Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1242
 

Ödevleri el yazısıyla isteyin...

Ödevleri el yazısıyla isteyin...
 

Eğitim sistemimiz başarıyı ölçmek için sınavları ve ödevleri kullanıyor. Öğretmenlerimiz ödev veriyorlar ve kimi öğrencilerimiz bu ödevleri araştırıp özenle hazırlıyorlar. Kimi öğrencilerimiz ise Internet’in nimetlerinden yararlanıyor. Çünkü birçok öğrenci için "Internet = msn+ödev siteleri" demek. Çoğunlukla bilgisayarlar msn’e bağlanarak açılıyor, saatler sonra başka hiçbir yere bağlanmadan kapanıyor. Eğer ödev teslim günü gelmişse o akşam hazır ödevler sunan sitelerden birinden ödev indiriliyor, ad ve okul yazılıyor, yazıcıdan (renkli olan daha makbul) basılıyor. Güzel bir dosya içine de konulmuşsa ödevin içinde yazılan hiç de önemli değil.

Öğretmenimizin ödevi değerlendirirken hafiyelik yapmasını bekleyemeyiz. Aynı ödevi daha önce kullanmış bir öğrencisini anımsayamadığı sürece, elindeki ödevin öğrencisi tarafından yapılmış olduğuna inanmak zorunda... Hatta ödev çok iyi olduğu için tam notu vererek bu öğrenciyi ödüllendirmekten başka seçeneği de yoktur.

Aslında başka bir seçenek vardır:

Öğretmenlerimiz de Internet’i öğrencileri kadar kullanmayı öğrensinler. Internet’te dolaşsınlar, ödevin içindeki bazı cümleleri arama motoruna (örneğin Google) yazıp arasınlar ve ellerinde öğrenci tarafından yapıldığını sandıkları birçok ödevin tam metnine ulaşacaklardır. Bu durumda öğrencilerine ödevlerini geri verip yeniden hazırlamalarını istesinler. Bu yapacakları hafiyelik değildir, araştırmadır.

Öğrenciler içinde ödevlerini bu şekilde yapanların sayısının hiç de azımsanmayacak düzeyde olduğuna inanıyorum. Durum böyleyken öğrencilere ödev vermenin bir anlamı olup olmadığı sorgulanmalıdır. Eğitim sistemimiz ödev konusunu gündemine alıp teknolojideki gelişmelere göre düzenlemeler yapmalıdır.

İlköğretim ve liselerde verilen ödevlerle ilgili bir öneri yapmak istiyorum: Öğretmenlerimiz tüm ödevleri tamamen el yazısıyla yazılmış şekilde istesinler. Bu el yazısının öğrencinin kendi elyazısı olması konusunda da öğrencileri uyarsınlar. Böylece öğrenciler içeriği biryerlerden derleseler bile, kendilerinden biraz emek harcamış olurlar. Emek verdikleri bir ödevin içeriğine de katkıda bulunma istekleri uyanır ve böylece kimi öğrencileri kazanmış oluruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu dönem ödevleri neden verilir aslında hiç anlamış değilim. Öğretmenlerimiz bize ödevleri 5 ay öncesinden verir, biz ise onları son 2 hafta kala bitirmeye çalışırız. Hiçkimse yazılılar, büyük sınav (öss), sözlü, konu tekrarları gibi çalışmaları bırakıp ta dönem ödevini araştırmak için uğraşmaz o 5 ay. Ben dönem ödevlerini hiç sevmedim artık sevmeyeceğime de eminim. Zaten kitaplardan araştırsan, yazıcı yerine kendi elini kullansan bile bize bir yararı olduğunu sanmıyorum. O 5 ayı, 2 haftaya sığdırmaya çalışırız hep. Bence dönem ödevleri için araştırma değil proje verilmeli. Ama dinleyen yok bizi. Birileri duyana kadar da anlaşılan yazmaya devam edeceğiz...

Nehirnas 
 08.12.2006 19:43
 

Merhaba,bir anne olarak düşüncenize katılıyorum.Çünkü şahit oluyorum.Maalesef tek başıma engel olamıyorum.:(( Geçen yıldan bu yana oğlumun öğretmenlerine aynı teklifi götürüyorum.Ancak uygulamayı göremiyorum.Sanırım öğretmenlerin de işine geliyor bu durum!Tabii bu duruma hassasiyet gösteren öğretmenlerimizi ayrı tutuyorum.Velilerin çoğunun zaten durumdan haberi yok.Bir duyarsızlık almış başını gidiyor.Geleceğimiz adına içim sızlıyor.Kime ne diyeyim??Belki yazınız bir nebze dikkate alnır.Teşekkürler...Sevgiyle kalın.

Gülnaz Özkan 
 08.12.2006 1:18
 

tüm ödevler el yazısı olurdu bizde daktilo vardı bununla yazmak isterdim hocalar kabul etmezdi. Gün geldi tez ödevleri hazırlamak gerekti ve bunun için pek çok biçimsel kural vardı . keşke bizi el yazısıyla saatlerce uğraştıracaklarına rapor hazırlama kurallarını öğretselerdi ve zaten bu eğitim sistemi oldukça herkes internetten copy-paste yapacaktır. diyorum selamlar.

Başak ALTIN 
 06.12.2006 10:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2401
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster