Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
88
 

Obezite Kısırlığa neden oluyor!

Obezite Kısırlığa neden oluyor!
 

Obezite ve kısırlık


Toplumda şişmanlık olarak adlandırılan obezite kadınlarda doğurganlık kabiliyetini önemli ölçüde etkilemektedir. Obezite yumurtlamada bozukluklara yol açarak kısırlığa neden olan bir faktördür. Kişide oluşan fazla kilolar nedeni ile vücutta insülin direncinde de artış yaşanır. İnsülin direncinin artması nedeni ile yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve yumurtlama ile alakalı problemler ortaya çıkar. Şeker hastalığı ve hiper tansiyon gebeliğin olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Bu gibi olumsuzluklardan kurtulmak için ve çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının fazla kilolarından kurtulmaları gerekir.

Aşırı kilo nedeni ile yumurtlama fonksiyonlarına bağlı olarak hormonal dengede düzensizlikler oluşmakta ve bu gibi problemlerde gebelik şansını azaltmaktadır. Birçok araştırmaya göre kadınlarda ortaya çıkan kısırlık problemlerinin neredeyse % 40’ ı yumurtlama ile alakalı bozukluklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. % 40’ lık grubu ise aşırı kilolu kadınlar ve over sendromlu kadınlar oluşturmaktadır.

Fazla kilo nedeni ile spermlerde olumsuz etkileniyor…

Aşırı kilo yani obezite hastalığı baba adaylarını da olumsuz etkileyen bir faktördür. Obez erkeklerin yağ dokusunda östrojen seviyesi aratarak testesteron seviyesinde azalma görülmektedir. Testesteron seviyesinde görülen azalmalar ile sperm kalitesi ve sayısı olumsuz etkilenmektedir.

Tüp bebek tedavisi ve obezite

Tüp bebek tedavilerinde hastalara uygulanan hormon içerikli ilaçlar aşırı kilolu olan kadınlarda daha az etkili olmaktadır. Dolayısıyla tedavi boyunca kullanılan ilaçlar yüksek dozlarda uygulanmak zorunda kalınıyor. Obez kadınlarda normal kilolu kadınlar oranla embriyo tutunmama ihtimali de daha yüksektir.

Kilosu fazla olan kadınlarda embriyo tutunsa bile gebeliğin erken dönemlerinde düşük ihtimali daha yüksektir. Tüp bebek tedavisi olmaya karar vermiş özellikle anne adaylarının bu tür olumsuzluklar ile karşılaşmaması için tedaviye başlamadan evvel fazla kilolarından kurtulmaları gerekir. Bu sayede tedavinin başarı ihtimali artırılmış olur. Vücudun normal kilosunda başlanılan tüp bebek tedavilerinde başarı şansı daha yüksektir. Fazla kilolardan kurtularak tansiyon ve şeker gibi tehlike arz eden hastalıklardan korunmakta mümkündür.

Tüp Bebek Öncesi Kilo Kontrolü

Tüp bebek tedavisine başlayacak adaylarda öncelikli olarak çeşitli diyet programları ve egzersiz hareketleri ile zayıflama tavsiye edilmektedir. Adayların % 5 oranında bile zayıflaması tüp bebek tedavilerinde başarıyı artırmak için yeterlidir. Ancak çabuk zayıflamak adına uygulanan şok diyetlerden kaçınılmalıdır. Aniden oluşan kilo kayıpları da yumurtalıklarda olumsuz etkilere yol açabilir. Ani kilo kayıplara yumurtaların kalitesini olumsuz etkileyerek döllenme problemlerine yol açabilir. Bu gibi olasılıklar tüp bebek tedavisinin başarısını da olumsuz etkiler.

Hastalar diyet yöntemi ile zayıflayamıyor ise muhtemel bir jinekolojik sorun olup olmadığını tespit etmek için jinekolojik muayeneye gitmeleri gerekir. Yumurtalıklarda oluşabilecek polistik over sendromu aşırı kiloya neden olabilir. Bu hastalık jinekolojik muayene ile kolaylıkla tespit edilebilir.

Polistik over sendromu ile karşı karşıya kalan anne adaylarının uzman kişiler tarafından yardım alarak ilaç tedavisi ile zayıflamaları mümkündür.

Prof. Dr. Bulent Tıraş

http://www.bulenttiras.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1199
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Tüp bebek tedavisi ve kadın doğum uzmanı Prof.Dr.Bülent Tıraş. www.bulenttiras.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster