Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1688
 

Öğrencinin kabusu; spor mu kariyer mi?

Öğrencinin kabusu; spor mu kariyer mi?
 

Öğrenciler ikisinden birini tercih etmek zorunda kalıyor…

Öğrenciler olarak ikisini aynı anda yürütebilmemiz gerçekten çok zor. Bunu, altyapıda futbol oynayan bir lise üç öğrencisi olarak bire birden yaşıyorum.

Spor mu kariyer mi, sorununu anlatmak için kendi yaşadıklarımdan örnek vermeliyim…

Dediğim gibi lise üç öğrencisiyim ve aynı zamanda altyapıda futbol oynuyorum. Okulum tam gün yani bu da sabahın yedisinde evden çıkıp saat dörtte okulun kapanması anlamına geliyor. Eve varmam yemek yemem, dinlenmem derken vakit altıyı buluyor. İdmanım da gece dokuzda; hayda! Evden yedi buçuk gibi çıkmam gerekiyor.

Geriye kalan bir buçuk saatlik dilimde ben ne adam akıllı ders çalışabilirim, ne kitap okuyabilirim, ne hobim olan faaliyetlerle ilgilenebilirim, ne de kitap yazabilirim. Anlayacağınız yapmak istediğim hiçbir işe vakit ayıramam.

Gecenin on buçuğunda idmandan çıkıyorum. Eve varmam on ikiyi buluyor. O yorgunlukla, gecenin geç saatinde yatıp güneşin ilk ışıkları ile ağa dikiliyorum anlayacağınız. Peki okulda derslerime konsantre olabilecek kadar uykumu alabiliyor muyum ya da yeterince dinlenebiliyor muyum? Tabi ki hayır.

Peki okulumun bir futbol takımı olsa ve tüm okullar arasında ligler olsa, müfredat da buna göre düzenlense fena mı olur? Ders saatlerim ile antreman saatlerim çakışmayınca hem her şeye vakit ayırabilir, hem de uyku problemi çekmeyip yoğunlaşmam gereken derslerime zaman ayırabilirim.

Belki de ülkemizde nitelikli futbolcunun çok az yetişiyor olması bundandır…

Bir çok arkadaşımın bu sıkıntıyı çektiğinden eminim. Eğer sporu (ille futbol değil, basketbol, voleybol vs.) seçerlerse akademik hayatlarında bir yerlere gelmek ve başarılı olmak için çok daha fazla çaba sarf etmeleri gerekir. Hal böyle olunca da sporda kendilerini geliştiremezler.

Yanlış anlaşılmasın tek derdim spor değil. Ben sadece kendi yaşadıklarımdan örnek vermek istedim. Aynı şekilde kulağı ve sesi iyi olan arkadaşlarım müziğe yeterince zaman ayırabilir mi? Resim ile ilgili olan bir kardeşim çizmeye konsantre olabilir mi? Peki ya provalar için hiçbir ortamı olmayan, oyunculuk yeteneği ile ödüllendirilmiş öğrenci ne yapacak?

İnsanların, daha doğrusu öğrencilerin, bireysel yetenekleri ile okul derslerini bir arada yürütebilecekleri hiçbir ortam yok. Okullarda artık her türlü imkan var; basketbol salonundan tutun da bazılarında futbol sahasına kadar. Fakat nitelikli kaliteli bireylerin yetişmesi için gereken sistem ortada değil.

Kaç tane okul diğer dallardan öğrenci yetiştiriyor ki? Liselerden neden genç müzisyenler, ressamlar, sporcular vs. çıkmıyor? Her şey yarış atı gibi üniversite sınavlarına hazırlanmak mıdır bu hayatta? Tek kariyer yolu okul dersleri midir de u kadar yükleniliyor bize? Belirli bir barajı geçemeyen insanlar başarısız olduklarını düşünüp kendilerini bir kenara çekip, hayatta hiçbir işlerine yaramayacak bir çok konuya daha çok çalışıp, bireysel yeteneklerini köreltmelidirler mi?

Yaz gelip, tatile girince öğrenci nelere vakit ayırabileceğini kavrıyor. Bu yazıyı da bu yüzden şimdi yazdım. Vakit bol olunca, insanın gerçekleştirmesi gerekenleri daha kolay ve verimli bir şekilde yapıyor. Kısa bir yazıydı; umarım yararlı olmuştur.

Saygılarımla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 4365
Kayıt tarihi
: 24.01.12
 
 

Yazar- "Doğunun Yedi Muhafızı" Twitter: https://twitter.com/Fuanduka ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster