Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Öğrenme ve Hatırlamak İçin Kaliteli Uyku Şart! Peki Nasıl?

Öğrenme ve Hatırlamak İçin Kaliteli Uyku Şart! Peki Nasıl?
 

Sağlıklı yaşam için pek çok öneri konuşuluyor. Beslenme, hareketli yaşam, pozitif inanç ve düşüncelere kadar sosyal medya ve televizyonlar bu tarz içeriklerle dolu. Daha az değinilen konu ise uyku.

Uykunun sağlıklı yaşamdaki yerini hepimiz biliyoruz. Motivasyon, odaklanma, duygularımız ve karar verme sürecimizi etkiliyor. Peki ya öğrenme düzeyindeki etkisini ne kadar biliyoruz?

Hazır birinci sınıflar uyum programı için okula başlamışken ve önümüzdeki hafta tüm yurtta öğrenciler eğitim öğretime başlayacakken uykunun, beynin öğrenme ve hafıza düzeyine etkisini anlatalım.

Uyku ile öğrenme arasındaki ilişki:

Boston’da yapılan bir araştırmaya göre; yeni bilgi öğrenmeden önce yeterince uyumayanların, yeterli uyuyanlara göre hatırlama oranları azalıyor. McNill Üniversitesi nörobiyologları ise yeni konu öğrenildikten sonra hemen uyuyan grubun öğrendiklerini daha iyi hatırladığını söylüyor.

Bu demek oluyor ki; sabah uykusunu almadan okula gelen öğrencilerin derslerden verim alması düşük oluyor. Yatmadan önce o günün tekrarını yapan öğrenci ise daha verimli olabilmekte.

Uyku esnasında beyinde neler oluyor?

Uyku sırasında beynin hipokampus bölgesi, yeni bilgiyi kalıcı hafızaya kaydetme ile ilgili çalışıyor. Yeteri kadar uyku alınmazsa beynin hipokampus bölgesi de zarar görmeye başlıyor.

Beyin uyku sırasında gün içinde öğrenilen bilgileri düzenliyor ve hatırlamak için gerekli işlemleri yapıyor. Yeteri kadar uyunmadığı taktirde beynin öğrenme ve konsantrasyon yeteneklerinde düşüş oluyor. Bilgileri öğrendikten sonra güzel bir uyku çekilirse hafızanın bilgileri hatırlama performansı artıyor ve zihin güne daha hazır oluyor.

O halde; özellikle çocuk ve gençlerin yeterli uyku almasını öğrenme ve başarıyı etkileyen bir faktör olarak sayabiliriz.

Yeterli uyku süreleri nasıldır?

İlköğretim çağındaki çocukların 9-11 saat, lise düzeyindeki öğrencilerin 8-10 saat uyku süreleri yeterli kabul ediliyor. Yetişkinler için ise 7-9 saat gibi bir uyku süresi yeterli görülüyor. Tabi uyku ihtiyacı kişiden kişiye göre değişebilir. Bir de derin uyku, kaliteli uyku gibi kavramlarda önemlidir.

Kaliteli uyku için neler yapabilirisiniz?

Uyku öncesi rahatlatıcı ritüeller olabilir.

Uyku düzenine her daim bağlı kalmak gerekir.

Uykuyu kaçırıcı alkol, kafein gibi içecekler tüketilmemelidir.

Hareketli yaşam ve az yemek kaliteli uykuyu sağlar.

Bir de yatmadan önce günlük olayları düşünerek uykuyu kaçırmamakta fayda var.

Çocuklarda ise;

Uyku öncesi masal okuma,

Çocuğun kitap okumasını sağlama,

Ağır yiyeceklerden uzak tutma,

Yine uyku ritüelleri oluşturma şeklinde sayılabilir.

Uyku düşmanı ekranlar:

Televizyon, bilgisayar, tablet ve cep telefonu (daha başka varsa onları da ekleyin) kaliteli uykunun düşmanıdır. Akşam uykusundan birkaç saat öncesinde bunları kapatmak en doğru yöntem olacaktır. Bu ışıklı ekranların hem beyine hem de uykuya düşman olduğunu unutmayalım.

Çocuklarımız ve kendimiz için sağlıklı yaşamın ve öğrenmenin temel kaynaklarından birinin uyku olduğunu bilerek yeterli önem vermemiz gerekiyor.

Güne mutlu, enerjik ve motive başlamak için kaliteli uyku şart.

Sevgilerimle

Dilek Söylemez

İletişim: www.dileksoylemez.com

www.instagram/dileginimgeleri

www.facebook.com/dileginimgeleri.dileksoylemez

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeterince uyuyup dinlenmek,yaşamın insan ruhuna bindirdiği yükü de hafifletmiş olur.Uyku güzeldir!Hele tertemiz havaya uyanıp da pozitif enerjiyi içimize doldurursak o ruhsal hazzı başarıyla tamamlamış oluruz.Kim bilir,belki de ruhun özgürlüğüne kavuştuğu zamandır uyku sürecimiz...Uyarıcı ve bilgilendirici,kaliteli bir yazıydı!Duyarlılığınız için sağolun Dilek hanım.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 12.09.2017 21:55
Cevap :
Çok teşekkür ederim Abbas Bey. Uyku ile ilgili tarifiniz harika.  12.09.2017 22:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 399
Kayıt tarihi
: 13.01.17
 
 

Kitap: EBEVEYNLİK NOTLARI - Kitapyurdu sitesinde satışta E-kitap: Kişisel Gelişim Değil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster