Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
60
 

Ödünç Kitaba İtiraz

'Görünmez Gemi' isimli bir kitap yayınlanmış. Kitapta bazı olaylar benim de memleketim olan Filyos'ta geçiyormuş. İlgimi çekti, ilerde alırım diye düşünüyordum. Facebook'ta Filyoslu bir bayan arkadaşım bu kitabı almış ve paylaşım yapmış.. Okuduktan sonra ben de okuyayım diyerek istemde bulundum. Olur dedi. Bir başka Filyoslu bayan şöyle yorum yaptı; 'kitabı verme, herkes kendisi alsın. Tabi bu durumda ben de vazgeçtiğimi yazdım. Bayan arkadaşıma, ben de yeni okuduğum bir kitabı sana veririm diye yazdım. Kitabın verilmesine itiraz eden bayan kitap yazarının arkadaşıymış, yazara katkı olsun diye satılsın istemiş.

Bu durumu yadırgadığımı belirttim, kitap alış verişi en güzel olaylardan biri bana göre. Bir kitap ne kadar çok okunursa  o kadar değerlenir dedim. Sonra itiraz eden bayan tekrar yorum yaparak özür dilediğini belirtti. Geçmiş tarihte okumuş olduğum kolilerce kitapları bağış yaptım. Tekrar okuyacak değilim elbette. Evde boşuna kalabalık etmesinler.

Zaten çevremde kitap okuma alışkanlığı olan yok denecek kadar az. Ben Filyos'ta yaşamıyorum ama sık giderim. Arkadaşlarım var. İkisi de yalnız yaşıyor. Okuduğum kitaplardan onların okuyabileceği on adet kitabı bir hafta sonu onlara getirdim okusunlar diye. O zamanlar daha emekli olmamıştım. Telefon ettiğimde soruyorum, kitapları okudunuz mu diye. Aldığım cevap daha vakit bulamadım şeklinde oluyor. Emekli insanlar vakit bulamıyorlar. Kitap okumak öyle kolay değil. Satır satır anlayarak okunmalı. Bir de okuma sevgisi olmalı.

Yerel internet sitesinde röportajını okudum yazarın. Adı; Necva G. Esen. İlkokulu Filyos'ta okumuş, tarih belirtmiyor, sonra ayrılmış Filyos'tan. Tahminim o zamanlar faaliyette olan Filyos Ateş Tuğla Fabrikası'nda babası çalışıyordu, babası ayrılınca bu yazarımız da ayrılıyor haliyle. Bir ilkokul talebesinin Filyos'ta geçen bir olayı yıllar sonra nasıl romanlaştırıyor bana ilginç geldi. Kitabı internet yayınevlerinde araştırdım. Tanınmış bir kitap sitesinde okur yorumunu gördüm. Beş yıldız üzerinden bir yıldız vermiş.Filyoslu bayan arkadaşım diyor ama bana pek inandırıcı gelmedi, belki tanışmış olabilir.

Okuduğumuz kitapları önce çevremizde kitapsever varsa mutlaka vermeliyiz. İnsanlar zaten geçim derdinde, bir kitaba para vereceğine haklı olarak  evlerinin ihtiyaçlarına harcıyorlar.

Kitap okumak mutluluktur,sevgiyle kalın.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 404
Toplam yorum
: 314
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 233
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster