Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
409
 

Öfkenizle başa çıkabilirsiniz

Öfkenizle başa çıkabilirsiniz
 

Öfke nedir?

1-Öfke, planlayarak ortaya çıkan bir davranış değildir.

2-Genellikle engellenme, haksızlığa uğrama, eleştirilme, küçük düşürülme gibi rahatsız edici durumlarda olur. Bu gibi durumlarda kızgınlık, hayal kırıklığı, incinme ve üzüntü gibi hisler olur. Zararın neresinden dönersek, o denli karlıyızdır. Diğer yandan istemeseniz de, öfke ve kızgınlıkdan kaçamazsınız. O gelir sizi daha kötü bir zamanda bile bulabilir. .

Öfkelenme anında bizde neler olur?

Öncelikle adrenalin deşarjı artar, bu da nabız artışı, terleme ve kalp atışlarında artış yapar.

Öfkelenme anında ne yapmak lazım?

Böyle bir durumda ne yapmak gerekir? Tekrar düşünüp, rahatlayıp, gevşemeye çalışın. Bunu yapabilirseniz şanslısınız demektir. Bu, öfke ve kızgınlığınızla başa çıkabiliyorsunuz anlamına gelir.

Öfke ile başa çıkmanın, diğer bir yolu da, sizi kızdıran kişinin yerine kendinizi koyun. Yani onunla empati yapın. O zaman akla karayı daha iyi anlayabilirsiniz. Erteleme bazen yararlı sonuçlar getirebilir.

Eğer biri bizi kızdırıp, öfkelendirirse, bunu ifade etmeliyiz. Kırıldığımızı, karşımızdakini incitmeden söyleyebilmeliyiz. Kızdığımız zaman, elimizde iki yol vardır. Biri içe atmak, diğeri dışa vurmak. Kızgınlığımızı dışarı vurduğumuz zaman rahatladığımızı hissederiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız doktor bey. Öfkelendiğimiz ve içimize attığımız zaman sorun çözülmediği gibi kendimize ceza vermiş oluyoruz. Ben öfkelendiğimde susuyorum. Dediğiniz gibi tekrar düşünüp, rahatlamak için. Sakinleşip konuştuğunuzda her problemin çözümü bulunuyor, insanlar birbirini dinleylerek anlayabiliyor.Empati yapmak.Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Herkes empati yapabilse dünyada insanların çözemedikleri problem kalmaz. Daha önceki yazınızda da dediğiniz gibi 'istersek her şeyi başarabiliriz' . Sonuç: İstersek empati kurmayı da öğrenebiliriz.

kumrusu 
 21.07.2007 21:43
Cevap :
haklısınız, herşey empati yapmaya bağlı. Başkalarını anlayabilmek için bu şart. teşekkürler katkınız için  22.07.2007 8:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2734
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster