Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '10

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
467
 

Öfke şiddeti doğuruyor

Öfke şiddeti doğuruyor
 

Toplumumuzun psikolojisi son derece bozuldu. İnsanların yüzü gülmez oldu. Milletce zaten selamlaşmayı kaldıralı uzun yıllar oldu. Bir günaydın, merhaba demeyi bile angarya sayar olduk. Bir öfke, bir şiddet bir aymazlık ülkesi haline geldik. Buraya durup dururken gelmedik. Devletin üst kademelerinden tutunda en alt kademelerine kadar diyolog eksikliği ve öfke kültürü hüküm sürüyor. Toplumada bu olumsuz bir şekilde yansıyor.

Eğitim yetersizliği olan toplumumuzun, üstüne birde işsizlik eklenince patlamaya hazır bir bomba haline gelmesi kaçınılmaz oluyor. Aile içi şiddet, okullarda şiddet, sokakta şiddet patlıyor. Bahaneye bile gerek görülmeden aile faciaları yaşanıyor. Okullar ona keza, düolla yapan kızlarmı ararsınız. Birbirini bıçaklıyan liseli gençler mi?

Devleti yönetenler; Devletin kurumları arasında ayrışmayı körükler mahiyetteki icraatlari gerginliğe neden olmaktadır. Televizyon ve medyada yapılan yorumlar, sürmanşetten verilen haberlerin içeriklerinede bu gerginlik, öfke ve kavgacı tutum yansımaktadır. Dolayısiyle siyasetin kavgacı üslubu, ekonomik sıkıntı içindeki toplumu son derece germekte şiddeti körüklemektedir.

Hergün onlarca insan çeşitli şekilde şiddet maruz kalmaktadır. Medyaya yansıyan bazı şiddet olaylarına bir göz atarsak işin vehametini daha iyi anlarız.

1-Sakarya Akyazı, dokucan beldesi Ak P. meclis üyesi ve muhtarınoğlu 13 yaşındaki kıza tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuklandılar.

2- Bursa'da evden kaçan 16 yaşındaki N.S.A adındaki kıza fuhuş yaptıranlar ''Biz ona iyilik yaptık''dediler.

3- İzmir'de lise öğrencisi 19 yaşındaki Gülümser Dane, 31 yaşındaki sevgilisinden ayrılmak isteyince bıçakla birbirlerini öldürdüler.

4- 16 Yaşındaki Lise' li yasak aşk yaşadığı uzman çavuş tarafından öldürüldü.

5- Bingöl'de karısının burnunu ve kulaklarını kesti.

6- Kazada ölen ağabeyinin intikamını, kazaya sebebiyet veren sürücünün 12 yaşındaki yeğenini öldürerek aldı.

7- Mersin'de, evli ambulans şöförüyle basılan 22 yaşındaki hemşire 8 kattan atlayıp intihar etti.

8- İstanbul, Kadıköy'de 23 yaşındaki Begüm Vural aşırı dozdaki uyuşturucudan hayatını kaybetti.

9- Facebook ta randevulaşan iki kız düolla yaptılar. Lise öğrecisi iki kız birbirlerini yaraladılar.

10- Bolu'da bir fabrikanın açılış töreninde, M.Vekili ve iş adamı küfürlü kavga ettiler.

11- Kars'ta aile içi şiddet, kocası tarafından dövülen kadın, gar merdivenlerinde düşüp bayıldı. Yüzü gözü şişmiş bir vaziyette hastaneye kaldırıldı. Annesinin başından küçük çocuğu ayıramadılar.

12- Bursa'da işsizdi intihara kalktı, 9 kattan kendisini atacaktıki bayıldı. Anlaşıldıki 2 gündür açtı.

13- Et fiyatlarının yükselmesi, hayvan hırsızlığını arttırdı. İnek hırsızları Çatalca köylerine dadandı. Köylüler nöbet tutuyorlar.

Ülkemizden manzaralar, fazla söze gerek varmı..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hasan Beyciğim, bu olaylar bu sorumsuz medya olmasa bu kadar yayılmaz, büyümez di!!! Öylesine özendirici veya yol gösterici haberler, görüntüler var ki, nerde bu RTÜK diye bağırıyorum her haber bültenini izlerken! Kendi kuyumuzu kendimiz kazıyoruz ne yazık ki! Fakat asıl endişem, bunları kendi çevremizde de sıkça görmemizdir. Demek ki ruh sağlığımızı bozmayı başarmış birileri... Esefle, kuşkuyla, isyanla, selamla... MS

Mehmet Sağlam 
 23.03.2010 13:33
Cevap :
Mehmet Bey, okadar haklısınızki gerçekten ruh sağlığı bozuk bir topluma dönüştürdüler, insanlar gözlerini kırpmadan birbirlerini öldürüyorlar. Suçmuş cezaymış, hapishanede ömür tüketeceklermiş gözlerine gelmiyor. Toplum travva geçiriyor.Baş sorumlu topluma örnek teşkil etmesi ve toplumu iyiliğe güzele götürmesi gereken siyasiler olarak görüyorum. Katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Selamlar ve sevgilerimle. H.Göksu.  23.03.2010 23:15
 

Hasan Bey çok haklısınız ülkem manzaraları çok kötü sabah haberleri izleyemedim inanın akşam yine aynıydı alametten kıyamatemi gitmekteyiz ? Öfke deseniz dediğiniz gibi insanlar son derece öfkeli Allah sonumuzu hayır etsin vallahi :) selam ve sevgilerle

Şennur Köseli 
 23.03.2010 10:32
Cevap :
Malum bir söz var, ''baş nereye giderse kuyruk oraya gider'' diye. Siyasilerin çekişmesi dalga dalga topluma yayılıyor.Malesef şiddete eğimli bir toplum yaratmak için elbirliği yapılmış intibaı ister istemez insanlarda uyanıyor. Acı ama gerçek. Yorumun için teşekkürler, Sevgilerimle..  23.03.2010 12:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 461
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1494
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster