Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '15

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
124
 

Oda nemlendiricileri mikrop saçıyor

Oda nemlendiricileri mikrop saçıyor
 

Görsel netten alıntı


Kapalı mekânlarda nem oranını artıran cihazların temizliği tam yapılmadığı için mikrop saçıyor. Aşağıdaki yazıyı okuduğum zaman Fethiye’de yaz aylarında kullandığımız klimaları anımsadım. Komşum devamlı klima çalıştırıyordu ve bir türlü hastalıktan kurtulamıyordu. Klimalar konusunda uzman olan bir yakınımız bize klimaların temizlenmediği takdirde mikrop saçtığını söyledi. Zaten biz klimaları pek açmadık. Oda nemlendiriciler de aynı şekilde.  Ankara’daki evimde kaloriferler için oda nemlendiricisi kullanmıyorum onun yerine kaloriferlerin üstüne kaplarla su koyuyorum, bir müddet sonra kaptaki suların tamamen yok olduğunu görüyorum. Cihazların kullanımları açısından dikkatli ve bilinçli olmak gerek, sağlık açısından çok önemli.

NAHİDE ÇELEBİ

Kış aylarında kullanılan soba ve kaloriferler ev içindeki nemi azaltarak kurumaya yol açıyor. Evlerin içindeki bu kuruluk burun içindeki nemi yok ederek kişiyi ağızdan nefes almaya yönlendiriyor. Ağızda, burun kadar koruma mekanizması olmadığı için dışarıdan gelen mikroplar boğazda yerleşiyor. Sıkboğaz ağrılarına, boğaz kurumasına, yutkunurken takılmaya yol açıyor. Oda nemlendiricilerin önemi de bu noktada devreye giriyor.

Ortamın nemli olmasının hastalıklardan korunmada faydalı olduğuna dikkat çeken KBB Uzmanı Doç. Dr. Nedim Arda, bu cihazların faydalı oldukları kadar zararlı da olabileceğini belirterek aileleri uyardı: “Geceleri iki saatten fazla oda nemlendiricilerini açık bırakmayın. Odalardaki nemi artırayım derken nem fazlasına neden olarak hastalıkların kolay yerleşmesine yol açabilirsiniz.’’ 

TEMİZ OLMAYAN CİHAZLAR MİKROP SAÇIYOR

Oda nemlendiriciler iç temizliği iyi yapılmazsa içinde mikrop barındırıp çalıştırıldığında o mikropları havaya veriyor. Bu durum sinüzit, bademcik iltihabı ve zatüreye kadar gidebilen akciğer enfeksiyonu riskini artıyor. Çocuklarda ve yaşlılarda yani bağışıklık sistemi tam yerleşmemiş ya da eski fonksiyonunu göremeyen kişilerde enfeksiyona yakalanma riski daha yüksek. 

Bu yüzden cihazların temizlik ve bakımlarının düzenli yapılmasının şart olduğunu vurgulayan Dr. Arda, bu cihazların hastalık kaynağı olmaması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

 

ODA NEMLENDİRİCİSİNİ KURALLARA UYGUN KULLANMAK İÇİN…

 Nemlendirici cihazlar bütün gün çalıştırılmamalı.
1 saat, 2 saat ortamı nemlendirmek ideal. Bütün gün ya da bütün gece çalıştırınca yarardan çok zarara neden oluyor. 
Yüksek nem oranı bazı hastalıklara zemin hazırlıyor. Bu yüzden nem oranının belli bir standartta olması gerekli. Oda nemlendiricilerden sıcak buhar değil, soğuk buhar verilmesi daha uygun. Çünkü sıcak buhar mikropların üremesine daha elverişli bir ortam oluşturuyor ve ödeme yol açıyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok değerli bilgiler Nahide Hocam. Hele benim gibi bünyesi alerjik birinin özellikle daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Sevgilerimle..

Papatya Tarlası 
 17.02.2015 6:59
Cevap :
Canım geçmiş olsun alerjik bünyelilerin çok dikkat etmesi gerekir.Teşekkürler, selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  17.02.2015 18:48
 

Saygı sevgi ve selamlar sevgili öğretmen kardeşim...

Halil Güven (Sökeli) 
 17.02.2015 0:04
Cevap :
Selam ve saygı bizden Sayın Sökeli, değerli yorumunuz için teşekkür ederim.NAHİDE ÇELEBİ  17.02.2015 5:23
 

Nahide Hocam çok haklısınız özellikle ebeveynlerin okuması gereken bir yazı. Kaleminiz hiç durmasın,sevgiler...

Merve Ballı Acar 
 16.02.2015 8:19
Cevap :
Sevgili Merveciğim, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim canım. Oda nemlendiricileri kullanırken bilinçli ve dikkatli olmak gerek.Sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ  16.02.2015 18:25
 

Klima mikrobundan zatürre oluyor insanlar. O derece tehlikeli hocam. Biz yazın Antalya'da hemen hiç açmıyoruz! Hele ki geceleri kesinlikle klimasız uyuyoruz. Dostlarımız da bize hayret ediyor:) Kuruyan hava içinse çocukluğumdan bu yana kaloriferin üzerine su kabı koyarız:) Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 15.02.2015 19:43
Cevap :
Can Kardeşim, biz de Fethiye'nin o sıcağında kesinlikle klima açmıyoruz, sizin gibi kaloriferler üzerine su kabı koyuyoruz.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, selam ve sevgilerimle sizin ve eşinizin gözlerinizden öperim.NAHİDE ÇELEBİ  16.02.2015 18:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1815
Toplam yorum
: 11063
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1013
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster