Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '11

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
923
 

Ocak ayı enflasyon rakamları...

Ocak ayı enflasyon rakamları...
 

Yılın ilk ayı enflasyon rakamları açıklandı. 

Rakamlara bakıldığında, üzerinde nasıl oynandığını açıkça görmek pek ala mümkün. 

Örneğin, Memurlara, emeklilere, işçilere hangi enflasyon oranına göre zam yapılıyor? 

Memur ve Emeklilere genellikle TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) rakamlarına göre zam yapılır. Asgari ücret hesaplanırken bu rakamlara göre artış sağlanır. Rakamlara bakıldığında da TÜFE’nin gittikçe düştüğü, buna karşılık ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi)nin gittikçe yükseldiği görülüyor. 

Aslında üretici fiyatları yükselirken, tüketici fiyatlarının aşağı inmesi, iktisat açısından, üretim artışı fazla değilse pek mümkün değil. Örneğin tarlada 3TL olan dolmalık biberin, pazarda aynı fiyatın üzerinde bir fiyatla alıcı bulması gerekir. Yoksa tarladan o fiyata alınan bir mamul, üzerine binecek nakliye, alıcı karı, manav karı, komisyon ücreti gibi maliyetlerle en az 5 liraya çıkar. 

Biz gelelim 2011 yılının ocak ayı enflasyon rakamlarına; 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2011 Ocak ayında aylık bazda enflasyon TÜFE'de yüzde 0, 41, ÜFE'de ise yüzde 2, 36 artış göstermiş. 

Türkiye'de ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 4, 90, üretici fiyatlarında (ÜFE) yüzde 10, 80 a yükselmiş. 

Bu rakamlara göre ÜFE geçen yılın Nisan ayının ardından yeniden çift hanelere dönülmüş oldu. Yıllık ÜFE en son 2010 yılı Nisan ayında yüzde 10, 19 ile çift haneyi görmüştü. 

Merkez Bankası'nın ocak ayı ikinci anketinde ise geçtiğimiz ayla ilgili TÜFE beklentisi yüzde 0, 59, 12 ay sonrasının yıllık TÜFE beklentisi de yüzde 6, 55 olarak belirlenmişti. Buna göre TÜFE piyasa beklentilerinin altında, ÜFE ise beklentilerin üstünde gerçekleşmiş oldu. 

Bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE'de en yüksek artış yüzde 9, 38 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşmiş. 

Ana harcama grupları bazında; yıllık TÜFE çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 6, 71, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 7, 06, giyim ve ayakkabıda yüzde 5, 24, konutta yüzde 4, 93, ulaştırmada yüzde 4, 63, eğitimde yüzde 4, 22, ev eşyasında yüzde 3, 59, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 2, 15 artmış. 

Yıllık TÜFE eğlence ve kültürde yüzde 2, 13, haberleşmede ise yüzde 1, 81 oranında düşmüş. 

Enflasyon sepetinde yer alan 445 maddeden, 57'sinin ortalama fiyatında değişim olmamış. 269 maddenin fiyatında artış, 119 maddenin fiyatında ise düşüş gerçekleşmiş. 

2011 yılı Ocak ayında; ÜFE yüzde 2, 36, yıllık bazda yüzde 10, 80 ve on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 8, 89 artmış. 

Aylık değişim tarım sektöründe yüzde 2, 92, sanayi sektöründe yüzde 2, 25 olarak gerçekleşmiş. 

Tarım sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14, 95, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19, 70 artmış. 

Sanayi sektörü endeksinde ise 2010 yılının Ocak ayına göre yüzde 9, 93, on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 6, 64 artış meydana gelmiş. 

2011 Ocak ayında ÜFE endeksinde yer alan 785 maddeden 138'inin fiyatlarında değişim olmamış. 513 maddenin fiyatlarında artış, 134 maddenin fiyatlarında ise düşüş gerçekleşmiş. 

Seçimler yaklaşırken, rakamlarla nasıl oynandığını görmek için TÜİK’in sayfasına girip rakamları incelemek gerekiyor. 

Türk halkının dört koldan, yandaş hale getirilen kurumlarca nasıl aldatıldığını görmek için ekonomi bilmeye veya rakamların dilinden anlamaya gerek yok. 

En yakındaki büyük markete git ve fiyatlardaki artışı kendi gözlerinle gör. 

Ancak marketteki fiyatlarla, TÜİK rakamlarını sakın karşılaştırma! 

O zaman aldatıldığını anlarsın ve o da iktidar partisi için iyi netice vermez! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumuma vermiş olduğunuz cevap doğru olsa da maalesef enflasyonla ilgili değil. Siz hayat pahalılığından söz ediyorsunuz. Vatandaşı ilgilendiren asıl ekonomik göstergeden yani. Enflasyon genel ekonominin önemli bir takip ve teşhis göstergesidir. Oysa bir ülkede sıfır enflasyon bile olsa eğer vatandaşın geliri temel ihtiyaç giderlerini karşılaymayacak düzeyde kalmışsa o ülkede hayat pahalıdır. Buna geçim endeksi diyorlar galiba. Yani siz enflasyondan söz ediyorsanız önceden belirlenmiş olan hesaplama sistemine güvenmek zorundasınız. Ya da "enflasyon düşmüş bana ne; beni aylık gelirimin temel yaşam ihtiyaçlarıma yetip yetmediği ilgilendirir" diyerek enflasyon bahanesiyle hayat pahalılığından şikayet etmelisiniz. TÜFE'nin düştüğü bir gerçektir. Öyle olmasa piyasalar buna tepki verir, faizler artar, borsa düşer, döviz fiyatları hızla artar. Gerçek şu ki enflasyon düştü hayat hâlâ pahalı. saygılar sevgiler

Muharrem Soyek 
 09.02.2011 15:52
Cevap :
Merhaüba Muharrem Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  10.02.2011 11:54
 

Kuşku iyidir. İnsanı uyanık tutar. Biligilenmeye sevk eder. Ancak kuşkuyu bilgi sanmak da sakıncalıdır. Buradaki rakamlarla hükümeti memnun etmek için oynandığı şüphesi yeterli kanıtla doğrulanamıyor. çünkü marketteki gündelik tüketim malı fiyat takibiyle genel enflasyon rakamı ne onay ne red alabilir. Market fiyatlarına ancak hayat pahalılığı denebilir. Oysa enflasyon ile geçim zorluğu anlamına gelen hayat pahalılığı ayrı şeylerdir. Ayrıca diyelim ki rakamlarla oynandı ve seçime kadar da öyle gidecek. Bu oyunu serbest piyasanın nabzı olan borsa, faiz ve döviz fiyatları yutmaz. Enflasyon gerçekte artıyorsa bu finans elemanları tepki verecektir. Borsa düşebilir, döviz fiyatı artar, faizler yükselir gibi... Yani enflasyon rakamını suni oalrak küçültmenin çok da bir anlamı yok, çünkü seçimlere daha 4 aydan fazla var. Hiç olmazsa en çok iki ay kala böyle kurnazlık yapılmalı ki bir işe yarasın. Çünkü gerçek enflasyon diğer alanlarda bir iki ay içinde etkisini gösterir. sevgiler selamlar

Muharrem Soyek 
 04.02.2011 13:51
Cevap :
Merhaba Muharrem Bey. Ben sade bir vatandaş olarak, marketlerdeki fiyat hareketleri daha fazla ilgilendiriyor. Ayrıca ekonomi tahsili yapmış, iyi kötü ekonomiden anlayan birisi olarak, enflasyon sepetindeki malların listesini biliyorum. O geniş halk yığınlarını fazla ilgilendirmiyor. Selamlar, saygılar...  08.02.2011 14:17
 

İlerde özgür bir döneme girersek komedyenler bu rakamlardan çok yararlanıp skeçler üretecek. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.02.2011 13:27
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Tabi üretilmesi gerek. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  04.02.2011 13:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2993
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster