Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
153
 

Öcalan'a 'resmi statü' kazandırılması hukuk dışıdır!..

Bu hafta içinde İmralı’da yaşayan PKK Elebaşı Öcalan’a üçüncü tur resmi(!) ziyaretin başladığı süreçte sade bir T.C. Vatandaşı olarak soruyorum:

T.C. bir ‘Hukuk Devleti midir yoksa Orta Afrika derinliklerinde bir ‘Muz Cumhuriyeti Kabilesi’ midir?

T.C. Devleti’nin 90 yıllık ‘anlı-şanlı’ tarihi bir yana, koskoca 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu tarihinde ‘eşkıya başı’ ile aynı masaya oturan  ‘Devlet Erkanı’ olduğunu ne okudum, ne duydum, ne de gördüm

8 Haziran 1999 tarihinde Ankara 2. Nolu DGM Başsavcısı verdiği mütalaasında:

  • “Sanık Öcalan savunmasında samimi değildir,
  • PKK’nın eylemleri ‘hukuk dışı’ ‘insanlık suçu’dur,
  • Öcalan’a Uluslararası Hukuk açısından ve yargılama yönünden  ‘ayrıcalık tanınması’ siyasi kişilik tanınarak ‘statü’ kazandırılması hukuk dışıdır.”

Tüm hukuk kuralları ve devlet temayülleri yok sayılarak terörist başı ile aynı masaya oturma aymazlığı gündemin birinci sırasında yer almaktadır.

 Ayaklarımızın altına aldığımız etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçilik ile birlikte hukuk devletini de çiğnediğimizin bilincinde miyiz?

 ‘PKK Terör Örgütü’nün gücü nedir sorusunu hiç kendinize sordunuz mu?      

“Dağdaki teröristlere barış görüşmeleri aşamasında komşu ülkelere sığınmaları için izin verilecektir.” bakış açısı ile PKK terörünün kökten kazınacağını mı sanıyorsunuz?

 PKK Terör Örgütü, Ortadoğu ülkelerinde ister izin versin, ister vermesin, önemli bir altyapıya sahiptir. Çok yönlü bir mali bütçeye sahip olan Örgüt’ün Avrupa Birliği ülkelerinde de altyapısı oldukça güçlüdür.    

Konunun Türkiye açısından ‘risk taşıyan’ ‘fiktif yüzü’ dış politikada güney sınırımızdaki tüm komşularımız ile uzlaşmaz çelişkiler devam ettiği sürece, ‘örgüt potansiyeli’ ‘güç odakları’ tarafından kolayca kullanılabilir.

PKK Elebaşı Öcalan’ın; ‘Kürdistan’ı kurma hedefinden vazgeçtiklerine’ ilişkin sözlerini İmralı sürecinde kamuoyunda ‘güven’ kazanmak ve ‘inandırıcılığını’ kanıtlamak amacıyla gündeme getirme uyanıklığı göstermiştir.

Tüm dünya kamuoyu şunu çok iyi bilmelidir ki;’PKK Terör Örgütü’nün kanlı eylemleri ‘Bağımsızlık Mücadelesi’ olarak tanımlanamaz.

Hukuka aykırı olarak yabancı güçler tarafından toprakları işgal edilen veya elinden alınan ülke halkının, milis güçleri veya düzenli ordusunun ‘işgalci güçlere’ karşı ‘savaşmak’ zorunda bırakılması‘bağımsızlık mücadelesi’ olarak tanımlanır.

19.03.2013, İzmir

  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 898
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster