Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
382
 

Öğretmen kutsal(dı) ana gibi...

Öğretmen kutsal(dı) ana gibi...
 

öğretmen!!! mi? acaba


Evet öğretmen eskiden kutsaldı ana gibi, baba gibi…

Öncelikle beni en çok okuyan (raporlarımda görünen) eğitimciler. Biliyorum bana biraz kırgınlar, öğretmenler gününde yazdığım “bu nesil sizin eseriniz” başlıklı yazımdan dolayı.

Şunu ayırt etmek gerekir. Ben asla bütün öğretmenlerimizi suçlamıyorum. Yazımda söz konusu davranışları yapmayan, öğrencisini birey olarak gören, her şeyden önce öğrencisini seven on binlerce öğretmen var.

Ne zaman içimizdeki çürükleri ayıklarsak ne zaman içimizdeki defoluları onarırsak, ne zaman şikayeti gammazlık, eleştiriyi hakaret diye algılamaz isek.

Öğretmen, Polis, Siyasetçi, Patron, işçi, Memur, Pilot, Şöför, yazar veya okur… Hiç fark etmez

İşte o gün temiz bir toplum olacağız.

Üç evladım var, onlara hep öğretmenlere saygılı olmalarını öğrettik. Biri 9 biri 4 biri 1 yıldır okulda. Onlarca öğretmenleri oldu. Hepsine emeklerinden dolayı minnettarım.

Dört sorunum oldu bunca yıldır. Hatta biri eveli gün yaşandı, dün eşim sınıf öğretmeniyle ben okul müdürüyle görüştüm. Neticesini bekliyoruz.

İlk yaşadığımız sorun, 7 nci sınıfta bir öğretmenin çocukları sınıfta tek ayak üzerinde cezalandırmasıydı. Okul idaresine durumu bildirdim, ilgilendiler, hoca hanımda özür diledi (samimi olduğuna inanıyorum, genç tecrübesiz ancak kötü niyetli olmayan biriydi) konu düzeldi, hala oğlumun bir branş öğretmenidir, hiçbir sorun yaşamıyoruz.

İkincisi, küçük oğlumu saçından sallayan tanımadığım bir öğretmen. (durumdan geç haberim olduğundan ilgilenemedim, Allah ona akıl fikir versin ne diyeyim)

Üçüncüsü, Beden öğretmeni saçını kestir demiş oğluma, okullar o hafta açıldı ve biz elbette okul haftası çocuklarımızın tıraşlarını yaptırdık, temiz pak okula gönderdik. Yine bu hanımefendi öğretmenimize gittim konuştum, beni tersleyince idareye ilettim durumu. Şikayetçi olmamamı rica ettiler, olmadım. İnanın o yıl beden derslerinin yarıdan fazlası boş geçti oğlum 5 yıldır spor kulübüne üye, sporu seven, sörf, su kayağı, futbol konularında başarılı biri. O hanımefendi oğluma kırık not verdi, o yüzden Takdir alamadı. Bu güne kadar her yıl takdir veya teşekkür alan da bir öğrencidir.

O gün ağlaya ağlaya eve geldiğinde kendisini teselli etmekte bir hayli zorlandım.

Takdir alamadım diye değil, ben bu notu hak etmedim diye ağlıyordu.

Eveli gün yaşadığımız olay ise, malum ortak sınav sistemine geçtiler. Sınavın başlaması yerleşme uzun sürünce zaman kaybı olmuş, oğlumda “öğretmenim 10 dakika geçti ek süre verecek misiniz” diye sormuş.

Aldığı cevapları aynen yazıyorum. (arkadaşlarından doğrulattım bu söylenenleri, bakalım öğretmen hanım da doğrulayacak mı? )

-Bana ne… Ben sınavıma girer görevimi yapar çıkarım, beni hiçbir şey ilgilendirmez.

-Sanki okul derecesi yapacaksın.

-Tipinden hiç öyle görünmüyorsun.

-Önüne bak salak, zaten çapulcu olacaksın.

-Sen benim öğrencim olsan her gün elimde kalırsın.

Oğlumla ilk defa karşılaşan, ilk defa konuşan bir öğretmen nasıl bu kanıya vardı bilemiyorum.

Dediğim gibi, konuyu sınıf öğretmenimize ve müdür beye ilettik, sonucu bekliyoruz.

Bu gün Milliyet in verdiği haberi okuyunca bunları sizlerle paylaşmak istedim. Milliyetteki haberi yorumlamak bile istemiyorum.

İşte size bahsettiğim, “bu nesil sizin eseriniz” dediğim nesli yaratanlar.

( http://www.milliyet.com.tr/2007/12/13/son/sontur23.asp?prm=0, 4391748 )

Bu ve bu tip yaşananları eleştirmek, hiçbir kurumu hedef almak değildir, hiçbir kuruma mal edilmek gibi bir amacımız olamaz. Her kurum kendi içerisinden böylelerini ayıklamak için her türlü şikayeti dikkate alıp şikayet edenlere de minnet duymalıdır.

Diğer tüm öğretmenleri tenzih ederim. Hepsinin önünde saygıyla eğilirim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bizlere neler olmakta böyle? Öğretmenler, öğrenciler... Herşey değişiyor... Sevgiyle umutla...

Ozlem Ozkulak 
 13.12.2007 19:22
Cevap :
Gerçekten Özlem hanım,iyi tespit etmişsiniz, bizlere birşeyler oluyor sorun bu.  13.12.2007 19:49
 

Sınav görevi yapan öğretmen ile emek veren birşeyler öğretmeye çalışan öğretmen aynı şey değil ki. Sizin öğretmeniniz haksız olabilir, yazdıklarınıza göre, diğer örnekler de çok sıradan ve sadece sizin çocuğunuzu etkiliyor. (Veli eğer karışmazsa o sorun zamanla zaten çözülür, çözülmek de zorunda.) Ama haberde geçen olay farklı bir durum, öğrenciler belki de topluca öğretmenin görevini yapmasını engelliyorlar, asıl irdelenmesi gereken konu bu. Bu açıdan bakarsanız farklı düşünürsünüz. Öğretmen küfretmek aşamasına geliyorsa, bardaktan su taşma durumuna gelmiştir. Ve unutmayın ki yine en az çürük elma bizim sepettedir. Selamlar...

Fatma Köse  
 13.12.2007 19:10
Cevap :
Sayın hocam, ablamda öğretmen 40 kişilik sınıflarda yaşadıkları sıkıntıları her gün dinliyorum, eski varoşlarda öğretmenlik yaptığı okullardaki ayrı sıkıntılarını çok iyi biliyorum, kendisini tehdit eden öğrencileri biliyorum, hepsini biliyorum. Anlatmak istediğim başka bir şey, öğretmen bir çocuğa salak, çapulcu dememeli, dün akşam eşime dedim ben hiçbir öğretmenimden böyle birşey duymadım, bende varoş sayılabilecek bir mahallede okudum liseye kadar. 1 tokat yedim onca yıl, en sevdiğim hocamdan ama zoruma gitmedi çünkü o beni ben de onu (Yanlış hatırlamıyorsan Cumhur Angın dı adı) çok seviyordum hala da benim için çok özel bir insandı ben yapmamam gereken bir hata yapmıştım, oda refleksle bana tokat atmıştı.Bana ders oldu ama hiç kırılmadım kendisine. Sayın Hocam, bir çuval incir i bilirsiniz hiçbir kurumda az veya çok çürük elma olmasın buda hepimizin çabasıyla olur. Yazımın sonunda dediğim gibi ben gerçek öğretmenlerimizin önlerinde saygıyla eğiliyorum. gençyaşlıEllerinden öpüyorum  13.12.2007 19:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 518
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 389
Kayıt tarihi
: 21.04.07
 
 

Emekliyim, İzmir doğumluyum, Makine ressamlığı ve İktisat eğitimi aldım. Üç çocuk babasıyım. Yazm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster