Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
239
 

Öğreticinin hezeyanları...

Öğreticinin hezeyanları...
 

rengine aldanma .!o,daha genç kardelen(dağlarımızı süsleyen karçiçeği)


Öğreticinin hezeyanları....

Hem “Türk dili edebiyatı “branşında olmak hem de ikinci öğretim gördüğüm fakültenin psikoloji bölümünün “insan ilişkilerinde davranışlar “ da almış olduğum öğretilerin ışığındaki bilgilerimle donanmış olmayı bir şans kabul etmekten çok memnunum zira; başkalarına yardımcı olmanın kendine faydasının olduğunu görmek çok keyifli huzur dolu. Kişiyi tanıma, dinleme, anlama yaklaşma, çözüme ulaşmak için alternatifler bulma, çözüm, kalıcı olma açısından önce bireye öğretici olmak, kısaca sunucu olarak sunum yapmak. Bu zor olmayan ele alındığında bazen çözümü içinde bir problemde olabilir.

Öğreticinin kendini tanıyan verebileceğinin bilincinde, yapmak istediklerini karşısındakileri dolaylı yollardan uzak anlaşılır biçimde başlangıçla başlamalı.

Tatminsiz kendi egosuna yenik düşmüş bireyin, başkasına zararı kesindir. Kendi zihninde çizdiği modelin dışındakileri dinlemek yerine dışlıyorsa, sadece kafasında çizdiği modelde ısrarcı oluşu toplumu da etkiler. Modeline uymayan öğrenciyi, bir takım kırıcı üstelik onur zedeleyici biçimde aşağılaması, diğerlerinin gözünde yasakların kapı duvarı ilan edene ne denir; böyle bir psikolojinin biçim verdiği kişiliğin kime yararı olur! .Aksine uyumsuz güvensiz bireyler çoğalır. Büyümüş olmak kişiye başkasını küçük görme hakkını vermiyorsa, küçüğünde büyüye hakaret hakkı tanımamalı. İnsan doğduğunda zaten ham cevherdir, maharet o, cevheri işleyen eller kafalar yönlendirilen bilgi beceriler içine üflenen hava ise psikolojik argümanlardır. Sağlıklı insansa mutlak ruh sağlığının faydası vardır

Kişilerin birbirlerinden ayıran özellikler içinde en belirgini “kişilik Özellikleri”dir onları irdeleyip farklılaştırmak isteyenler, bana göre hastalıklı beyinlerdir. Kişilerde hep olumsuzluk aramak davranış bozukluklarına çıkarılan davetiyenin yıpranmış bölümleridir. Diğer taraftan karşısındakinin “müstakil oluşunu hazmedememektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 984
Kayıt tarihi
: 13.02.08
 
 

Kısaca öğretmen ve öğretenim. Yaşamayı yaşarken öğrenmeyi ilke edinmenin dustur olduğuna inananla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster