Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '06

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
208809
 

Ofsayt nedir?

Ofsayt nedir?
 

Ofsayt üzerinde en çok tartışılan futbol kurallarından biridir. Topun son oynandığı anda, rakip kale çizgisine toptan daha yakın bulunan futbolcunun durumu “off-side (ofsayt) olarak belirtilir. Ancak bu oyuncu kendi yarı sahasında bulunuyorsa ofsayt geçersizdir. Aynı biçimde, kendisi ile rakip kale çizgisi arasında en ak iki rakip oyuncu varsa ofsayt yine geçersizdir. Bir oyuncu ofsaytla cezalandırıldığı takdirde, rakip takım aynı yerden bir endirekt serbest vuruş kazanır.

Ofsayt kuralının yorumu International Board tarafından sık sık değişikliğe uğratıldı. Bunlardan en önemlileri “pasif ofsayt” kavramı oldu. Buna göre, bir futbolcu ofsayt pozisyonunda olduğu halde, oyuna ve rakibe bir müdahalede bulunmuyorsa, kendisine ve takım arkadaşlarına avantaj sağlamıyorsa, ofsayt geçersizdir. Bu duruma “pasif ofsayt” denir. International Board ayrıca, 1990 Dünya Kupası’ndan sonra rakibiyle aynı hizada bulunan futbolcunun ofsayt sayılamayacağına karar verdi.

Ofsayt kuralının geçersiz sayılması için bir başka şart da topun kaleciden yada rakip futbolcudan gelmesidir. Bu durumda ofsayt bozulur. Ofsayt kuralında en önemli unsur, topun oynandığı son andır. Bir futbolcu, arkadaşının topla oynadığı anda ofsayt durumunda değilse, atak yaparak ileride topla buluştuğu takdirde ofsayt sayılmaz.

Ofsayt kuralında en önemli görev yan hakemlere düşer. Yan hakemler, en gerideki savunma oyuncusunun hizasında kalarak, bu hattın daha ilerisine geçen hücum oyuncularını gördükleri zaman bayrağı havaya kaldırıp ofsyat durumunu işaret ederler. Orta hakem bu uyarı üzerine ofsayt kararı verir ve savunan takım, topu endirekt serbest vuruşla oyuna sokar. Korner ve taç atışları kale vuruşu, hakem atışı gibi direkt vuruşlar sırasında, ofsayt kuralı geçersizdir.
Ancak kural atıştan sonra topla ilk oynayan oyuncu için uygulanır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bence tanıma göre ofsayttan kurtularak kaleci ile karşı karşıya kalmış iki rakip futbolcunun birbirine verdiği pas ofsayt değildir ama bir şartla, topun oyuncunu ayağından çıktığı anda pası alan futbolcu topun hizasının gerisinde olacak

benan sargin 
 06.12.2009 10:48
 

Bencede yapılan yorum yanlış.Serdar KARAKARTAL'a katılıyorum.Böyle bir durumda pası alacak oyuncu toptan ileride ise pozisyon ofsayttır.

metin bostanci 
 29.04.2008 20:56
 

merhaba, kubilay gülbaş'ın sorduğu soruya biraz yanlış cevap verilmiş gibime geldi. forvet oyuncuları defansı geride bırakarak kaleci ile karşı karşıya geldiği durumda, forvetlerden birinin pas verdiği anda, pası alacak oyuncu kaleye toptan yakın ise ofsayt, değil ise ofsayt değildir.

serdar karakartal 
 15.12.2007 11:09
 

ii günler. başlıktanda anlaşılacağı gibi ofsayt hakkında bir sorum olucak.. rakip iki futbolcu kaleciyle karşı karşıyalar. defans futbolcuları gerilerinde kalmıs. bu arkadaslardan bırı topu dıger arkadasına atarsa ofsayt olur mu?? teşekkürler umarım anlatabilmişimdir.. ii çalışmalar

Kubilay GÜLBAS 
 24.09.2007 14:05
Cevap :
En çok karıştırılan kural olan ofsaytın, belki de en çok yanlış bilinen noktasına değindiniz. Rakip takımdan iki futbolcunun, diğer tüm defans oyuncularını geride bırakacak şekilde kaleye yakın oldukları durumda, birinin diğerine pas vermesi ofsayt değildir. Burada kalecinin konumundan çok defans oyuncularının konumu önemlidir. Yani forvet oyuncuları ceza sahası içinde olmasalar bile, yukarıda belirttiğimiz aynı şartlar oluştuysa pozisyon ofsayt değildir. Ofsayt kuralı topun ayaktan çıktığı an ile ilgili olmasına rağmen, defans oyuncuları avantajı forvet oyuncularına zaten kaptırmış oldukları için pozisyon ofsayt olmayacaktır. Güzel bir soru, teşekkürler...  24.09.2007 14:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 27755
Kayıt tarihi
: 19.07.06
 
 

Okulda pek popüler bir öğrenci değildim. Buna karşın 1 dönem aldığım teşekkürü saymazsak elle tutulu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster