Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '15

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
4830
 

Objektif çeşitleri ve kullanım alanları

Objektif çeşitleri ve kullanım alanları
 

Çoğu kişi fotoğraf makinesi denildiğinde hep gövdeyi gözünün önüne getirir. Tabi eğer profesyonel bir fotoğrafçı değilse...

Kaliteli ve başarılı fotoğraf çekmek için gövdenin önemi kesinlikle söz konusu iken objektif (kısaca lens) te son derece önemlidir.

Objektifi yani lensi bu denli önemli yapan bir başka nokta da -bu yazıda bahsedeceğim konu- kullanım alanı ve amacıdır. Basit bir yapı ile inlecelenecek olursa bir lens, içindeki obtik elemanlardan (en önemlisi mercektir) ve bir dış yüzey iskeletinden oluşur.

Peki hangi amaca yönelik olarak hangi lensi kullanmalı?

LENSLER KALİTELERİNE GÖRE ÜÇ KISIMDA İNCELENEBİLİR:

1. Kit Lensler: Kit lensler, düşük kalitede niteliklere sahiptir ve değişen odak uzaklığı özelliği gösterirler. Kit lensler temel özellikleri bakımından, gövdenin yanında satılan ve başlangıç düzeyi fotoğrafçılar içindir. Ancak kit lensler içerisinde de yüksek kaliteye sahip olanlarına rastlamamız (örneğin Canon 24-105 mm f/4L IS USM gibi) mümkündür.

2. Orta Kalite Lensler: Bu lensler piyasada kendilerine orta düzey fotoğrafçılar için yer edinmiştir. Kit lensleri yetersiz bulan ve bir amaca yönelmeye başlayan fotoğrafçılar için geçiş düzeyi lensleridir.

3. Profesyonel Lensler: Adından anlaşılacağı üzere, bir alanda kendini kanıtlamış kalite sınıfındaki lenslerdir. Bunların en tipik örnekleri Canon'un L serisi ve Nikon'un N serisi lensleridir. Tabi durum böyle olunca fiyatları hiç de keyif verici olmuyor...

EVET, ARTIK AMACIMIZ VE ALANIMIZI BELİRLEDİĞİMİZE GÖRE  KULLANIM ALANLARINA GÖRE LENS SEÇİMİ YAPABİLİRİZ:

1. Balık Gözü Lensler: Genellikle 180 derecelik görüş açısına sahip bu lenslerde sınırlar zorlandığı takdirde 220 dereceye kadar ulaşılabilir (örn: Nikkor  6mm). Balık gözü lensler, dikey ve yatay çizgilerde bozulmalara (distorsiyon) neden oldukları için kendilerince farklı bir kompozisyon  ve etki yaratır. Kullanım alanı kısıtlı olan bu lensler, daha çok iç mekan çekimleri ve yaratıcı kompozisyon arayan fotoğrafçılar için idealdir.

2. Geniş Açı/Ultra Geniş Açı Lensler: Daha çok manzara ve mekan fotoğrafçılarının tercih ettiği bu lens çeşidi, odak uzaklığı 24 ile 35 mm arasında değişen lensleri içerir. Geniş açı lenslerde distorsiyon görülmezken, ultra geniş açılarda distorsiyon ortaya çıkabilir.

3. Normal Açılı Lensler: 35 mm ile 55 mm arasında değişen bu lensler daha çok genel kullanım alanlarında yer bulur. Örneğin portre, makro ve manzara gibi çekimler için.

4. Telefoto ve Süper Telefoto Lensler: Daha çok spor ve doğa fotoğrafçılarının tercih ettiği bu lensler dar bir açıya ancak uzak odak uzaklığına sahiptir. Yani uzaktaki bir objeyi yakına getirirler. Teknik olarak 55 mm’nin üstündeki odak uzaklıkları telefoto olarak kabul edilirken, 300 mm’den sonrası süper telefoto olarak kabul edilir.

ODAKLAMA ÇEŞİDİNE GÖRE LENSLER:

1. Manuel Lensler: Manuel lensler kullanımı zor ancak profesyonellik hissi yüksek lenslerdir. Fotoğrafçılıkta gelişmek ve daha fazla keyif almak için manuel lensler veya otomatik lenslerin manuel modları tercih edilmelidir.

2. Otomatik Lensler: Bu lenslerde deklanşöre yarım basmak suretiyle netleme, objektife bulunan netleme motoru ile yapılır. Manuel netlemeye göre avantajı hızdır.

ODAK ARALIĞINA GÖRE LENSLER:

1. Prime (Sabit ) Lensler: Bir konuda daha da özelleşmek isteyen fotoğrafçıların yerinde ve isabetli bir tercihidir. Prime lenslerde zum yapılamaz. Konu ile olan mesafe değiştirilmek istediğinde, ya konu fotoğrafçı ile arasındaki mesafeyi değiştirir ya da fotoğrafçı, konu ile arasındaki mesafeyi değiştirir. Prime lensler her görüş açısında bulunabilir. Balık gözü de olabilir bir süper telefoto da. Genel olarak, prime lenslerde ışığı kıran eleman sayısı daha az olduğu için optik olarak zum lenslerden daha kalitelidirler.

1. Zum lensler: Zum lens ifadesi, odak uzaklığı değerlerine bakılmaksızın, iki odak uzaklığı arasında gidip gelebilen lenslerdir. 18-55 mm kit lenslerle 11-16 gibi ultra geniş açılı bir lens de zoom lenstir; 200-500 mm gibi süper telefoto lensler de zoom lenstir.

OPTİK ELEMANINA GÖRE LENSLER:

1. Mercek Lensler:Bunlar genel olarak piyasada bulunan lenslerdir. Işık, organik cam veya silikadan yapılmış bir merceğin içinden kırılarak gelir. Mercek lenslerin tek dezavantajı, odak uzaklığı arttıkça büyüklükleri ve ağırlıklarının artmasıdır. Ancak daha kaliteli görüntü elde ederler.

2 Mirror (Ayna) Lensler:Mercek lenslerin aksine bu lenslerde dışbükey aynalar kullanılır. Yüksek odak uzaklığı değerlerine sahip (örneğin 500 mm hatta 800 mm) olmalarına rağmen oldukça kısa ve hafif lenslerdir. Dezvantajları ise: Değiştirilemeyen diyafram açıklığına sahip olmaları, mercek lenslerdeki kalite ve keskinliğe sahip olmamaları ve otomatik netleme seçeneğine sahip olmamalarıdır.

Fazla detaya girmeden kısa ve öz bir şekilde özetlemeye çalıştım. Yanlışlık ve eksikliklerimin mazur görülmesi temennisi ile...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6254
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 Mart 1989 yılında doğdum. 1991 yılında babamın devlet memuru olarak atanması üzerine çocukluğumu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster