Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
687
 

Öcalan'la Görüşmelerin Farkı

Öcalan'la Görüşmelerin Farkı
 

Görüşme her devirde her zaman olur. Önemli olan amaç ve içeriktir. Biri terör açısından tansiyon ölçer, örgütün şifrelerini çözmek için görüşür. Diğeri karşılıklı mutabakat veya pazarlık için görüşür. (Fırat Haber Ajansı'nın cuma günkü haberine göre Öcalan, "İlk dönemler benimle görüşenler askeri heyetti, şimdiki heyet sivil bir heyet. Bilemiyorum, hükümetin son açıklamalarına bakılırsa aniden kesilebilir de" dedi.(Referans)

Bu değişik amaçlı görüşmeleri aynı katagoride değerlendirmek ve aynı iyiniyet içinde telakki etmek, insaf ve vicdan ister.Son günlerde ki İmralı hükümlüsü Öcalan'la görüşüldüğüne dair söylentiler ayyuka çıkıp doğrulamak zorunda kalanlar.

Erdoğan, "İmralı Adası'na siz yerleştirdiniz ve yerleştirdikten sonra siz kimlerle bu görüşmeleri yaptırıyorsanız o dönemde, ben de aynı insanlarla o görüşmeyi yaptırıyorum. Olay bu kadar basit" dedi. (referans-Cevdet aşkın)

Bunun vebalini atmak için, geçmiş yıllarda ki güvenlik açısından bu görevdekilerin görüşmelerini, şimdi siyasi anlam taşıyan görüşmelere meşruiyet zemini olarak göstermeye çalışıyorlar.

Oysa terör liderinin ağzından laf almak veya terör potansiyelini öğrenmek için uzman sorgucuların görüşmeleri veya istihbarat için görüşmelerinden daha doğal bir şey olamaz. "Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, hükümet yetkilileri ile Abdullah Öcalan arasında yaşandığı iddia edilen görüşmelerle ilgili olarak, "barış" için görüşmelerin yapılabileceğini belirtti. Adalet Bakanı olduğu dönemde Öcalan’la görüşülmediğini ifade eden Türk, "Öcalan’ın belli bir kesimde sözü geçen bir yönü var. Onların konuşmalarına bakarsanız Öcalan için ‘önderimiz’ olarak söz ederler. Dolayısıyla Türkiye’de barışın sağlanması bakımından bir etkisi olacaksa bu görüşmeler olabilir" dedi.

"Öcalan, Türkiye’ye getirildiğinde güvenlik güçlerince sorgulandı. Bu da çok normal. O zaman kendisi Türkiye’ye getirildiği zaman ‘devlete yardımcı olurum’ gibi sözler söylemişti. Terörle mücadele, sadece askerle teröristler arasındaki mücadele değil, bunun yanında başka çok boyutlu bir iş. Onun yanında ekonomik tedbirler siyasal tedbirler... Öcalan’la görüşme olabilir. Öcalan’ın belli bir kesimde sözü hala geçiyor. Onların konuşmalarına bakarsanız Öcalan için ‘önderimiz’ olarak söz ederler. Dolayısıyla Türkiye’de barışın sağlanması bakımından bir etkisi olacaksa bu görüşmeler olabilir. Son günlerde halk oylamasında evet oyu verilmesi için pazarlık yapılıyor deniyor. Ben böyle bir şey olacağını sanmıyorum." (milliyet)

Açılım perspektifi veya sıcak çatışmaların durdurulmasını içeren pazarlık anlamı taşıyacak görüşmelerle İstihbari görüşmelerin birbirine karıştırılması her şeyden önce içinde bulunduğumuz mübarek günler de hiç yapılmaması gereken konudur.

Önce diyorlar ki "terör örgütü ile devlet görüşmez". "Terör ile masaya oturulmaz." Bir bakıyorsunuz günler geçmiş ki görüşen görüşmüş. Önemli tarafı da güveneceğimiz kaynaklar yalanlarken, doğru söz güvenilmesi gerekmeyen terör kaynaklarından gelmektedir. Öcalan görüşmenin kiminle yapıldığının önemli olmadığını belirterek, "Önemli olan görüşmedir, görüşmeyi yapan devlettir. Gelenlerin genelkurmaydan, istihbarattan veya sivil otoriteden olmasının önemi yoktur, devlet sıfatıyla görüşüyorlar" dedi. (internet haber) Ne yazık ki söylentiler ayyuka çıktıktan ("Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Fidan’ın İmralı’da, kamera ve ses sistemlerini kapattırarak Öcalan’la görüştüğünü öne sürdü. Yaz başından bu yana saldırılarını artıran PKK’nın da bu görüşmenin ardından ateşkes sürecini başlattığı iddia edildi.
Bazı kaynaklar ise, uzun yıllardır MİT mensupları ile Öcalan arasında görüşmelerin yapıldığını ancak son yılların en kritik görüşmelerinin temmuzda gerçekleştiğini öne sürdü. Görüşmelerin 20 Temmuz’la sınırlı olmadığı, daha erken tarihlerde başladığı iddia edildi.)"(milliyet) sonra iktidar sahipleri olayı dolaylı da olsa doğrulamak zorunda kalmaktadırlar. Bakan Ergin "Güvenlik güçleri ve istihbarat birimleri ihtiyaç duyulduğunda Öcalan'la görüştü. Devletin gerekli şartları kullanması doğal"; CHP Başkanı Kılıçdaroğlu "Devletin bu tür temasları normaldir" dedi. CHP'li Seyhan MİT Müsteşarı'nın 20 Temmuz'da Öcalan'la görüştüğünü iddia etti. ( bianet 26 ağustos 2010)

Acaba diyorum bugün dini siyasete alet edenler Sevgili Peygamber'imizin devlet ve cihat siyasetinde böyle manevralı davranışlar içinde olduğunu iddia edebilirler mi? Gizli olan bir ibadet varsa O'da oruçtur. Gizli ibadetin iftarı alaeni olarak meydanlarda yapılır mı? İşte herşey bu iftar manzaralarını dini yönden irdeleyenler gerçeğin farkına varıyorlar.

Nefsinizin kulu olmayın. Baki olan Allah'tır.

Not:06.11.2010 http://www.odatv.com/n.php?n=iste-akpnin-pkk-ile-19-muzakeresi0311101200

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Genel bir soru soracağım? Sizce Öcalan bu davanın sahibimidir, değilmidir? Ve bu sorunu çözmek isteyenler Öcalansız çözebilecekler mi? çözemeyeceklerse seçimden seçimimi bekleyecekler? Ve ülkeyi yönetenlerin bu sorunu kendi aralarında polemik yapmaları sorun yaratmaz mı? selamlar

iboca_N 
 06.09.2010 23:24
Cevap :
Bu konuları ulusal mutabakatın kabulleneceği perspektifle açık politikalar olarak yürütmek gerekir. yalanlanacak söylemlerde bulunmadan ileriyi görerek politika yapmak lazım. Kendi kendinizi yalanlayacak duruma düşmemeli ciddiyet ve inanılırlık kaybolur; bu da devlet politikalarına ve devlet adamlığına uymaz. Aslında terör konusunda ki politiklarda kürtçü örgütler daha istikrarlı gidiyorlar ilkeli duruyorlar. İktidar tarafı ben oyalama taktikleri ile karşı tarafı zayıflatır, iktidarımı da güçlendiririm zannediyor. Oysa kürt tarafı kararlı, istekler üzerinde ısrarlı. selam.  07.09.2010 14:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1789
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster