Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
153
 

Ödenmiş vergiye zam ve faiz

2011 Mart ayının ilk haftasında Emlak vergi borcumu ödemek için Mamak belediyesine gittim. 

Vergiyi iki taksitte ödemem gerekiyordu. 

Belediye ile evimiz normal iş güzergahının dışında olduğu için. Ben yıllık vergimin tümünü yatırdım. Artık vergi ödemek  ile bu yıl  yani 2011 yılı için bir sorun yoktu bu yüzden belediye giderek benim vergi borcum var mı ya da ödediğim vergiye zam geldi mi diye sorgulama yapmak alıma bile gelmedi..
 
Bu yılki emlak vergimi yatırmak için heryıl olduğu gibi tekrar Mamak belediyesine gittim.

Vergimi ödemek içi vezneye gittim. Vergi hesaplandı veznedeki memur bana geçen yıldan kaalan vergi borcun var dedi. Onu da alayım mı dediğinde şaşırdım kaldım. Ben 2011 yılının iki taksitini de Marta yatırdım bu borç nereden çıktığını sordum.
Veznedeki memur 2011 yılında mart ayının son haftasında vergilere gelen zamdan dolayı bu borç dedi.

O an aklımdan ilk geçen bir markete gidiyorsunuz bir ürün alıyorsunuz bir ay sonra o markete gittiğinizde almış olduğunuz o ürüne gelen zama sizden istiyorlar.
bu çok acaip bir şey o zaman insanlar birbirlerini boğazlarlardı herhalde.
 
Şaşkınlığım henüz geçmemişti ki bu sonradan gelen zamın birde faizi olduğunu söyleyince işte o an bu ülkede ne kadar tesadüfen yaşıyor olduğumuzu düşündüm.
Bir yıl önce vergi borcunu ver. Ertesi yıl o borca daha sonra gelen zammını da öde yetmedi birde bu zammın gecikme faizini öde, Pes doğrusu. ama ödedim yapılacak hiç bir şey yoktu, Devlet alacağını çocuğunuzun beşiğine kadar haciz getirir yine alır..
 
Veznede memura tamam öyleyse size ben ilk taksiti ödüyorum. ikinci taksiti sonra öderim bu ara zam gelirse hiç değilse faizini ödemek zorunda kalmam diyerek. bu yılki emlak vergisinin ilk taksitini yatırdım.

Siz siz olun verginizi bir seferde ve son güne gelmeden yatırmayın. sonra gelen zamlara da faiz ödemek zorunda kalırsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hep söylüyorum, bu ülkede dürüst vatandaş cezalandırılıyor. Nerede dolandırıcı sahtekar var, ödüllendiriliyor. Adamlar beş on yıl vergi dairesinin yolunu bilmiyor, bir bakmışsın af gelmiş, faizi geç cezalar silinmiş, üstüne bir de kısa vadeli ödemelerde indirim veriyorlar. Ama serde dürüstlük var ya, sen bunu asla yapamıyor, kazık üstüne kazık yiyorsun deyim yerindeyse. Yiyorsun derken, içine kendimi de dahil ederek dürüst vatandaş için söylüyorum bunu yanlış anlaşılmasın. Bir zamanlar ek MTV çıkarmışlardı. Nasıl olduysa o gün son gününe kalmıştı. Faiz ödememek için bankanın önüne arabayı park edip vergimi yatırdım. Dışarı çıktım, bir de ne göreyim polis basmış cezayı. 10 lira faiz ödememek için "62 liraydı sanırım" cezayı yedim. Üstüne ek vergiler iptal olmaz mı? Ben de sizin yaptığınız gibi mart ayında ödediğimi Temmuz'a mahsup ederler heralde diyerek öbür yılın ocak ayına kadar vergi dairesine gitmedim. Mapsup etmedikleri gibi üstüne sekiz ay gecikme faizi işletmişler. Yeme de... !

Ayrıntıda gezinmek 
 23.05.2012 2:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 164
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 05.10.08
 
 

Kısa öz geçmiş: Gecenin kara yüzünde dişlenirken çığlıklar bir kadının sancılarının sükunete durd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster