Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1908
 

Öğretmen eğitimine yönelik tv yayınları başlıyor...

Öğretmen eğitimine yönelik tv yayınları başlıyor...
 

MEB eğitimde yeni yaklaşımlar doğrultusunda yeni bir başlatmaya hazırlanıyor. Geçmiş yıllarda "veterinerlik, kamu yönetimi, işletme, iktisat" gibi bölümlerden onbinlerce öğretmen atandı. Bu şekilde öğretmen kalitesini düşüren MEB yeni çareler arıyor. İşte o projelerden birisi de bu olacak.

Buna göre, MEB Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdür Vekili Orhan Ekinci imzasıyla "Canlı Yayın Programları" konulu bir genelge yayınlandı.

Ekinci, genelgede, eğitimde yeni yaklaşımların öğretmeni; sınıfta disiplini sağlatarak doğrudan bilgi aktaran değil, öğrenme sürecinde öğrenciye rehberlik eden ve onunla eğitim sürecini planlayan ve paylaşan kişi olarak gördüğünü belirtti.

Bu bakış açısının, eğitimin odaklandığı alanlarda kaçınılmaz bir değişim sürecini başlattığını ifade eden Ekinci, değişimin başarı düzeyinin, bu sürecin bir ögesi olan öğretmenin de kendisini değişime hazırlayabilmesi ve hazır hissetmesi ile mümkün olduğuna dikkat çekti.

Ekinci, bu sürece katkı sağlamak, ilköğretim okulları ve liselerde görev yapan öğretmenleri yönlendirmek ve etkileşimli bir ortam içerisinde onlarla iletişim sağlamak amacıyla, EĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından televizyon programları yapılmasının planlandığını kaydetti.

PROGRAM 5 EYLÜLDE BAŞLAYACAK

Program, 5-7 Eylül, 10-14 Eylül 2007 tarihlerinde TRT 4'de saat 10.00-11.30 saatleri arasında canlı olarak yayınlanacak.

Öğretmenler, mesleki ve kişisel gelişimlerine yönelik soru ve sorunlarını, canlı yayın sırasında verilecek telefon numaralarına veya “www.meb.gov.tr” ve “http://egitek.meb.gov.tr” sayfalarında verilen e-posta adresine iletebilecekler.

Programın ilk gününe Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan'ın katılması planlanıyor. Programa, diğer günlerde ise İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, Personel Genel Müdürü Remzi Kaya ile üniversitelerden akademisyenlerin katılması bekleniyor.

Hadi hayırlısı...

kaynak: meb.gov.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

zaten hep bu yüzden bi çok dersimiz boş geçmedi mi...yada dersle ilgisi olmayan hatta öğrencilerle bile..bilmediği halde ders anlatmaya çalışan ,birşeyler verememişken öğrencileri dersten soğutan ğretmenler için ve öğrenciler için müjdeli haber...tarih dersini çok severim ama bi tek mezopotamya denilen bölgede kurulan ve biri yıkılıp diğeri kurulan hatta isimleri bile aklımda kalmayan uygarlıklar ve onların kültür-sanat,ekonomi.....diye uzayan bilgileri...biraz bahsetseniz ne iyi olurdu...çok şey istemedim umarım :) sevgilerle

iklimbahar 
 04.09.2007 11:20
Cevap :
Tarihin öğrenciler tarafından sevilmemesinin en büyük nedeni tarih kitaplarındaki monotonlaşmadır. Hikayeci, tarihi sadece savaş ve barışlardan ibaret gören,kahramaların tarihi yazılı kitaplarımızda. Ama bunu değiştirmek o kadar kolay değil resmî tarih ideolojisi baskın durumda. Tarih yazımı her çağda devletçi tarihçilik üzerine kurulmuş. Bunun dışında evrensel, sosyal tarihe eğilenler dışlanmıştır. Oysa bugün Avrupa Birliği ülkeleri aralarında anlaşıp,kendi tarih kitaplarındaki düşmanca kelimeleri çıkarıyor. Biz ise aynı çizgide devam ediyoruz. Üniversite hocalarımız bile çoğu şeyin çarpıtıldığını bildikleri halde 657 ye tabilik yönünden bir yerde tıkanıyorlar. Ve mecburen varolan tarih yazımına uymak zorunda kalıyorlar. Bu tabuları yıkmak biz eğitimcilerin elinde de değil . İster istemez yanlış olduğunu bildiğimiz şeyleri öğretmek zorunda kalıyoruz. Malum 657 ye tabiyiz. Yakında tarihin gerçekleri hakkında yazmayı düşünüyorum. Sevgiyle kalın...  04.09.2007 22:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 11272
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi "Tarih Öğretmenliği" bölümü mezunu. Eğitim sektöründe çalışıyor. Yazmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster