Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '17

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
515
 

Ofsayt Kusurlu Bir Kuraldır

Ofsayt Kusurlu Bir Kuraldır
 

My name is Ball, Foot Ball!


Önce, ofsaytın özsel olarak ne olduğunu söyliyelim, sonra da kuralı eleştirelim:

Kadınların ofsaytın ne olduğunu anlamamaları çocukken mahalle maçı oynamamış olmalarıdır.

Mahalle arasında top oynamış çocuklar da, o çağdayken ofsaytın ne olduğunu bilmez, sonra yetişkin oldukça öğrenir.

Mahalle arasında oynanan maçlarda, oyuncunun biri, karşı kalenin orda bekleyebilir. Arkadaşları olur da uzun top atarlarsa, o topu tutup gol atabilir. Bu tip oyunculara beleşçi denir. İşte çocuk, bu nedenle ofsaytın ne olduğunu, bu dönemlerinde, bilmez, çünkü kendisinin oynarken uygulamadığı bir şeydir.

Ancak, bu karşı kalede bekleme olayını, profesyonel, ya da yetişkin maçlarında ortadan kaldırmak gerekiyordu. Yoksa, karşı kalede beklenir, hop, kaleden kaleye uzun toplarla gol aranır, ve maç diye bir şey ortaya çıkmazdı.

Kısacacı, ofsaytın en kısa tanımı şudur; 'beleşçilik yasaktır.'

Beleşçiliği yasaklamak için de şöyle bir ofsayt (yasaklı alan) kuralı yazılmıştır: Bir hücum oyuncusu,  kaleciye, o takımın herhangi bir savunma oyuncusundan daha yakın olamaz.

Bu karmaşık kural izahı, kısaca şudur; 'beleşçi, kalecinin dibinde bekleyemez.'

Sonuç olarak, amaçlanan 'oyuncular beleşçilik yapmasınlar, beleşe yatıp, avantaj etmesinler.'

Kural, bu mantıkla hareket ediyor, ama kural, pratikte bir sorunla karşılaşıyor.

Bu bir açmaz. Hatayı da bu açmazı çözerken yapıyor ve evrensel bir kural hatasını yaratıyor.

Biçimsel olarak baktığımızda, kaleciye, savunma oyuncusundan daha yakın olan herkes ofsayttır. Ama 

Ama maçlarda öyle pozisyonlar oluyor ki oyuncu ofsayt, ama pozisyondan uzakta, pozisyonun içinde değil. 

Şimdi hakem, buna ofsayt çalsa, denecek ki 'ofsayttaki oyuncunun topla hiç alakası yok, sen niye oyunu kestin, niye golü engelledin?'

Bu gerekçeyle, ofsaytın istisnası olan pasif ofsayt uygulaması gelişiyor.

Pasif ofsayt uygulamasının mantığı şu oluyor: oyuncu, biçimsel olarak ofsayt olsa bile, oyunun içinde yer almadığı için, ofsayt çalınmamalıdır.

Ancak, oyununun içinde olmamak ne demektir?

Şimdi, eğer oyuncu, 20-30 metre uzakta oyunun içinde değilse, yani hiçbir şekilde oyunun içinde değilse, ofsayt çalınmamalı. Ama 1-2-3 metrede bile topla ilgisi olmadığı varsayılarak, ofsat çalınmamış binlerce gol vardır. 

Yani, biçimsel olarak oyuncu ofsayt, ama hakem, oyuncu pasif ofsayt durumda diyerek, ofsayt çalmıyor.

Bu binlerce haksız gol şöyle atılıyor:

Oyuncu pozisyonun pasif olarak içinde, hakem ofsayt çalmıyor, oyun devam ediyor, az önce pasif ofsayttaki oyuncu, ofsayt pozisyonundan çıkıyor ve top kendisine geldiğinde gol atıyor.

Golü attığında ofsayt olmadığı için hakem ofsayt çalmıyor.

Ama, burada, o oyuncunun topu elde etmesinde, az önce pasif ofsayttayken elde ettiği avantajı kullandığı görülüyor.

Böylelikle, şu anki ofsayt uygulaması, özünde beleşçiliğe karşı bir kural olmasına rağmen, beleşçiliği ortadan kaldıramıyor. Bu uygulama tüm dünyada geçerli olduğu için, yapılan hatanın boyutu evrensel.

Evrensel hata olması, herkes için geçerli. Bu anlamda, kimse haksızlığa uğramıyor.

Ama bir kural kendisiyle çelişerek kural olmayı başaramaz. Bu nedenle de ofsayt kusurlu bir kuraldır. 

Bu kuralı düzeltmenin en basit yolu, pasif oysayt durumundaki oyuncuya, eğer düdük çalınmayacaksa, o oyuncunun, o bölgede pozisyonun tamamiyle, açık ve seçik olarak bitene kadar topa dokunması yasaklı olmalıdır.

İkincisi ise belki en keskini, oyuncu, pozisyondan 20-30 metre uzakta değilse, yani açık ve seçik olarak pozisyonun dışında değilse ofsayt çalınmalıdır. Bunun gerekçesi ise şu; pasif ofsayttaki oyuncu, yukardaki madde geçerli olsa bile, yani topa dokunması yasak olsa bile, yine de, kalecinin ve savunma oyuncusunun dikkatini dağıtacaktır, bu nedenle, topa dokunması yeterli bir yaptırım değildir. 

Bu açıklamalarımıza göre şöyle itiraz edilebilir: 'Olur mu hiç, o zaman her pozisyon ofsayt çalınır.' Bana kalırsa, öyle olmaz, çünkü, oyuncular, hiçbir şekilde pasif ofsayta girmez. Kurala göre hareket eder.

Şu anda, muhtemelen bazı uyanık futbolcular şöyle yapıyor; pasif ofsaytta bile olsa bunu önemsemiyor, nasıl olsa hakem çalmaz, ama olur da oyun bana dönerse, hemen pasif ofsayttan çıkar, topu kaleye çakarım.

Eğer böyle düşünen futbolcular varsa, yukarda, 'yanlışlık, herkes için eşittir. Bunda haksızlık yok.' demiştim. Ama bu durumda, haksızlık da işin içine girdiği görülüyor.

Gündelik hayatta da öyle değil midir, böyle uyanık tipler vardır, her şeye maydanoz olup, avantajına olana yakın, dezavantajına olana ırak olan.

Açıkçası, kurallana uyan etik insanlardır, yani iyi ve doğru insanlardır. Ama hiçbir kural, hiçbir tekil olayı veya girişkenliği tam olarak örtemez ya da engelleyemez, bu da kurnaz insanları ortaya çıkartır. Kurnaz olmamayı seçen insanlar, belli ölçüde kurnaz olmayı beceremeyenlerden oluşur, ama daha etik insanlar, yani iyi ve doğru insanlar için kurnazlıkla elde edilecek, kazanç, etik insan olmakla elde edilecek zarardan hiçbir zaman daha değerli değildir, onlar ucuz değildir çünkü.

Bu tabi züğürt tesellisi, çünkü nerde gayri etik insan varsa, hayatın kremalı meyveli pastasını onlar yer, pek çok tatlı insanlar da, tatlarını onlara sunarlar. Çünkü iktidar sahibi olmak karizmatik afrodizyaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:))...erkeklerin de bazıları ofsayttan anlamaz...ve hatta futbolcuların ve hakemlerin de...ama kadınların bazıları ofsayttan anlar hem de kesinlikle anlar :))...yazının son vuruşu "gol" olmuş bence...eyvallah...

Nedim ÜSTÜN 
 10.12.2017 8:19
Cevap :
Dedikleriniz doğru ve de futbol endüstrisinde golü yiyen halk, ama bana kalırsa, ofsayt konusunu ben hariç hiç kimse bilmiyor. ;-)  10.12.2017 14:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 460
Toplam yorum
: 932
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 832
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster