Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '10

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
593
 

Öğrenmenin ipuçları

Öğrenmenin ipuçları
 

sınavlar


SINAVLAR NASIL KAZANMANILIR?

“Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” Sınavlarda başarılı olmak bilgi birikimiyle alakalıdır. Bilmek için öğrenmek gerekir. Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak öğrencinin öğrenmeye istekli olması gerekir. Öğrencinin başarılı olabilmesinin temel koşulu etkin öğrenmedir. Öğrenci çaba harcadığı oranda başarı gösteremiyorsa çalışmanın verimliliği sorgulanmalı. Çalışmanın verimli olabilmesi için bazı kriterler söz konusudur. Bunların bir kısmı aşağıda sıralanmıştır. ''Öğrenciler öncelikli olarak kısa ve uzun vadeli hedeflerini belirlemelidir. Niçin çalıştığını bilmeyen, başkalarının zorlamasıyla çalışmaya çalışan öğrencilerin verimli ders çalışmaları mümkün değildir. Bir hedefi olmayan öğrenci ders çalışır; ama öğrenemez.

YAPMANIZ GEREKENLER

1. Ders çalışmaya öncelikle okulda o gün öğrenilen konuları gözden geçirin.

2. Bir hafta içerisinde mutlaka her derse çalışın. Sakın ha ders ayrımı yapmayın.

3. Derslere farklı oranda zaman ayırın ancak aynı oranda önem verin.

4. Eğer, konu eksiğiniz varsa daha çok konu çalışın. Unutmayın soru çözerek konu öğrenilmez, sadece öğrenilenler pekiştirilir.

5. Aşırı tekrarlardan sakının. Çalışma sonunda, konuyla ilgili testlerde %90 net çıkarabiliyorsanız diğer konuya geçebilirsiniz.

6. Dersi dinledikten sonra o konunun sorularını çözemiyorsanız dikkatli olun, konuyu öğrenememişsiniz demektir. O konuyu yeniden çalışmalısınız.

7. Mutlaka öncelikle konu çalışın sonra test çözün. Konu çalışmadan test çözmeyiniz. Çalışmalarınızı üçer saatlik dilimlere ayırın. Yarısında konu çalışın, diğer yarısında çalıştığınız konunun testini çözün. İki çalışma seansı arasında 15 dakika dinlenin.

8. Unutmama ve pekiştirme tekrarı dediğimiz geriye dönük tekrarları, en az on beş günde bir yapmayı ihmal etmeyin.

9. Bir çalışma programı yapın ve mutlaka o programa göre çalışın. Yaptığınız programlarda mutlaka eksiklerinizi gidermeye yönelik zaman ayırın.

10. Sabah çalışması en verimli çalışmadır. Akşam 22.30’da yatın sabah 06.00’da kalkın ve asla bunu ihmal etmeyin. Gece çalışması verimli olmaz. Sınav sabahı uyku düzenini şimdiden oluşturun

11. Şu andan itibaren en iyi dershaneye gittiğinizi düşünün. Bindiğiniz gemiye güvenin. Bulunduğunuz yerden başarıyı yakalamaya çalışın. Hiçbir şeyin pişmanlığını yaşayıp, motivasyonunuzu bozmayın, bundan sonra yapacaklarınıza bakın.

12. Doğruları sizden çok öğretmenlerinizin bildiğini unutmayın, onların yapmanızı istediklerini mutlaka yapın. Unutmayın ki, her öğretmen öğrencisinin başarısını görmek ister ve böylece kendisinin çok başarılı olduğunu düşünür.

13. Duygusal arkadaşlıklara fırsat vermeyin

14. Kimseyle rekabet etmeyin, puanlarınıza bakmayın, sadece netlerinizdeki artışa bakın.

15. Kimseyle çatışma ve gerginlik artırıcı diyaloglara girmeyin. Hiçbir olayı gereğinden fazla büyütmeyin.

16. İnsanlar sizi anlamıyorsa kendinizi anlatmaya çalışmayın, dersinize çalışın. Önünüze bakın, yolunuza devam edin.

17. Gelecekte şu aksilik çıkabilir, bu olabilir diye düşünmeyin. Hiçbir şey benim başarımı engelleyemez diye düşünün.

18. Sabah kahvaltılarına alışın. Kahvaltısız evden çıkmayın. Aç karnına öğrenme olmaz.

19. Sınav sabahı özel bir kahvaltı yapmayın. Her zaman yaptığınız kahvaltıyı tekrarlayın.

20. Normal sınavlarda gerçek sınavın provasını yapın. Dolayısıyla her denemeye gerekli önemi verin.

21. Sınavlarda çözemediğiniz sorular hangi konularla alakalı ise konuyu tekrar çalışın. Çözemediğiniz soruyu öğretmene çözdürmeyle sorun giderilmiş olmuyor. Sınavlarda kaydırmanın önüne mutlaka geçmelisiniz.

YANLIŞ ALIŞKANLIKLARINIZI DÜZELTİN

1. Yatağa ya da halıya uzanıp ders çalışmayın.

2. Çalışırken televizyon izlemeyin, müzik dinlemeyin.

3. Çalışma odanıza cep telefonu ile girmeyin. Çalışma ortamını gürültüden, müzik veya TV sesinden arındırılmalısınız.

4. Çalışma anında yemek yemeyin, bir şey içmeyin.

5. Mutfakta çalışmayın, çalışırken masanızı pastaneye, meyve bahçesine çevirmeyin.

6. Bir konu ile ilgili çalıştığınız testte yanlışınız çok çıkmış ise, aynı konu ile ilgili yeni bir test çözmeyin; çünkü test çözerek konu öğrenilemez. Konuyu tekrar çalışın.

7. Çalışırken cep telefonunu kapatın. Çünkü telefon çaldığında dersten koparsınız.

8. Ders çalışırken, soru çözerken, kaleminizi sürekli çevirmeyin. Çünkü bu durumda dikkatiniz, kalemin ritmine takılır ve algılamanız düşer.

9. Çalışanları gırgıra alan ve kendisinin çalışmadığını gururla anlatıp ilgi odağı olmaya çalışanlarla birlikte olmamaya özen gösterin.

10. Deneme sınavlarında gözetmen salona her girip çıktığında kafanızı kaldırıp bakmayın. Çünkü soru kitapçığından başınızı her kaldırıp gözetmene baktığınızda bir ile iki dakika arasında sınavdan kopmanıza neden olur. Bu da 10-15 soru çözmenize mani olur.

11. Yorulduğunuzu fazla düşünmeyin. Çalıştıkça dinleneceğinizi unutmayın. Üzerinize düşen görevi yapmanın verdiği hazla psikolojik olarak rahat edeceğinizi unutmayın.

12. Midenizi bozan şeyleri yemediğiniz gibi kafanızı bozan şeyleri de yaşamayın. Sevmediğiniz arkadaş ve olaylardan kendinizi de beyninizi de uzak tutun.

13. Çalışıyorsanız asla kazanamayacağınızı düşünmeyin. Çalışıyor ama düşük puan alıyorsanız, sakın çalışmayı bırakmayın. Daha çok ve inançlı bir şekilde çalışmalarınızı sürdürün. Bir gün gelecek yapamadıklarınızı yapar hale geleceksiniz.

14. Çalışırken sakız çiğnemeyiniz. Çünkü sakız çiğnediğiniz sürece geçici olarak algılama düzeyiniz düşecek. Düşünceleriniz sabitlenecektir. Beyninizin üretkenliği azalacak.

15. Kolay - zor ders ayrımı yapmayın. Bütün derslere çalışın. Sadece zor derse daha çok ve verimli saatleri ayırın.

16. Derslere devamsızlık yapmayın. Unutmayın ki, en kötü öğretmen bile dünyanın en iyi kitabından daha iyi öğretir.

17. Aşırı tokluk veya açlık ders çalışmayı engelleyen önemli etmenlerdir. Diyet yapmayın, unutmayın ki beyni besleyen gıdalardan yoksun kalırsanız algılama gücünüz azalır.

18. Bu saatten sonra ailenizle birlikte ziyaretlere katılmayın. Çünkü haftalık programınız aksar.

19. Bu saatten sonra televizyon izleme dâhil, ders çalışma planınızı bozacak her şeyden uzak durun.

20. Eve geldiğiniz andan itibaren telefonlarınızı kapatın ve sadece çalışmanıza bakın. Ders çalışma molası verdiğinizde telefonla ilgilenin.

21. Havaların serin olduğu günlerde kalın giyinin. Hasta olmayın. Hastalıkla uğraşarak geçecek zaman telafisi imkânsız bir zamandır. Kısaca verimli ders çalışmak için sağlığınıza dikkat etmelisiniz..

22. Asla sınav sabahı alışkanlıklarınızın dışına çıkmayın. 2

3. Sınav başlayınca kural ve anlayış değiştirmeyin. Yani, hangi testten başlamaya karar verdiyseniz ondan başlayın. Dershane denemelerinde alışkanlık haline getirdiğiniz sınav şeklini gerçek sınavda da uygulayın.

Sevgili gençler. Okula ve dershaneye ya da sadece dershaneye gidiyorsunuz. Her gün gördüğünüz konuları öğrendiğinizi zannediyorsunuz. Anne babanız da öyle olduğunu düşünüyor. Bu düşünce doğrultusunda öğrendiğinizi zannettiğiniz konularla ilgili hemen soru çözmeye kalkıyorsunuz. Soruların çoğunu çözemeyince de moraliniz bozuluyor, çalışmalarınızı aksatıyorsunuz. Bu da sınav sonucunda kendisini gösteriyor. Hiç pişmemiş yemek yenir mi? Sevgili gençler. İster okulda olsun ister dershanede olsun herhangi bir günde o günün akşamı yapacağınız yemeğin malzemeleri size verilir. Diyelim ki akşam ıspanak yemeği yapacaksınız. Size ıspanak, soğan, pastırma, yumurta, tuz, biber ve su verilir. Bu malzemeler öğretmenler tarafından size veriliyor. Bu malzemeleri hiçbir işleme tabi tutmadan yemek mümkün değildir. İşte sizin göreviniz burada ortaya çıkıyor. Eve gideceksiniz. Mutfağa girecek, hijyenik bir ortamda malzemeleri güzelce hazırlayacaksınız. Unutmadan, sevginizi de katarak o malzemeyi yumurtalı ıspanak haline getirecek ve ÖSYM’ye(!) servis edeceksiniz.

Sevgili gençler. Bu örnekte olduğu gibi eğer duyduklarınızı, gördüklerinizi evde kendi bilginiz haline getirmezseniz sınavlarda başarılı olmanız tesadüf olur. Tesadüfün ÖSS ve SBS’de yeri yoktur. O halde evde düzenli bir şekilde çalışmanız şarttır. Kısaca öğrenmenin %50-60’ı evdeki çalışmayla gerçekleşir. Diğeri ezberdir ve ezber naftalin gibi buharlaşıp giden bir şeydir. Aynı zamanda stresin en büyük kaynağı da ezberdir, ezberleyenler strese kapılır.

Evet gençler. Ev çalışmasına çok önem verin. Özellikle beynin en güzel algıladığı sabah saatlerinde ders çalışın. O saatlerde ailenizin durumu sizi hiç etkilemesin. Onlar yatakta istedikleri gibi horlasınlar! Siz ileride kazanacağınız mevki ve makamları düşünerek çalışın.

Hepinize öğrenme zevkini tatmanız dileğiyle başarılar dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 1506
Kayıt tarihi
: 23.06.08
 
 

1963 yılı Trabzon Of doğumluyu. Emekli Öğretmenim Eğitimle ilgili konulara ilgim uzun yıllar önce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster