Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '06

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
4026
 

Öğrenci temsilcilik seçimleri

Ekim ayında bütün okullarda öğrenci temsilcisi seçimi yapılır. Okulların yönetimi, idare, okul aile birliği ve öğrenciler tarafından yapılır. Bu seçimlerde öğrenciler resmi seçimler gibi propaganda yapar, aday olur, oy kullanırlar. Bir öğrenci temsilcisi ve bir yardımcısı seçilir. Bakanlığımız okullarda demokrasi eğitimi için, okul öğrenci meclisleri projesini hayata geçirmiş bulunuyor. Bu proje öğrencilerimize demokrasiyi öğretecek; artık yeni nesillerimiz demokrasiyi daha bilinçli uygulayacaklar. Gerçekten çok güzel bir proje, ilk duyduğumuz zaman gerçekten çok sevindik ve heyecanlandık.

Eskiden gerek sınıf başkanlığı olsun gerekse başka bir temsilciye ihtiyaç duyulduğu zaman, ya adayların tahtaya çıkarılıp arkalarını döndürüldüğü/döndürülmediği bir seçime ya da seçime gerek bile görülmeden en sempatik, en çalışkan, favori öğrencinin atanırdı. Okullarda demokrasi eğitimi projesi ile artık, hiç olmazsa yeni nesil, gerçek demokrasiyi, gerçek seçimi, gerçek seçme ve seçilme hürriyetini öğreniyor, seviyor ve benimsiyor... Aslında bu proje daha gündemde bile yokken, bazı öğretmenler sınıflarında uyguluyordu.

Temsilci seçimlerinde, adayları tespit edip bilgisayarda oy pusulası hazırlayarak, sandık görevlileri seçerek, gerçek bir seçim ortamı oluşturulur. Öğrencilerin seçme ve seçilme hürriyetini, Atatürk'ün ülkemize kazandırdığı demokrasiye uygun şekilde kullanmaları sağlanır.

'Yerleşik bir demokrasi kültürü ve bilincinin oluşturulması, Tolerans-hoşgörü, çoğulculuk, farklılıklara rağmen insanların huzur ve barış içerisinde bir arada yaşayabileceği, tartışma adabı, düşünen, sorgulayan, analiz ve sentez yapma kabiliyeti olan bireylerin, Atatürk'ün 'fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür' olarak nitelediği cumhuriyet vatandaşlarının yetiştirilmesi. Kendi kültürünü özümsemiş, ayakları kendi ülkesinin toprağına basan, ancak dünyaya ve global değerlere açık nesillerin yetiştirilmesi. Seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması. Okul öğrenci meclisleri yeteri kadar temsilciden oluşur ve her okul meclisi, öğrenciler tarafından seçilen Başkan tarafından yönetilip temsil edilir.

Bu başkan bir üst yönetim biri olan 'İl Öğrenci Meclisi'nde okulunu temsil eder. İl Öğrenci Meclisi de kendi içinde bir başkan seçerek Milli Egemenlik Haftası içinde belirlenen bir günde yapılacak. 'Türkiye Öğrenci Meclisi' toplantısında ildeki tüm öğrencileri temsil eder. Tüm seçim ve temsil işlemleri demokratik ortamda, seçme seçilme ve oy kullanma bilinci ve kültürünün oluşturulması ilkeleri çerçevesinde yerine getirilir. Toplantılarda alınan kararlar tavsiye niteliğinde olur.

Tüm seçim işlemleri öğretmenler tarafından oluşturulacak sandık kurulları tarafından yapılır. Seçimlerde afiş ve döviz kullanımları yapılır. ''İnsanların birbirine toleranslı davranması, birbirini hoş görmesi, farklılıklara tahammül etmesi, farklılıkları zenginlik olarak kabul etmesi, Türkiye'nin birlik, dirlik, barış ve huzuru açısından kaçınılmazdır. Kendisi gibi olandan başkasına hayat hakkı tanımayan insan tipi, artık çağın aradığı insan tipi değildir.''

Öğrenci meclisleri, öğrencinin katılımcılığına, kendi kendini ifade edip yönetmesine, irade ortaya koyabilen yurttaş bilincinin ortaya çıkmasına katkı sağlayacak bir projedir. Uygulanan Öğrenci Meclisi ve temsilciliği sayesinde öğrenciler, daha katılımcı, yaratıcı ve alınan kararlarda söz sahibi oldular

SONSÖZ:Okullarda öğrenci temsilciliği seçimleri öğrenciler için iyi bir örnek oluşturuyor. Öğrencileri gelecekteki hayata hazırlıyor.

NOT: Kadir gecenizi ve mübarek ramazan bayramınızı kutlar, Türkiye ve İznik için hayırlara vesile olmasını dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

Bursa İznik Elbeyli  İlköğretim Okulu Müdürüyüm. İyi bir miliyet okuruyum. Milliyet gazetesinin e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster