Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '11

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
875
 

ODTÜ'yü korumak, başta Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek başta olmak üzere, herkesin görevidir.

ODTÜ'yü korumak, başta Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek başta olmak üzere, herkesin görevidir.
 

Son günlerde Ankara kent gündemine yerleşen, ülkemize ve Dünyaya mâl olmuş Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazilerinden yol geçirilmesi ve yine ODTÜ içinde yer alan Eymir Gölü ile çevresinin park haline getirilmesi amacı ile Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası ve Ankara Giyim Sanayicileri Derneği sayın yöneticileri ile Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek'in basına yaptıkları açıklamalarının kamuoyunu yanlış bilgilendirerek, ülkemizin en güzide kurumlarından olan Orta Doğu Teknik Üniversite'sinin "arazilerinin yağmalanmasına doğru bir süreci başlatmak amacı ile yapıldığına" inanmaktayız.  

1. 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu'nca 50 kilometre yarıçapında bir alana sahip olan Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde % 1'inden az bir alanı kaplayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazilerinin kentin gelişmesi önünde bir engel olarak görülmesi bir yanılmadır; bunun üzerine bina edilen argümanlar ise tamamı ile yanlış bilgilendirmedir,  

2. Ankara'da bir ulaşım sorunu varsa bunun temelinde toplu taşıma yatırım yapılmaması yer almaktadır; 2004 yılında Ankara halkından oy isterken "Çayyolu Metrosu hızla tamamlanıyor, hayırlı olsun!" diyerek "halkımızı yanıltan" Sn. Melih Gökçek, toplu taşım sisteminde hiç bir iyileştirmeye "hayırlı olsun?" diyememiştir,  

3. Ankara'nın ülkemizin en hızlı otomobil sahipliliğinin ve en fazla otomobil kullanımının olduğu gerçeğinin arkasında yatan en önemli etkenlerden birisi, iktidarda bulunduğu 17 senede toplu taşımı çağdaş bir seviyeye çıkaramayan Sn. Melih Gökçek'tir; ulaşım probleminin çözümü yol yapmak değil, hele hele ODTÜ içerisinden bir yol geçirmek hiç değildir,  

4. Binlerce Ankara'lının sağlıklı yaşam alanı olan, zengin biyoçeşitliği, flora ve faunası ile bilimsel araştırmalar yanında eğitim faaliyetlerinin merkezinde yer alan EYMİR Gölü ve çevresi Ankara'mızın yegane vahşi doğal alanıdır. Bu alanın ODTÜ'den koparılarak park haline getirilmesi doğal yaşamı yok edecek, ekolojik dengeyi bozacaktır; her şeyden önce ODTÜ'yü misyonundan koparacaktır. "Dere yataklarına alışveriş merkezi yapan ranta kucak açan, 70 günde yaptığı alt geçitlerin 15 dakikada su ile dolmasını seyreden" bir anlayışın Ankara'nın yegane markası olan ODTÜ'ye olan iştahına giydirilen kamuflaj sebeplerin tamamı ile yapma ve senelerce ihmal edilen politikaların sonucu olduğunu düşünmekteyiz.  

ODTÜ arazileri içinden yol geçirilmesinin Ankara'nın ulaşımına çözüm olmayacağına, yol yapımının kronik ulaşım problemlerini daha da ağırlaştırcağına, Ankara'nın ekolojik açıdan en zengin alanı olan EYMİR gölü ve çevresinin ODTÜ'nün ayrılmaz parçası olduğunu bir kez daha hatırlatırız. ODTÜ içinden yapılacak yollar ve ayrılmaz parçası olan EYMİR üzerinden yapılan hesapların Ankara'nın geleceğini daha da karanlığa götürecektir.  

Kuruluş Kanunu'nun 2. Maddesi'nde  

"1. Muayyen evsafı haiz Türk gençlerine, bilhassa ilmi, teknik ve mesleki sahalarda ve fakat bunlara inhisar etmeksizin umumiyetle İngiliz dilinde ileri bir öğretimi temin edecek geniş imkânlar tanımak.  

2. Diğer memleketlerin evsafı haiz gençlerine, müracatleri ve talebe olarak kabul edilmeleri üzerine mümasil imkânlar temin etmek.  

3. Türkiye ve Orta-Doğu'nun kaynaklarının inkaşafına ve iktisadi meselelerinin halline bilhassa ehemmiyet verilmek üzere, Türk Milletine ve diğer milletlere fayda sağlayacak araştırmalar yapmak.  

4. Hakikatı aramaya ve insanlığın bilgisini artırmaya matuf temel araştırmalar yapmak."  

olan , buna karşın Ankara'yı engellediği ileri sürülen ODTÜ olsa olsa Ankara'nın ve Türkiye'nin yükselen yıldızı ve lokomotifidir. ODTÜ'yü korumak, başta Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek olmak üzere, herkesin görevidir.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1105
Kayıt tarihi
: 20.07.08
 
 

Yüksek şehir plancısıyım (ODTÜ-1997), aynı zamanda Mühendislik Doktorası (Kyoto Üniversitesi, İnşaat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster