Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '17

 
Kategori
Ruh Sağlığı
 

Odaklanmak İçin Gerekli Malzeme Listesi!

Odaklanmak İçin Gerekli Malzeme Listesi!
 

Bir çoğumuz arada şu sorunu yaşıyoruz. Yapılacak çok fazla iş vardır ve hiç birine yetişemediğimiz için kendimizi kötü hissederiz.  İşte bu, çağımızın önemli sorunlarından birisidir. Adı, odaklanamamak! Şimdi sıkı durun, odaklanmak için gerekli malzemeleri açıklıyorum.

Öncelikleri belirlemek

Sabır

Zaman

Azim

Dilerseniz sıra ile bu malzemeleri inceleyelim.

Öncelikleri belirlemek:

Özellikle büyük şehirlerde hayat öyle hızlı akıyor ki sabah kalk, okula ya da işe git, trafik derdini ekle, akşam yorgun argın eve gel, trafik çilesini eklemeyi unutma.

Toplu taşımalarda herkesin kafası aşağı bakıyor, elindeki telefona! Akan bir hayat var elindeki telefonda. O paylaşımdan bu paylaşıma geçip şu linke de tıklıyor. Çünkü başlıkları kişiyi cezbediyor.

Eve gidince her kanalda bir dizi yayınlanıyor ve bitmek bilmiyor. Buna kısır gündem tartışmalarını da ekleyin.

Telefonda konuşmalar aynı olayların tekrarlayan döngüsünde bitmek tükenmek bilmiyor.

Derken, zaman hızla akıp gidiyor, yapılacak işler için vakitler uçup gidiyor. Önceliklerini belirlemeyince de insan, savrulup duruyor.  Odaklanmak için önceliğini belirlemek bu yüzden şart!

Sizin öncelikleriniz neler ve neler bunların önüne geçiyor?

Daha önemli soru ise şu: Önceliği olmayan nelere 'evet' dediğiniz için, öncelik olanlara 'hayır' demek zorunda kaldınız?

Sabır

Bitirilecek işler, gidilecek yerler, okunacak kitaplar ya da yazılacak yazılar (!) var.  Hayatındaki her ne ise odaklanıp çabucak bitirmek istiyorsun ama hemen bitmiyor. Bunun içinde biraz sabırlı olmak gerekiyor. Ancak sabırla devam edebilenler sonucu görmeye layık oluyorlar.

Zaman

Büyük şehirlerde zaman en büyük sıkıntı oluyor. Ulaşım, iş yoğunluğu, aileniz var ise beklentiler, sorumluluklar diyerek listeyi dilediğimiz kadar uzatabiliriz. Ne var ki hepimiz için adil olarak verilmiş yegâne şey de zaman. Nasıl kullandığında sana bağlı. Aklıma gelen bir sözü burada paylaşmanın tam yeri düşünüyorum. Sam Levinson şöyle demiş: ‘Saati seyretme; saat gibi yap. İlerlemeye devam et.’

Azim

Bitirmek istediğiniz işinize odaklanmanızı engelleyecek pek çok etken olacak ve en büyük engeliniz zihninizdeki düşünceleriniz olacak. Bu engelleri de ancak kararlılıkla aşabilirsiniz.

Kararlı olmak, odaklanmak için çok önemli.

Ben odaklanma konusunda sıkıntı yaşadığım zaman bu dört maddeyi irdeliyorum. Kendimi yargıladığım anları da irdeliyorum. Sonunda başarıyor muyum diye soracak olursanız 'sanırım evet’ diye cevaplayacağım. Yoksa bu yazı nasıl yazılırdı!

Sevgilerimle

Dilek Söylemez

İletişim: www.dileksoylemez.com

www.instagram.com/dileginimgeleri

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 404
Kayıt tarihi
: 13.01.17
 
 

Kitap: EBEVEYNLİK NOTLARI - Kitapyurdu sitesinde satışta E-kitap: Kişisel Gelişim Değil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster