının hediye edildiği çocuk menüsü (hamburger, patates kızartması, cola ve ketçap-mayonez) promosyon ve reklamlarının sürekli olarak teşvik edilmesi ve hamburger firmalarının bu yapıyla sürekli olarak beslenmesi sayılabilir. Genel düşüncelerim böyle.

Bu konuyla ilgili yazabileceğim son şey ise bir slogan olabilir; “EVDE YEMEK ŞİŞMANLATMAZ !”
Çocuklar hızla obezleşiyor
Geçen eğitim dönemimde farklı okullarda tekrarlanan araştırmalar sonucu, çocukların yüzde 28’inin fazla kilolu olduğu ortaya çıktı.


Millitet
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’nca çeşitli kurumlarla işbirliği içinde yapılan ve geçen eğitim dönemimde farklı okullarda tekrarlanan araştırmalar sonucu, çocukların yüzde 28’inin fazla kilolu olduğu ortaya çıktı.

Sonuçları değerlendiren araştırma görevlisi Dr. Meltem Akdemir, AÜ Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Diyetisyenler Derneği ile ortaklaşa, 31 okulda 3 bin 906 öğrencide, iki yıl önce "İlköğretimde obezite sıklığı"nın araştırıldığını hatırlatarak, geçen eğitim döneminde de, iki farlı okulda aynı araştırmanın tekrarlandığını söyledi.

İlk araştırmada, ilköğretimde okuyan çocukların yüzde 28.6’sının kilolu ve fazla kilolu (obez) olduğunun ortaya çıktığını hatırlatan Akdemir, geçen eğitim döneminde, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı olarak iki farklı okulda toplam bin 349 öğrenci üzerinde gerçekleştirilen araştırmada da çocukların yüzde 27.3’ünün kilolu ve fazla kilolu olduğunun belirlendiğini anlattı.

Her iki araştırmada ortaya çıkan sonuçların benzerlik gösterdiğini dile getiren Akdemir, "Araştırmada ilköğretimde eğitim gören her 4 çocuktan birinin obez olduğu ortaya çıktı. Çocukların yüzde 28’i fazla kilolu. Bu oran çok yüksek. ABD’de obezlik oranı yüzde 40, Almanya’da ise yüzde 19, Türkiye’de yüzde 28. Yani giderek ABD gibi obez bir toplum olma yolunda ilerliyoruz" dedi.

Akdemir, çocukların düzensiz beslenmesinin obezlikte önemli rol oynadığının ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydetti:"Günde iki öğün yiyen çocuklar, günde 4 öğün yiyenlere göre 3 kat fazla kilo alıyorlar. Az öğün yenmesi obezite sıklığını artırıyor. Cips, çikolata, tatlı, şeker gibi sağlıksız gıda tüketenlerde, sebze, süt, yoğurt gibi sağlıklı gıda tüketenlere göre obezite sıklığı 2.5 kat fazla görülmekte."

Akdemir, anne ve babaları fazla kilolu olan çocukların da fazla kilolu olduğunu, eğitimsiz annenin çocuklarına göre eğitimli annelerin çocuklarında obezitenin 1, 8 kat daha fazla görüldüğünü bildirdi.

-"DIŞARIDA YİYENLER 8 KAT FAZLA KİLO ALIYOR"-

Haftada 3 veya 4 kez dışarıda yemek yiyen ailelerin çocuklarının evde yiyenlerin çocuklarına göre 8 kat fazla kilo aldığını belirten Akdemir, evde yemek yemenin daha sağlıklı olduğuna, sürekli dışarıda yemek yiyen çocuklarda daha fazla obezite görüldüğüne dikkati çekti.

Geçen eğitim döneminde, biri 675, diğeri 680 öğrencili iki ayrı okulda gerçekleştirilen araştırmanın ortaya koyduğu sonuçların şaşırtıcı olduğunu ifade eden Akdemir, şunları kaydetti: "Bir okuldaki 675 öğrenciye ve ailesine ’Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi artırma’ eğitimi verdik. 680 öğrenci olan diğer okula ise eğitim vermedik ama beslenmelerini kontrol ettik. Bilinçli beslenme eğitimi görmeyen çocuklarda görenlere göre 2.5 kat daha fazla obezite görüldü. Eğitim gören okuldaki çocuklara ve ailelerine bir yıl boyunca dengeli beslenme, gıda maddeleri alırken neye dikkat edilmeli ve fiziksel aktiviteler hakkında bilgi verdik. Bu dönemde eğitim gören çocukların günlük öğün sayısı artırıldı. Çocuklar kahvaltı yapmaya başladı. Kahvaltı yapmayan çocuklarda obezite artıyor. Çocukların günlük yedikleri sebze ve meyve miktarları da arttı. Meyve yemeyen çocuklarda 10 kat fazla meyve tüketimi olmaya başladı. Çocukların fast food tüketimi azaldı, beslenme kaliteleri arttı. Çocuklar düzenli spor yapmaya başladı. Ancak çocukların bilgisayar başında geçirdiği süre azalmadı. Eğitim verilmeyen okuldaki çocuklar fazla kilo alırken, eğitim gören çocuklar kilo almadı."

Akdemir, Antalya’da 8 yıl önce de ilköğretimde okuyan çocuklarda beslenme araştırması yapıldığına değinerek, şu bilgileri verdi: "8 yıl önce yapılan araştırmada çocuklarda obezite sıklığı yüzde 18 civarında görülmüştü. Geçen eğitim döneminde yapılan araştırmada ise bu oran yüzde 28’e yükseldi. Yani son 8 yılda ilköğretimde okuyan çocuklarda obezleşme oranı yüzde 10’dan fazla arttı. Bu oran çok fazla. Çocuklar hızla obezleşiyor. Çocuklardaki obezleşme oranı bu hazla artmaya devam ederse, birkaç yıl içinde ABD gibi obez bir toplum haline geliriz."

-NE YAPILMALI?-
Meltem Akdemir, çocukların obez olmaması için yapılması gerekenler hakkında da şöyle konuştu:"Herkes mutlaka kahvaltı etmeli. Okullarda gerekirse beden eğitimi dersleri daha fazla verilmeli. Çocuklara sadece okullarda değil diğer zamanlarda da spor yapma olanağı sunulmalı. Okullarda rekabete dayalı sınav anlayışının değiştirilmesi gerekir. Okul kantinleri ve okul çevresinde gıda satan yerler sık sık denetlenmeli. Okullarda ücretsiz kahvaltı, ara öğün yiyecekleri ve öğle yemeği verilmeli. Bu konuda Avrupa’da bazı ülkelerde başarı sağlandı. Reklamlar besin seçiminde etkili oluyor. Bu nedenle de sağlıklı besin reklamları yapılmalı. Meyve sebze tüketimi artırılmalı."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1803
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster