Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

17 Ağustos '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
1688
 

Öcalan "evet"i

Öcalan "evet"i
 

Malum, 12 Eylülde Anayasa paketi ile ilgili “halk oylaması” var. AKP referandumda “evet” çıkarabilmek için bir taraftan adım adım Anadolu”yu dolaşıyor, diğer taraftanda “hayır” verecekleri halka şikâyete çalışıyor.

CHP, MHP, DP gibi partiler bu pakete “hayır” oyu vereceklerini açıklayarak, “hayır” denmesinin gerekçelerine halka anlatmaya çabalıyorlar.

İktidar partisinin kampanya yürütümünde iki temel öğe dikkati çekiyordu.

AKP nin ilk kullanmaya çalıştığı silah bu Anayasaya “evet demenin 12 eylül darbecileriyle hesaplaşma olacağı yönündeki iddiası idi.

Sayın AKP Genel Başkanı bu iddiasında “ne kadar samimi olduğunu” göstermek için de bir soldan, bir sağdan cunta tarafından darağacına yollanan gençlerin mektuplarını ve şarkılarını okuyarak, gözyaşlarına boğularak ağıtlar yakmıştı.

Sayın Erdoğan bu tavrıyla hem ülkücü tabandan, hem de devrimci tabandan “evet oyu” istiyordu.

Başbakanın 12 Eylülle hesaplaşma stratejisi öyle görünüyor ki geri tepmişti. Zira ne ülkücü kesim, ne de devrimci kesim başbakanın “sahte gözyaşlarına” kanmadı.

AKP*nin referandumla ilgili ikinci stratejisi “bu anayasaya hayır diyenler CHP ve MHP BDP ile ruh ikizleridir” kampanyasını yürütmek, CHP ve MHP tıpkı BDP gibi davranıyor, üçü de aynı çizgide karalamasıyla “evet” oylarını arttırmak.

AKP tarafından yürütülmeye çalışılan bu kampanyaya CHP de MHP de büyük tepki vererek, “AKP nin dönüp kendisine bakması gerektiği, Haburda, açılımda kol kola girdiği BDP ile kendi partisinin esas ruh ikizi olduğunu” kamuoyuna açıkladılar.

Tüm bu kavgalar sürüp giderken ve BDP nin aldığı “boykot” kararı tartışılırken, bu kez İmralı sakini Öcalan avukatları vasıtasıyla hemen devreye giriyor ve 12 Eylül de “evet oyu verilmesini” istiyor.

İşin bu noktaya gelmesinden önce ise bir takım gizli görüşme ve pazarlıkların yapıldığı da ortadadır.

15 Temmuz tarihli Taraf gazetesi, perde arkasında süren pazarlıkları deşifre etmiş ve bir ay önce ‘Ramazan ateşkesi’ manşeti ile PKK ile yürütülen “gizli pazarlığın” işaretini manşetinden vermişti. Şimdi PKK 20 eylüle kadar silahlarını susturmayı, BDP de Öcalan”ın talimatlarıyla “evet” cilerin yanında yer almayı, boykotu kaldırmayı düşünmektedir.

Referanduma giderken, AKP ilerde kendisini Yüce divandan kurtaracak Anayasa Paketini geçirebilmek için akıl almaz metod ve yollara başvurma eğiliminde gözükmektedir. MHP ve CHP yi “hayır” kampanyası yürüttükleri için BDP ve PKK ile “ruh üçüzü” olduklarını kürsülerden bangır bangır ilan eden AKP kurmayları ve Başbakan, son gelişmeler karşısında meydanlarda halka neler söyleyecekler doğrusu çok merak ediyorum.

PKK le gizliden “ateşkes” pazarlığı yapılmış mıdır, ?

BDP ile ve Öcalan*la boykotun kaldırılarak “evet” pazarlığı yapılmış mıdır?

Bütün bu değişiklikler yaşanırken MHP ve CHP yi sırf “hayır” dedikleri için halka şikâyet eden ve “bunlar BDP ve PKK nın ruh üçüzleridir” deme cesareti gösteren AKP şimdi Öcalan, BDP ve PKK ile ruh üçüzleri olmamışlar mıdır? Durup dururken PKK ateş kesiyor, BDP boykot kararından vaz geçiyor, en önemlisi de İmralı canisi Öcalan “evet” cilere açıkça “omuz veriyor.

Şimdi; Hayır dedikleri için CHP ve MHP yi BDP ile ruh ikizi olmakla suçlayan Sayın Erdoğan a muhalefet liderleri sormayacaklar mı; “Siz şimdi BDP, PKK ve Öcalan desteğiyle “evet” kampanyası yürütüyorsunuz, halkımıza açıklayın bakalım siz kimlerin ruh ikizlerisiniz. Öcalan a “evet” dedirtebilmek için hangi pazarlıkları yaptınız gelin bunu millete açıklayın” deme hakları doğmuştur.

Görüldüğü gibi son olaylarda göstermiştir ki PKK muhalefete değil, “evet” e çalıştığı, bunun karşılığında da bir takım pazarlıklar yürütüldüğü anlaşılmaktadır.

Dün muhalefeti PKK nin ruh ikizi olmakla suçlayan AKP zihniyeti bugün “kendi kazdığı kuyuya” kendisi düşmüştür. AKP PKK, BDP “evet” de birleşerek ruh üçüzleri mi oldular şimdi, bu sorunun cevabını elbette halkımız verecektir.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 18.08.2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yapmayın öcalan gibi halkının kanına giren kalleşçe arkasından vuran birinin (insan bile demek istemiyorum) sözünü doğru telakki edebilirisiniz.Buna Ne için ihtiyaç duyarsınız kala kala halkımız onun güvenilir olmayan söylemlerinemi kaldı.YAZIK Kİ NE YAZIK.Tribünlere oynuyorlar.Ne diyelim görmek için basiret lazım.Basiretli yazarlarımıza saygılarla.....

fehra fehra 
 06.09.2010 9:21
 

Referandumda Hayır çıkacağı korkusu AKP iktidarını pazarlıklara zorlamaktadır. Zaten öne sürülen değişikliklerin yargıya hakim olma amacı güttüğü ortada...Selamalar...

Necati TÜFEKCİ 
 26.08.2010 23:11
Cevap :
Pazarlıkta yapsalar, göz yaşı da dökseler istedikleri "evet" sandıklardan çıkmamalı diye düşünüyorum ve halkımıza "hayırlı günler" diliyorum.  27.08.2010 2:11
 

PKKve Öcalan her zaman AKPnin yanındadır. Başka şey doğanın işleyişine aykırı olur. Az numara yapmaya kalktılar beceremedşler. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.08.2010 22:01
Cevap :
AKP nin açılım politikalarıPKK ile bu partimizi "ruh ikizi" yapmak üzeredir.  23.08.2010 10:40
 

öncelikle bir yazıyı yazvarken tarafsızv olmasını bileceksin ikincisi bu ülkenin başına ne geldiyse dezvrimci zve ülkücülerin yüzvünden geldi.bu meydanlardaki diğer politikacıları hiç mi görmüyorsunuz. sanki meydanlarda sadece tayip erdoğan var.giydiği bir gömleğin arkasında durmayan birisinin lafları ne kadar gerçek çok merak ediyorum.bahçeli küfür makinesi oldu çıktı siyasetten anlamayan bir adam rahmetli alparslan türkeşi sezvmezvdim ama adam adam gibi siyaset yapmasını bilirdi.lütfen dünyaya at bakışı bakmayalım sağa sola zve kendimizvide eleştirelim ,hiç kimse ak sütten çıkmış ak kaşık değil.bir parti halk tarafından bir defa seçilir ikincisine seçilmezv yahu adam 2. sindede seçildi yerel seçimdede zverdiler refarandumda ezvet çıktığında görürüm sizvleri bakalım o zaman ne yazvacaksınız.

can dostum 
 21.08.2010 11:12
Cevap :
Yazınızın uslubunu hiç beğenmedim. Eleştiriyi hazmedebilen bir kişiyim, ancak sizin medodunuzu size yakıştıramadım.Biz At gözlüğüyle olaylara baksaydık ,AKP yalakalığı yapsaydıkherhalde bazı kesimlerce alkışlanır, hatta ödül bile alırdık. Ancak biz topluma gerçekleri yazmaya ve doğru bildiklerimizi söylemeye çalışıyoruz. AKP bilmem kaçıncı kere iktidarsa,tekrar seçilirse bizi yine göreceksiniz. Bu toplumu medyasıyla, sadakasıylave göz yaşlarıyla aldatmayı başarabilirsiniz. Ancak acı gerçekleri birgün halk da görmek zorunda. Göremezse zaten "Anasını da alıp gitmesi" gerekecek.  23.08.2010 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 232
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2949
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster