Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
4853
 

Öğrencinin ders çalışma ortamı nasıl olmalı ?

Öğrencinin ders çalışma ortamı nasıl olmalı ?
 

Öğrenci başarısında, hiç kuşkusuz en önemli faktörlerden birisi de ders çalışma ortamıdır. Sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak da, ebetteki velilerin görevidir.

Bunun için, daha okulların açıldığı ilk günden, planlı programlı olmalısınız.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; her öğrencinin kendine ait bir odasının olması şart değil. Ancak, evin sessiz bir odasında, öğrenciye ait bir çalışma masası olmalı.

Değerli öğrenciler;

Çalışma odasına girdiğinizde, psikolojik olarak derse hazır olmalısınız.

Ders çalışmaya başlarken, kafanızdaki, sorunları bir kenara bırakın.

Odanız, her zaman düzenli olmalı.

Varsa cep telefonu kapatılmalı.

Televizyon kapalı olmalı, kesinlikle bilgisayar, radyo… gibi aklınızın kalacağı eşyalar odanızda bulunmamalı.

Ders araç gereçleri hemen elinizin altında olmalı.

Odanızda; duvarda aslı resim poster gibi dikkatinizi dağıtacak, eşyalar varsa kaldırın.

Ders çalışma alışkanlığı kazanmış öğrenciler için, düzgün çalışma koşulları sağlandığı zaman, başarılı olmamaları için neden yoktur. ( psikolojik ve fizyolojik sorunlar yoksa )

Ancak sağlıklı çalışma ortamında, velilere de çok önemli görevler düşüyor.

Öncelikle, çocuğunuz derse başladığında, ev ortamı sessiz olmalı.

En basit televizyon açık olmamalı. Çocuğunuzun çalıştığı saatte, sizlerde hiç olmazsa, bir saat okuma saati yapabilirsiniz.

Gazete, dergi, kitap… okuyabilirsiniz. Böylece; çocuğunuzun hem aklı sizde kalmamış olur, hem de ona destek olduğunuz için derse daha iyi adapte olur.

ÇOCUKLARINIZI BAŞIBOŞ BIRAKMAYINIZ: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=204412

Yeni eğitim öğretim yılında tüm öğrencilere, başarılar dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızın konusu, nasıl başarılı olunur,değil mi))) Öyleyse neden; Öğrencinin çalışma ortamı üzerine yazı yazıyorsun? Geyik olsun diye mi)))) Demek ki önce eğitimcilere eğitim şart))) Tşk.

Necdet  
 01.10.2009 0:25
Cevap :
GEYİK ? BÖYLE BİR YORUMU YAZMA CESARETİNİN NASIL KENDİNİZDE BULUYORSUNUZ ? SİZİ TERBİYEYE DAVET EDİYORUM.  01.10.2009 12:37
 

Bunlarla hiç bir yere varılmaz. Bu yaklaşım; başarıyı kişiden değil çevresindeki eşyalardan beklemektir. Ne insanlar var ki sokaklarda, sokak lambalarının altlarında ders çalışıp yokluk , sorun, acı içinde okudular, başarı kazandılar. Olaya şöyle yaklaşın daha doğru olur; başarılı olmak, sigarayı bırakmak gibidir. Yalnızca kendinle başbaşasındır yani. Tıpkı okyanusdaki bir gemide yalnızca kendinsin gibi, dümende, gemide... Ayrıca başarılı olmak da çözüm değil. Ne okul birincileri vardır ki dünyada psikopat, sosyopat , kötü insan olmuşlardır yaşamda. Abd'de; 18-20 yaşında matematik prefesörü olmuş ama şimdi fahişelik yapan da var. Başarı değil insanca insan olmak önemli. Ne büyük bilginler var ki okuldayken başarısızdılar; onca olanağın içinde; üstelik batıda. Bu şekilci yaklaşımlar ne eğitimi ne insanları ne toplumları bir yere götürmez. Bilimsel deney yapan kurbağalar , roman yazan papağanlar, bilgisayar kullanan şempanzeler de yetiştirebilirsiniz .

Necdet  
 26.09.2009 20:27
Cevap :
Yazımın konusu, öğrencinin ders çalışma ortamı nasıl olmalı? Derste nasıl başarılı olunur? değil. 2-Başarının sonuçları hiç değil. 3- yazının en başında belirtmiştim, öğrencinin başarılı olmasındaki en önemli faktörlerden birisi de Buradaki (de)çok önemli.Yazımı dikkatli okusaydınız anlardınız. Başarılı olmak isteyen öğrenci her yerde başarılı olur bu bir gerçek. Ancak ortam neresi olursa olsun; bazı olmazsa olmazlar vardır ki; bunların en başında ses gelir bildiğiniz üzere. Tv, radyo, gürültü.. dikkati dağıtır. Yazımda; sağlıklı çalışma ortamını anlatmaya çalıştım. Sokaktaki çocukların nasıl başarılı olduğunu değil. Ki… ben hiç sokakta yaşayan başarılı öğrenci de görmedim bu yaşıma kadar.Yazılarımın hepsinde; insanın önce insan olması gerektiği ve okumakla insan olunmadığını anlatmıştım. Lütfen okuyun; İnsan olabilmek http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=151028 Çocuklara da hep söylerim; okuduğunu anlamak çok önemli. Sanırım en büyük eksiğimiz, okuduğumuzu anlamamak. Dikkat  28.09.2009 23:55
 

Güzel bir yazıyd dikkate alacağım hem kendim hem oğlum için.Teşekkürler

DERİN, SADE VE KARIŞIK... 
 26.09.2009 18:35
Cevap :
Teşekkür ederim ilgi ve beğeniniz için. Ben de size ve oğlunuza başarılar dilerim. Sevgi ve selamlarımla.  27.09.2009 11:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 510
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12136
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster