Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '16

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
379
 

Öğrenci psikolojisini anlamak

Öğrenci psikolojisini anlamak
 

Öğrenci Psikolojisini Anlamak


Bu konu veliler ve öğretmenler için bir yol haritasıdır.

“Öğretmen sınıftan canhıraş çıkar. Soluğu müdür yardımcısının odasında alır ve o sınıfta derse girmeyeceğini söyler. Öğrencilerin kendisini dinlemediğini, abuk sabuk sorular sorduğunu, gürültü yaptıklarını söyler ve sınıftan şikayetçi olur.”

Bu örneği bizzat yaşayan yüzlerce öğretmen vardır. Hep hayretle karşılarım. Bir öğrenci bir öğretmenin seviyesine yükselip, onu nasıl çileden çıkarmayı başarır veya bir öğretmen öğrencinin seviyesine neden inemez?

Öğretmen olmak öğrenciyi olduğu gibi kabul etmek değil midir? Öğrencinin güçlü yanlarını, zayıf taraflarını, zevklerini, hassas olduğu konuları bilmek öğretmenin görevidir.

“Bir keresinde Bursluluk Sınavı ile ilgili öğrencileri bilgilendirmek amaçlı bir sınıfa daldım. Nasıl başvuru yapacaklarını, hangi tarihler arasında yapmaları gerektiğini ve diğer detayları anlattıktan sonra sıra ekonomik şartları anlatmaya geldi. Ancak buraya gelene kadar sorularıyla beni sıkıştırmaya çalışan, sürekli sözümü kesen, muzip ama aynı zamanda ekonomik durumunun iyi olduğunu anladığım bir öğrenciyi uzun süre çeşitli tekniklerle (göz temasından kaçınarak, söz vermeyerek, hemen yanındaki arkadaşına söz vererek) görmezden geldim. Ancak iş maddi şartları anlatmaya gelince sazı eline almaya çalışan ve sınıf arkadaşlarını para gücüyle ezme noktasına kadar gelen o öğrenciyle papaz olacağımı anladığımda, tecrübem devreye girdi ve bir sorusu karşısında tatlı-sert tekniğini kullanarak tamamen susturmayı başardım. Ben asgari ücretle geçinen kimselerin parasal hesabını anlatırken birden –Hocam, eğer birinin velisi aylık 10 bin lira kazanıyorsa sınava girebilir mi- diye sorduğunda sınıfta oluşan rahatsızlığı anladım ve cevaben biraz da sert ama kırıcı olmadan – onu git o kadar parayı kazanana sor- diyerek konudan uzaklaştırmayı başardım.”

Örnekteki gibi son raddeye gelmeden önce durumu tahmin eden öğretmen, öğrenci psikolojisini aşama aşama nasıl yönlendirdiğini anlatmış.

Onlar daha hayatın ne olduğunu bilmeyen çocuklar veya gençler. Tabi ki hata yapacaklar, uyaracaksınız, yine yapacaklar. Bu kez anlatacaksınız, kötü örnekleri bizzat göstereceksiniz. Yine anlamaz ise yasal yaptırımları söyleyeceksiniz ama ana düsturunuz “Eğitimde feda edilecek fert yoktur” olacak.

Tüm dünya bizim genç ve dinamik nüfusumuzdan korkuyor ancak biz bu dinamizmi kullanmayı beceremiyoruz. İletişim ve psikoloji iki ana unsur aslında. Psikolojisini bildiğiniz öğrenciyle sağlıklı iletişim kurabilirsiniz. Onların sizi anlamasını beklemeyin. Onları siz anlayacaksınız ve küçük ama etkili dokunuşlarla davranışlarını şekillendireceksiniz.

Bu yazıyı yazan Hande Tokgöz, öğrencilerini çok seven bir edebiyat öğretmenidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1512
Kayıt tarihi
: 22.07.16
 
 

Mesleğine aşık, öğrencilerini çooook seven bir edebiyat öğretmeni. Eğitimle ilgili yazılarla genç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster